Gospodarstvo

Sedem bank padlo na testu

Ljubljana/Bruselj/Frankfurt/London, 23. 07. 2010 07.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po prvih podatkih stresnih testov, s katerimi se ugotavlja, ali imajo evropske banke dovolj kapitala, da se soočijo z morebitnimi finančnimi šoki, je padlo 7 bank. NLB je test uspešno prestala, potreba po dokapitalizaciji še vedno ostaja.

Evropske banke so dobile uradne rezultate ugotovitev evropskih stresnih testov 91 najpomembnejših bank v 21 državah članicah EU, med njimi tudi Nove Ljubljanske banke (NLB), ki naj bi razkrili kapitalsko moč bančnih ustanov. Večina bank naj bi teste prestala, nekaj pa naj bi bilo nezadostnih ocen.

NLB naj bi se znašla med bankami z ustreznostjo le malo nad najnižjim količnikom kapitalske ustreznosti.
NLB naj bi se znašla med bankami z ustreznostjo le malo nad najnižjim količnikom kapitalske ustreznosti. FOTO: Blaž Garbajs

Po poročanju Reutersa testa ni opravilo kar 7 od 91 bank. Med sedmimi bankami, ki stresnih testov niso uspešno opravile, so nemška banka Hypo Real Estate, španske banke Diada, Unnim, Espiga, Banca civica in Cajasur ter grška kmetijska banka ATE.

V stresnih testih je sicer sodelovalo šest grških bank - poleg omenjene še Nacionalna banka Grčije, EFG Eurobank, Alpha Bank, Piraeus Bank in Postbank. Te banke predstavljajo več kot 90 odstotkov deleža v grškem bančnem sektorju, neupoštevajoč tuje podružnice, čeprav je bil minimum, da banke, ki sodelujejo v vaji, predstavljajo 50 odstotkov nacionalnega deleža, so ob tem poudarili na grškem finančnem ministrstvu.

V bančnih krogih velja, da imajo povprečne banke vsaj 8-odstotni Tier 1, dobre pa 10-odstotnega. Najnižji potreben količnik kapitalske ustreznosti, in sicer količnik temeljnega oziroma najbolj kakovostnega kapitala (Tier 1) naj bi bil v testih postavljen pri šestih odstotkih. Zahtevanih šest odstotkov je NLB presegla le za 0,3 odstotne točke, saj je bila ocenjena s 6,3-odstotno ustreznostjo temeljnega kapitala.

NLB prestala test

Nova Ljubljanska banka (NLB) je prestala stresni test kapitalske moči. Po najslabšem scenariju naj bi se temeljni kapital banke (Tier 1) s 7,5 odstotka s konca 2009 do konca 2011 zmanjšal na 6,3 odstotka, kar je 0,3 odstotne točke nad količnikom, predpisanim za NLB. Kot so sporočili iz NLB, pa izidi vseeno kažejo na potrebo po dokapitalizaciji.

Kot poudarjajo v NLB, so izidi skladni z razumevanjem profila tveganja in kapitalske pozicije s strani uprave in kažejo po eni strani na robustnost NLB na predpostavljene zunanje šoke, po drugi pa na že v izhodišču nizko kapitalsko ustreznost največje slovenske banke, merjeno s količnikom najbolj kakovostnega Tier 1 kapitala.

Ministrstvo za finance
Ministrstvo za finance FOTO: POP TV

"Četudi izidi testa niso pod mejno vrednostjo šestih odstotkov količnika Tier 1 kapitala, kažejo na potrebo po kapitalski okrepitvi NLB," poudarjajo v banki, kjer sta uprava in nadzorni svet ta teden sklenila, da bosta na prihajajoči skupščini lastnikom predlagala dokapitalizacijo v višini 400 milijonov evrov.

Vlada pozdravila izid

Vlada RS priznava in sprejema izid obremenitvenega testa celotne Evropske unije, so zapisali v sporočilu za javnost. Pri komentiranju izida testa je pomembno razlikovati med izidi, pridobljenimi na podlagi različnih scenarijev. Izida na podlagi scenarijev negativnih gospodarskih dogodkov ne gre razlagati kot trenutne situacije ali morebitnih trenutnih kapitalskih potreb. Obremenitveni test ni napoved gospodarskega dogajanja, saj so morebitni negativni gospodarski dogodki v obremenitvenem testu oblikovani kot hipotetični scenariji in vključujejo ekstremne predpostavke, za katere obstaja majhna možnost, da se uresničijo, še menijo v vladi.

"S tem je moč razumeti, da NLB ustrezno in v celoti izpolnjuje merila kapitalske ustreznosti, kot jih je za namene tega prvega vseevropskega testa postavil Odbor evropskih bančnih nadzornikov“, so še zapisali v sporočilu na finančnem ministrstvu.

"Kljub navedenemu, se vlada zaradi zagotavljanja najvišje mere trdnosti in finančne stabilnosti, v skladu s pravili EU o državnih pomočeh, zavezuje zagotavljati kapitalsko ustreznost NLB, če zasebni kapital ne bi zadoščal“, so še zapisali v vladnem dokumentu.

Na ministrstvu za finance so zapisali, da so tak rezultat pričakovali in poudarili, da  "po dosedanjih zagotovilih centralne banke imamo v Sloveniji robusten bančni sistem, ki je odporen na posledice morebitnih neugodnih gibanj“, poudarjajo na finančnem ministrstvu.

Količnik temeljnega kapitala banke bi se po izidih testa – ob uresničitvi simuliranih šokov – do konca leta 2011 znižal za desetinko odstotne točke, torej s 7,5 odstotka v letu 2009 na 7,4 odstotka v letu 2011. Ob upoštevanju dodatnih neugodnih posledic deželnega tveganja pa bi se lahko do konca leta 2011 znižal za dodatne 1,1 odstotne točke – torej s 7,4 odstotka na 6,3 odstotka, ugotovitve testa povzema finančni minister Franci Križanič.

Tudi Maks Tajnikar z ljubljanske ekonomske fakultete je ocenil, da je bil rezultat stresnega testa za NLB "zelo pričakovan". Dokapitalizacija NLB je po njegovih besedah nujna, vendar je močno proti temu, da bi jo izvedla država. Najboljšo rešitev za NLB v tem trenutku vidi v pogovorih z najpomembnejšim zasebnim investitorjem banke, belgijsko KBC. "A če hočete dobiti zasebni kapital v NLB, se mora država umakniti," je ob tem poudaril.

Nevarnosti v NLB

Kot  so zapisali v danešnjem časniku Finance, največja nevarnost največji slovenski bančni skupini niso več finančni holdingi, kot so bili še lani, temveč komitenti oziroma dolžniki iz realnega sektorja.

Evro
Evro FOTO: Reuters

Po neuradnih podatkih predstavljajo tveganja predvsem gradbeniki, Pivovarna Laško, posli na Balkanu, frankfurtska LHB, slabo upravljanje tveganj v skupini in omejeni viri, saj depoziti banke ne zadoščajo za financiranje posojilne aktivnosti NLB, zato je banka odvisna od medbančnih virov. Ti pa so v času krize dragi, na njihovo ceno pa vplivata tudi slab ugled NLB in slaba lastniška sestava banke.

'NLB potrebuje več sto milijonov evrov'

Znani bodo tudi uradni podatki za banko SKB (ki je del francoske skupine Societe Generale ), slovenski Unicredit (ki je del milanske banke), slovensko hčerko avstrijske Raiffeisen in Banko Koper (ki je del italijanske skupine Intesa SanPaolo) ter Sparkasse (Erste Group ). NLB je edina slovenska bančna skupina, ki je bila vključena v test stresa.

Predsednik uprave Božo Jašovič je pred dvema tednoma v DZ povedal, da NLB potrebuje več sto milijonov evrov svežega kapitala, saj v naslednjih letih zapade do 700 milijonov evrov instrumentov hibridnega kapitala, ki se po novem ne bo več štel kot najbolj kakovosten kapital. NLB na potrebo po dokapitalizaciji lastnike – največja sta država in belgijska skupina KBC – opozarja že od konca minulega leta. Vodstvo NLB je v sredo končno napovedalo, da bo septembra sklicalo skupščino delničarjev in jim predlagalo dokapitalizacijo banke v višini 400 milijonov evrov.

Kot je v četrtek po seji vlade povedal premier Borut Pahor, bo po objavi stresnih testov laže razumeti prizadevanje NLB za dokapitalizacijo. O načinu dokapitalizacije in usodi državnega lastništva v banki pa bo po njegovem prepričanju potreben natančen strokovni premislek.

Današnje razkritje ugotovitev stresnih testov, ki naj bi pokazali, ali imajo banke dovolj kapitala, da se soočijo z morebitnimi novimi finančnimi šoki, naj bi omogočilo preglednost v finančnem sektorju ter s tem okrepilo zaupanje vanj. Odločitev za objavo izidov so sprejeli voditelji EU na junijskem zasedanju, analitiki pa opozarjajo, da bo vaja uspešna le, če bodo kriteriji jasni in strogi ter bo izvedba čim bolj verodostojna.

Finančni ministri Unije so sicer nedavno obljubili, da bodo po objavi stresnih testov bank, ki predstavljajo 65 odstotkov bančnega trga EU, ranljivim bankam pomagali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (51)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bkaval
26. 07. 2010 15.47
Ko smo bili v Jugoslaviji, so drugi iz kapitalističnih držav pravili, da je SDK (služba državnega knjigovodstva) najboljši kontrolor denarja, ki se vrti. Namesto, da bi po osamosvojitvi tisto kar je bilo dobro obdržali, smo da bi se bolj približali zahodnim "naprednim" državam, to službo enostavno ukinili in jo dali bankam. Kako modro. Pojavili so se tajkuni, ki so davkoplačevalski denar enostavno preusmerili k sebi. Denar iz bank se je delil po načelu malo ti malo jaz. In kje smo sedaj, je vsakemu "kmetu" jasno. Dokapitalizacijo banke sploh ne potrebujemo. Zapleniti je potrebno vsa ta podjetja in privatno lastnina tajkunom in jih prodati tistemu ki več da. Tajkune pa poslati v Kočevski Rog na prisilno delo. Tako je pač v kapitalizmu.
sudja
24. 07. 2010 12.12
Nova Ljubljanska banka je prestala stresni test kapitalske moči,potem ne rabi dokapitalizacije
tacamaca
24. 07. 2010 08.11
Spet so neki plačani kvazi strokovnjaki izračunali nasprotno,kar drugi že na oko vidimo,da ne bo štimalo. Kako je lahko neka banka stabilna,če financira goljufe,tajkune..posoja denar tja v tri dni...nobeden ga pa ne vrne.
pipo pipca
24. 07. 2010 06.47
zopet (pesek v oči)
gozdar1
24. 07. 2010 06.44
Kaj ni lepo biti banka sluzis brez dela (in to vec kot tisti ,ki zares nekaj ustvarja) ce se zainvestiras so vedno pri roki davkoplacevalci, ki odkupijo tvoje zgresene investicije...
JanezNovakJohn
24. 07. 2010 06.25
Krizo v kateri smo so v največji meri ustvarile banke. Nadzor nad bankami bi morala imeti država. Enako bi morala imeti država nadzor v zavarovalnicah. VNDAR je država slab gospodar v največji meri zato, ker je v ozadju dnevna politika, in osebne povezave vodstev bank z nadzorom in seveda sorodstvene in prijateljske vezi. Vse to jasno služi osebnemu servisu. Banke bi morale biti neprofitni servis gospodarstvu in občanom. VENDAR so le KAPITAL in ta kapital jemlje Kapital nam ovcam bresplačno, brezobzirno in se redi in si ustvarja kapital, da s tem kapitalom ustvarjajo še hujše metode za jemanje kapitala in zadovoljevanje osebnih interesov KORITNIKOV.
J83
24. 07. 2010 03.15
NLB ni nič drugega kot bankomat za vlado in lopove ki jih je ustvarila prav vlada.Prirejeno geslo Vzajemne,Ti zame,jaz zase ali tri zame ena zate.Še nekaj zelo pomembno,Zapomnite si.NLB naj dokapitalizirajo njeni varčevalci in uslužbenci,ki so dobivali kredite brez obresti v višini ,ki so si jo sami poljubno napisali.Od čistilke naprej.Zato so spremenili ime banki,ker so izropali tudi denar Hrv.varčevalcev.Jaz sem pri drugi banki in ne bom NLB(Najbolj Lopovska Banka) vlekel iz dreka,naj jo Stožice .
saintjozef
23. 07. 2010 23.45
400 milijonov dokapitalizacije? Pa to je manj kot polovico dolga SAMO ENEGA od tajkunov!
volek
23. 07. 2010 23.14
Odpri.oči, popolnoma se strinjam s tvojim postom, pa oba veva da bo, NLB dokapitalizirana z našim denarjem, ker si država ne more privoščiti propad te banke. To so vedeli tudi Kučan, Drnovšek, Rop pa tudi janša. Tajkunsko privatizacijo firm bo plačala raja.
Odpri.oci
23. 07. 2010 23.08
@Ulikses 23.07.2010, 08:58 . Ker si ravno omenil Grčijo in najemanje dolgov za pokrivanje dolgov..... . V tem je ravno CELOTEN NATEG BANK.... in popoln IDIOTIZEM naših politikov... Bankirji se zelo dobro zavedajo, da od Grčije tega ni mogoče izterjati.... zato so našli cel kup budal (med njimi zelo prednjačita Pahor in Križanič - v imenu Slovenije). . Po njuni zaslugi bo Slovenija od banke (npr. Deutche Bank) najela denar, ki ga bo potem Grčija takoj vrnila tej isti banki. Rezultat : Slovenija je znesek posojila dolžna Deutche bank (in ga bo tako ali drugače tudi vrnila).... Grčija je znesek dolžna Sloveniji (in ga ne bo NIKOLI vrnila...) Deutche Bank po tej transakciji vodi ta znesek kot IZTERLJIV DOLG, torej kot "dobro naložbo", pred transakcijo pa je ta znesek veljal za NEIZTERLJIVEGA, torej kot "toxic asset"... . Banka je rešena, Grčija je manj zadolžena, Slovenija pa je popušila 400 mio EUR !!!! In kot "Cherry on the cake".... če Križanič in Pahor ne bi pristala na vračanje Grških pufov, bi danes NEMŠKA VLADA MORALA DOKAPITALIZIRATI Deutche Bank..... ne pa, da je to storila Slovenija.... PS : Morda ti je sedaj jasno, zakaj sta Nemčija in Francija dobesedno zahtevali tak način "reševanja" Grčije /beri : reševanja nemških in francoskih bank/...
polikarbonatka
23. 07. 2010 23.05
eh,vse svetovne banke so krive za finančni zlom,bankirjem je treba stopiti na prste,preveč požrešni so,če si bodo zmanjsali svoje nenormalno visoke nagrade,nehali talat tajkunom kredite brez kritja,in to sigurno ne delajo zastojn,yakrat bodo banke mogoče likvidne.
Odpri.oci
23. 07. 2010 22.52
V kratkem zapade 700 mio hibridnega kapitala.... . Ne glede na to, kaj predstavlja ta hibridni kapital (obveznice, nakupne opcije ali užitnice) velja eno : v preteklosti je banka DOBILA ta denar.... Velecenjeni direktorji NLB (znani predvsem (in samo) po enormnih izplačilih nagrad) so očitno ta denar tako "dobro" obračali, da sedaj ni ostala niti glavnica.... in je potrebna dokapitalizacija za VRAČANJE PUFOV, ki so jih v NLB očitno porabili za plače bančnih uslužbencev (poleg zavarovalništva najvišje povprečne plače v Sloveniji.... še "dohtarji" se lahko skrijejo pred njimi...), izplačila nezasluženih nagrad, dajanje posojil po "prijateljski liniji, strankarski pripadnosti in političnih ukazih" (Istrabenz, Pivovarna Laško, RAM Invest, Stadion Stožice, Ultra.....) .... . Kar se mene tiče... še zadnjič svetujem VSEM, da naredite, kar Vam "predlagam" že tri leta... in kar sem sam storil že kako desetletje nazaj..... DVIGNITE SVOJE VLOGE (dokler jih še lahko) IZ TE PROPADLE BANKE... . Dokler se bančne plače ne spustijo na NORMALNO RAVEN, in ne iztirja VSEH NEVRNJENIH TAJKUNSKIH POSOJIL (pa magari z zaplembo Bavčarjeve vikendice, Šrotovih vil, Pogačarjevih steklenih stavb, Golubičevega (nezakonito kupljenega poslanskega) stanovanja.....) ta banka NE SME DOBITI NITI CENTA DAVKOPLAČEVALSKEGA DENARJA !!!!!
yeyo.white
23. 07. 2010 22.40
@Ulikses ce bi poznam monetarni sistem se ne bi cudil. tako to deluje. na takih osnovah je financni svet postavljen. vse je zadolzeno nekje. tako, da ce hoces denar od nekje dobit, al se zadolzis pri bankah, ali pa se ustvari nov denar - ki je pa prav tako dolg, k ga je potrebno odplacat.
volek
23. 07. 2010 22.36
Nagasaki, seveda denar je v žepih kreditojemalcev, seveda denar varčevalcev nima na razpolago nobena banka na svetu, će vsi naenkrat pridejo ponj. Banke denar varčevalcev prodajajo enako kot Mercator solato. Je pa seveda res, da je NLB pretiravala z ogromnimi krediti tajkunom na "lepe oči". Če bi bili tajkuni sposobni vračati ta denar banki, problemov ne bi bilo in vse bi se izšlo kot sta si zamislila Kučan in Drnovšek. Prišla je kriza in vse se je obrnilo drugače. Raja bo plačala privatizacijo državne srebrnine, NLB ne sme propasti, to je očigledno.
prehlad
23. 07. 2010 22.23
KAJ NAJ REČEM SLABI GOSPODARJI.
Nagasaki
23. 07. 2010 22.22
A veste kaj pomeni 0,3 % kapitalska ustreznost? To pomeni da imajo samo 0,3 % denarja varčevalcev dejansko nekje deponiranega, drugih 99,7% pa ni nikjer, oziroma je posojeno naprej. To počnejo ker vejo, da ne bodo vsi nikoli prišli po denar. Zato ljudje ne bodite naivni, ne puščajte denarja na banki, kajti prelahko ostanete brez njega. Za primer NLB je že šla enkrat v stečaj, bo sedaj drugič?
volek
23. 07. 2010 22.06
Jožajoža, dej še kej napiš, da se pred spanjem še mal nasmejemo.
volek
23. 07. 2010 22.01
Jožajoža, če boš naslednje leto postal premier na tvojih parlamentarnih volitvah, upam, da mi boš odpisal 1 mio€ pri NLB, hahaha.
volek
23. 07. 2010 21.58
Jožajoža, pri volitvah v tvoj parlament naslednje leto ti želim veliko uspeha. Upam, da boš postal premier.
askralj
23. 07. 2010 21.56
Uspešno prestala test? Naslov bi moral bit NLB je zelo slabo vodena glede na to da imamo skoraj najdrazje storitve v EU in se s tem denarjem financira jankoviče in prijatelje... Namesto da se bogataše ki se jih je do sedaj financiralo vdari po denarnici bo spet davkoplačevalec plačal nesposobnost in pozrešnost. Glavno da so politiki na jahtah in se sončijo z sponzorji pa če seskup potem propade.