Vlada danes kljub pričakovanjem ni potrdila petih kandidatov za nadzorni svet NLB. Med njimi sta bila tudi dva nekdanja nadzornika največje slovenske banke. Premier Borut Pahor pa je še pred kratkim javno zatrjeval, da med novimi nadzorniki ne bo ljudi, ki so že sedeli v nadzornem svetu banke.
"Nadzorni svet, ki je zaupanje Veselinoviču dal, mu ga je tudi vzel,“ pravi premier Pahor.
A novega nadozornega sveta, ki bi poiskal novega šefa državne banke, pa nikakor ne morejo sestaviti. Pahor je razlagal, da tam nimajo kaj početi nadzorniki, ki so to v NLB že bili. Potem pa seznam – dva od petih vladnih predstavnikov sta tam že bila – Dolenc in Škapin, sicer bančnika, nekdaj uslužbenca svetovne banke. Spet drugače od napovedi.
"Čeprav sem jaz predsednik vlade, ne želim nekih odločitev uveljaviti, povem svoje argumente. Vlada si je vzela čas do naslednje seje oziroma do četrtka najkasneje, ko bo dokončno sprejela to odločitev,“ dodaja Pahor.
"Sklepi še niso dokončni, lahko se še spremenijo z nasprotnim predlogom skupščine, tako da bodo vsa imena še dodatno preučena,“ pravi minister za finance Franc Križanič.
Opozicija opozarja na dvoličnost
Občutljivo kadrovanje, še bolj občutljivo pa bo podeljevanje oziroma podaljšanje takoimenovanih tajkunskih kreditov. Opozicija že zdaj opozarja na dvoličnost, država bo nudila banki jamstvo tudi za takšne kredite, takrat ko bodo ocenili, da je to nujno potrebno.
"To so veliki zneski in to kar predlaga opozicija je igranje s stabilnostjo finančnega sistema. Opozicija si to lahko privošči, mi pa seveda moramo resno pristopiti,“ pravi Križanič.
"Tem, ki so mislili, da se bosta cedila med in mleko vseskozi in so najeli posojila zato, da so prevzeli podjetja in so sedaj v težavah zaradi svoje pogoltnosti, tem bo sedaj pomagala država, da bodo izpeljali scenarij do konca," je kritičen bivši minister za gospodarstvo Andrej Vizjak.
O tajkunskih kreditih se bodo v naslednjih dneh prepirali v državnem zboru.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.