Gospodarstvo

'Daljši, kot bo rok za prodajo NLB, ostrejši bodo izravnalni ukrepi'

Ljubljana, 06. 04. 2018 13.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, ki opravlja tekoče posle, je dejala, da je sprožitev poglobljene preiskave Evropske komisije postopkovno običajen korak v takih primerih in da njena sprožitev ne prejudicira njenega izida. S prejemom formalnega odziva se je takrat odprlo novo okno priložnosti, da se v konstruktivnem dialogu s komisijo najde ustrezna rešitev.

Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila nezaupno verzijo ugotovitev, na podlagi katerih je konec januarja sprožila poglobljeno preiskavo glede NLB. S tem so začeli teči roki za vložitev pripomb Slovenije in zainteresiranih tretjih oseb.

Slovenija, ki do konca lanskega leta ni izpeljala dogovorjenih privatizacijskih postopkov za NLB, je Evropski komisiji decembra lani predlagala spremembe zaveze o prodaji 75 odstotkov delnic v NLB. S tem je zamudila rok iz obstoječe zaveze Evropski komisiji, ki jo ji je dala konec leta 2013 v zameno za odobreno državno pomoč banki.

Komisija je predlog Slovenije ocenila in izrazila dvom, da je ta v povezavi z odlogom prodaje NLB kljub predlaganim alternativnim ukrepom enakovreden prvotni prodajni zavezi. Zato je 26. januarja sprožila poglobljeno preiskavo glede vprašanja NLB in o tem pisno obvestila Slovenijo. Ta ji je uradni odgovor poslala v začetku marca ter v njem naslovila pomisleke komisije in obrazložila svoje predloge.

Kot je ponovila ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, ki opravlja tekoče posle, je sprožitev poglobljene preiskave postopkovno običajen korak v takih primerih in da njena sprožitev ne prejudicira njenega izida.

S prejemom formalnega odziva se je takrat odprlo novo okno priložnosti, da se v konstruktivnem dialogu s komisijo najde ustrezna rešitev. Ministrica je danes izpostavila, da pogovori o tem tečejo naprej na strokovni ravni. "O konkretnih predlogih tako v zvezi z rokom privatizacije NLB kot glede izravnalnih ukrepov pogovori še potekajo, zato kaj bolj določnega v tem trenutku ni mogoče povedati," je dodala.

Slovenija z neizpolnitvijo zavez krši pravila državnih pomoči.
Slovenija z neizpolnitvijo zavez krši pravila državnih pomoči. FOTO: Damjan Žibert

"Naš cilj je, da pridemo do uravnoteženega dogovora med rokom za prodajo in potrebnimi izravnalnimi ukrepi," je poudarila. Ponovila je, da "daljši, kot bo rok za prodajo NLB, ostrejši bodo izravnalni ukrepi". Po njenih besedah se bodo v prihodnjih tednih odločili, kdaj oz. ali je potreben tudi še pogovor na politični ravni z evropsko komisarko za konkurenco Margrethe Vestager.

Danes je Evropska komisija nezaupno verzijo odločitve objavila v evropskem uradnem listu. Sedaj imajo zainteresirane stranke, kot so konkurenčne banke, civilne iniciative, organizacije in združenja, en mesec časa, da pošljejo komisiji svoje pripombe in ugotovitve.

Po tem bo imela Slovenija en mesec časa, da pripravi odgovor na te pripombe, nato pa gre komisija v sprejem končne odločbe glede prodajnih zavez za NLB. Instrukcijski rok za odločitev komisije je 18 mesecev od začetka poglobljene preiskave, torej od konca januarja naprej. Kdaj bi komisija o tem lahko dokončno odločila, ministrica ni želela ugibati.

Pripombe bo komisija preučila zlasti v luči združljivost ukrepov oz. da bi ocenila, ali novi ukrepi, ki jih predlaga Slovenija glede prestrukturiranja NLB, v zadostni meri nadomeščajo odložitev prodaje banke na obdobje po koncu leta 2017. Ministrica je ob tem spomnila, da sta Slovenija in banka izpolnili prav vse zaveze, razen prodajne oz. privatizacijske.

Stališče komisije pa je, da mora poskrbeti, da bo NLB, ki je prejela znatno državno pomoč, dolgoročno sposobna preživeti, tudi zaradi slovenskih davkoplačevalcev. Pri tem mora zagotoviti enako obravnavo vseh držav EU. Slovenija z neizpolnitvijo zavez krši pravila državnih pomoči, v primeru negativne končne odločbe se ta pomoč izterja od prejemnika, torej od NLB.

Vzporedno s tem ima Slovenija z Evropsko komisijo tudi pogovore glede nerešenega vprašanja prenesenih deviznih vlog, ki ga imata Slovenija in Hrvaška. "V zvezi s tem predlogom s komisijo potekajo pogovori, ali bi tako odškodovanje NLB pomenilo državno pomoč ali ne. Dokončnega stališča komisija v zvezi s tem predlogom še ni oblikovala. Tudi tu bomo iskali ustrezen kompromis," je zatrdila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

olimpija35
08. 04. 2018 19.59
+2
darilo levičarjev slovenskemu narodu :D še naši unuki bodo plačevali za tole levo veselico
slovenskidelavec
08. 04. 2018 16.04
+2
Denar pobrat iz banke pol pa banko magari šenkat in jamstvo znižat na 10 000 evrov.
dragan krstic
08. 04. 2018 20.45
+1
A ti ni jasno da vloženega denarja v banko ta sploh nima. Če ima 20% od vseh depozitov je že ogromno.
User1063544
07. 04. 2018 13.45
+2
Slovenija kot suverena država lahko po lastni volji prisilno mora prodati banko. In to banko ki ima donos in v katero smo davkoplačevalci porinili 4mrd eur. Jo prodamo ni problema za 4mrd. Glede na to da banka posluje z dobičkom imamo pravico do povračila našega solidarnostnega prispevka ko smo te banke reševali. V resnici pa je še en dokaz da Evrokratom dol visi za državljane članic EU. Oni hočejo samo profit večne hlapce ki bodo zakreditirani crkovali za njihov pohlep. Sramotno in žalostno kaj je EU naredila iz naše države. Mi nismo več socialna država ampak država na sociali ki je zapufana do vratu.
dragan krstic
07. 04. 2018 14.02
-2
Bi repliciral, pa je brez veze, ker vidim da si brezveznik.
User1063544
07. 04. 2018 18.21
+1
Če že hočeš neke žaljivke delit.. Brezveznik te je naredil, in si sam sebi brezvezna replika, v špegl se poglej pa se malo pogovori sa s seboj, ker očitno potrebuješ vsaj enega sogovornika.
Cofar
07. 04. 2018 21.06
+0
PonovnoRoje.... Evrokratom??? sej so nas naši politki prerpičali, da nam bo tam bolje. Seveda prebivalcem še z daleč ni tako lepo pod EU kot je bilo v Jugi. Se je pa treba zavedati, da se je v Jugi tudi država kreditirala... ampak so vsaj ljudje kaj meli od tega. Danes pa se država kreditira za čudne projekte pa ljudje nimajo nič od tega. Torej... ne jokajte. Smo v EU. NLB bi pa že zdavnej moral prodat. odločili smo se za tržno gospodarstvo... pa en ozek in močan lobi državnih podjetij ne spusti tržne logike v Sloveniji. ZAkaj? Morda bi ta podjetja crnkla tist moment ko bi Slovenijo preplavila tuja bolj zdrava konkurenca.
dragan krstic
08. 04. 2018 20.38
+1
PonovnoRojen, siretard. To kar si napisal dokazuje da si na stopnji devetošolčka v pomožni šoli.
dragan krstic
08. 04. 2018 20.42
+1
Cofar, saj bi mu tudi jaz podobno odgovoril kot ti, vendar za take njegove nebuloze pa nimam potrpljenja. Je srečen človek ker ne ve da nič ne ve. Mu kar zavidam.
User1063544
09. 04. 2018 09.15
Pozdravljeni! vidim da ne morete mimo svoje politične polarizacije. Če že omenjate Jugoslavijo samo ena statistična. Zunanji dolg Slovenije je danes večji kot je bil uzunanji dolg celotne Jugoslavije leta 1990. Nam to pove, da nam gre bolje? Evrokrati? JA, EVROKRATI. Če še niste dojeli je Evropska politična klima uperjena v centralizacijo moči, to pomeni trgovinsko, bančno in na koncu tudi politično unijo. Poglejte okrog sebe, koliko slovenskih podjetij je še vedno slovenskih? Koliko slovenskih bank je ostalo odprtih, in tiste ki še delujejo, so Slovenske? Potem če pogledamo ustavo, ki je temeljna družbena pogodba suverenega naroda, kako so jo spremenili in v čigavo korist? Vi še vedno živite v pravljici kjer ideali od vas politične izbrane skupne ljudi po vašem prepričanju delajo v dobrobit Slovenskega naroda? A vam ni jasno da vsakič ko nekdo odpre usta, laže? Falcon, Patrija, TEŠ, zdaj 2. tir. Ste opazili vzorec? Vsak nateg je vedno dražji. Izčrpavajo našo državo do te mere da bodo še naši prapra vnuki plačevali idiotizem današnjih odločitev. Je to vzdržno? Če je moje razmišljanje po vašem prepričanju ret*rdiran*, naj bo, sem pač ret*rdir*n in po mojem prepričanju HVALA BOGU. Prodali... ne prodali.. ŠENKALI ste lastno državo, za to ker se nekdo vozi z boljšim avtom kot vi. Kar pa se teh bank tiče. Najprej so nas na**kali da smo se zapufali za reševanje bank ki jih prodajamo za drobiž. Sva čast, temu se reče ekonomska računica v našo korist. Hlapci ste in hlapci boste ostali. EU je bila velika napaka za nas, ker smo premajhni da bi se šli neke trgovine in političnega ravnovesja. Zdaj ko pa smo prisesani na to rakasto tvorbo pa za nas ni več upanja in asimilacija se nadaljuje.
dragan krstic
09. 04. 2018 12.45
+1
Glede nizke zapufanosti Jugoslavije pa ti bom razložil na simpl primeru da boš laže razumel; človek z mesečnim dohodkom 2.000.-€ dobi na banki veliko več kredita kot tisti s 500.-€. Bo šlo? Da bi izstopili iz EU, nonsens. Državo pa 22 let na 75 let podlage uničujejo levakarji. Kar njih vprašaj zakaj tako. Patrijo pa pusti pri miru. Rajepoglej kaj sedaj kupuje leva vlada v Nemčiji za še enkrat višji znesek po enoti oklepnega vozila kot je bila cena Patrije. Obrni se na levake.
User1063544
10. 04. 2018 12.49
Meni je popolnoma jasna tvoja matematika, ampak očitno sam ne razumeš: Več kredita dolgoročnejši hlapec tujemu kapitalu.. Kje lahko od denarja ki ga nimamo prosperiramo? Ne moremo, odplačevali bomo dolg tako, da bo narod delal 5x več, za 10x manj, na koncu pa bo politika skakala in se kitila z dosežki češ, zmanjšali smo deficit. To ni življenje ampak životarjenje. Kdo pravi da vsak od nas potrebuje novega BMW-ja, in 200 kvadratno stanovanje ali pa hišo da lahko rečemo da je to dovolj za normalno življenje. Ljudem se je prodajal zahodna zgodba o uspehu, niso pa prebrali drobnega tiska: Mi imamo nov avto, smo pa za to podnajemniki. Kako je bilo pri nas? Skoraj vsak je imel ali hišo ali pa lastniško stanovanje. In če ne tega je še vedno obdtajala predkupna pravica stanovanj. Smo pa zato vozili jugece, stoenke, in rabljene ople. Kako je danes? Hja, bajta na hipoteko, poleg še avto, in močna želja da v 25-30 letih ne zbolimo ali izgubimo službe. In zadnje: PUSTI POLITIKO KER NOBENA STRAN NI NA STRANI VOLILCEV AMPAK SAMO NA STRANI LASTNIH INTERESOV. Kaj bi bila rešitev? Združitev Slovanskega naroda v Balkansko unijo + Rusijo. Zgodovisnko smo Slovani bili hlapci Saksoncev in Germanov in to dokazuje tudi naš položaj v EU. Imamo Hoferje, Špare, Obije, Lidle, ... ni kaj ni... In kam gre ves ta denar? Ostane v državi ali ga ta prijazna podjetja izvažajo v svojo rodno deželico? Mi smo nič drugega kot krava molznica za tuj kapital. Že po definiciji smio v buli, pa korupcije v politiki niti omenil nisem... Tak da... Prebudi se iz leve ali desne ali kjerkoli že spiš in začni razmišljat kot zdravorazumsko bitje.
dragan krstic
07. 04. 2018 12.04
+0
Tud to je dobro. Bodo imeli čas še več pokrast iz banke.
metronom
06. 04. 2018 21.50
banda nesposobna