Komisija DZ za nadzor javnih financ je danes na pobudo poslanske skupine Zares vzela pod drobnogled javno prodajo delnic Nove Kreditne banke Maribor (NKBM). Po več kot štirih urah razprave so člani komisije od vlade zahtevali, da jim posreduje vse dokumente, ki so bili podlaga za cenitev banke ter določitev cene delnice, poleg tega pa tudi vse ponudbe dobro poučenih vlagateljev. Ko bodo posredovana gradiva preučili, bodo lahko sprejemali ustrezne sklepe.
Opozicija je finančnega ministra Andreja Bajuka soočila s sumničenji, da je drugo največjo slovensko banko prodal prepoceni in s tem oškodoval državni proračun. Poslanci so sejo po dobrih štirih urah sicer prekinili finančni minister pa je tudi tokrat vse očitke zavrnil.
Lahovnik namiguje na sum korupcije
Po mnenju pobudnika seje Mateja Lahovnika (Zares) ni prav, da je vlada ceno za male vlagatelje in dobro poučene vlagatelje določila enako v višini 27 evrov za delnico. "Vlada je imela diskrecijsko pravico glede izbora, torej bi lahko odločila, da se v tej fazi dobro poučenih vlagateljev ne vključi v privatizacijo oz. se na drugačen način določi ceno," je menil.
Cena 27 evrov je za dobro poučene vlagatelje po Lahovnikovi oceni prenizka. "Razvoj dogodkov na borzi je pokazal, da sem imel prav," je dejal ter spomnil, da je danes delnica NKBM na borzi vredna 40 odstotkov več, kot pa se je prodajala v javni ponudbi.
Bajuk je zagovarjal ceno delnice NKBM pri 27 evrih ter priznal, da so se najbolj bali, da bi vrednost delnice z uvrstitvijo na borzo padla. Najslabše, kar se lahko zgodi, je, da bil cena znatno padla, to je namreč ključnega pomena za dolgoročen ugled ustanove, je dejal.
Oporekal je Milan Cvikl (SD), ki je vladi očital, da je ceno postavila prenizko. "Trg je potrdil, da ste se zmotili vsaj za 40 odstotkov, če prištejemo še bonus delnice, pa celo za 50 odstotkov," je izračunal. "Ker delate nestrokovno, je državni proračun izgubil 120 do 150 milijonov evrov," je opozoril. Minister Bajuk pa je omenil, da se v proračun steka tudi davek od kapitalskih dobičkov tistih, ki so se delnice odločili prodati.
Javna ponudba delnic NKBM je bila v celoti izpeljana v skladu s slovensko zakonodajo, je Bajuk zavrnil očitke o netransparentni in negospodarni prodaji. Glede plačila finančnemu svetovalcu, družbi Citigroup, pa je povedal, da to znaša 1,1 odstotka od vrednosti transakcije, torej dobre tri milijone evrov. To je nizka cena, ker je bilo zanimanje investicijskih bank veliko, ocenjujejo na finančnem ministrstvu.
Bajuk je obžaloval, da je prišlo do nekaterih manjših napak, denimo do izločitve ponudb nekaterih dobro poučenih vlagateljev. Vodja komisije za privatizacijo NKBM Sašo Prelič je ob tem pojasnil, da država ni bila zavezana skleniti pogodbe z nobenim od ponudnikov. To je bilo vabilo malim in dobro poučenim vlagateljem, da posredujejo ponudbo, pod katero so pripravljeni skleniti pogodbo z državo, je pojasnil. Zaveza za izročitev delnic nastopi šele potem, ko država ponudbe sprejme, "zato nihče ne more biti žalosten, ker ni bil izbran, ker tega pričakovanja sploh nima", je menil.
Medtem ko na finančnem ministrstvu zatrjujejo, da so z izbiro dobro poučenih vlagateljev zasledovali cilj stabilne lastniške strukture NKBM, pa je Lahovnik menil, da je izbor dobro poučenih vlagateljev nenavaden in dolgoročno škodljiv za lastniško strukturo NKBM. Prvi dan kotiranja na borzi je delnice prodal že vsak šesti vlagatelj; a ste res prepričani, da je to stabilna lastniška struktura, pa je vprašal Cvikl. Vladi je očital, da je ustvarila veliko tveganje, da bo prišlo do prevzema NKBM.
NSi: Optimalna cena NKBM
Država je s prodajo 49-odstotnega deleža Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) po oceni vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata dosegla optimalno ceno. Delnica je imela na borzi še prostor za rast, kar se je v ponedeljek in torek tudi zgodilo, je pojasnil ter kot neutemeljene zavrnil očitke opozicije, da je država delnice prodala prepoceni. Prav zaradi rasti cen delnic na borzi, v sredo je ob koncu trgovanja ta znašala 37,84 evra, so se okrepila prepričanja kritikov, da bi morala vlada pri prodaji NKBM iztržiti več.
V primeru privatizacije NKBM gre za prvo javno prodajo delnic državnega premoženja, ta pa običajno velja za uspešno, če cena na borzi raste, je pojasnil Horvat. Gre za primer dobre prakse, je še menil ter izrazil željo, da bi se takšna praksa nadaljevala tudi pri privatizaciji ostalega državnega premoženja.
Delnice NKBM so vzbudile veliko zanimanje in lahko dolgoročno pričakujemo lepe donose za vlagatelje, obenem pa nakup delnic lahko pomeni varen in optimalen način varčevanja, je ocenil Horvat. Po mnenju borznih poznavalcev se bo cena delnice NKBM dolgoročno oblikovala okoli 35 evrov.
Država je delnice NKBM ponudila po ceni v razponu med 20,50 in 27 evri, kar je 2,26-kratnik knjigovodske cene delnice na dan 31. december 2007. Tedaj ni nihče opozarjal, da je cena postavljena prenizko, je bil kritičen Horvat.
Pritožujejo se 'veliki' kupci
Kritizirajo predvsem tisti, ki so dobili največje možno število delnic, je ugotovil Horvat. Kot primer je navedel poslanca Lahovnika, ki je "vplačal 50.000 evrov ter dobil največje možno število delnic, ki jih lahko dobi navaden državljan, zdaj pa se pritožuje, da je bilo med državljane razdeljeno še premajhno število delnic". Če vplačil ne bi omejili pri 50.000 evrih, bi si več delnic lahko kupili le premožnejši sloji, navadni državljani pa bi bili prikrajšani, je dodal.
Če bi bila cena delnice postavljena višje, bi se lahko zgodilo, da ne bi bilo tako velikega zanimanja za nakup, kar pa bi verjetno pomenilo tudi skromnejši obseg trgovanja na borzi.
Kupnina za NKBM 303 milijone evrov
Družba Citigroup, ki opravlja vlogo svetovalca pri prodaji državnega deleža v NKBM, je državi nakazala kupnino še za preostalih 1.465.762 delnic NKBM, ki jih je po opravljeni javni prodaji 49-odstotnega deleža banke obdržala v lasti z namenom uravnavanja tečaja delnice na borzi. Država je tako s prodajo NKBM pridobila 303 milijone evrov, so sporočili z ministrstva za finance in NKBM.
Omenjene delnice, ki jih je družba Citigroup obdržala v lasti po razdelitvi med male vlagatelje ter dobro poučene domače in tuje vlagatelje, predstavljajo približno 7,4 odstotka celotnega kapitala NKBM. Če bi cena delnice NKBM na borzi, kjer je začela kotirati v ponedeljek, močno zrasla, bi jih Citigroup začel prodajati in s tem umiril rast. Če bi cena močno padla, pa bi jih kupoval.
V skladu z dogovorom s finančnim ministrstvom naj bi Citigroup delnice, ki bi jih po 30 dneh še morebiti imel v lasti, po ceni 27 evrov prodal državi. Ker je cena na borzi stabilna, je Citigroup to storil že danes, so pojasnili na finančnem ministrstvu.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.