Potem ko se je odhajajoča vlada v zadnjih dneh "spomnila", da se prodaja Mercator in začela komentirati prodajo, česar se je prej otepala, je marsikdo presenečen.
Premierka Alenka Bratušek je na primer dejala, da "morajo organi NLB morajo odločitev glede prodaje Mercatorja sprejeti z vso odgovornostjo, predvsem do delovnih mest" in dodala, da "se ne smejo ponoviti napake iz leta 2005, ko je vlada Janeza Janše Mercator prodala kupcem, ki za to niso imeli sredstev na računu". Pa čeprav se o vprašljivi primernosti Agrokorja govori že vse, odkar je družba oddala ponudbo, njihov lov za denarjem, s katerim bi financirali nakup slovenskega najboljšega soseda, pa se je vsaj delno dalo tudi javno spremljati več mesecev.
Predsednik uprave NLB Janko Medja je po pozivih prebujene politike, da naj prodajalci "razmislijo", dejal, da je "malo čudno je, da se pol leta pozneje odpira določene teme".
Sprašuje se tudi, zakaj je potem Slovenija Bruslju dala zavezo glede umika NLB iz nestrateških naložb in nevmešavanja v vodenje banke.
Dodal je še, da kot bančnik ne misli javno razpravljati o transakciji. "Mislim, da bi se morali tega držati tudi politiki," je dodal.
V NLB so sicer v odgovoru na poziv vlade prodajalcem 53-odstotnega deleža Mercatorja zagotovili, da pri prodaji nestrateških naložb "v največji dopustni in poslovno smiselni meri vključujejo razumevanje širšega gospodarskega in družbenega ravnovesja". Ob tem skladno z najboljšo prakso upoštevajo tudi celovit pogled na koristi za slovensko gospodarstvo.
Tveganja obvladljiva po obeh scenarijih
Tveganja ob morebitni prodaji ali neprodaji skupine Mercator so vsaj z vidika Banke Slovenije ocenjena, pa pravi njen guverner Boštjan Jazbec. Za Banko Slovenije je ključno predvsem, kaj se bo dogajalo tako ob prodaji kot neprodaji z vidika posamezne stabilnosti bank, ki so udeležene v postopku prodaje Mercatorja.
Guverner ocenjuje, da so vsa tveganja v primeru prodaje Mercatorja obvladljiva tako v primeru prodaje kot tudi neprodaje in niso takšna, da bi ogrozila finančno stabilnost bank.
Danes bi sicer morala potekati tudi skupščina NLB, a so jo prestavili.
Država oz. Slovenski državni holding (SDH) kot upravljalec državnih naložb bi utegnila na skupščini od uprave banke pod vodstvom Janka Medje zahtevati tudi dodatne informacije o postopku prodaje Mercatorja hrvaškemu Agrokorju.
Te bi moral SDH vključiti že v poročilo o postopku prodaje največjega slovenskega trgovca, ki ga je zahtevala vlada, a naj bi mu Nova Kreditna banka Maribor dala nekaj podatkov, NLB pa ne.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.