Po prvem dnevu trgovanja na Ljubljanski borzi se je enotni tečaj delnic Nove kreditne banke Maribor (NKBM) oblikoval pri vrednosti 36,61 evra. Uvodni posli z delnicami NKBM (pod oznako KBMR) so bili sklenjeni pri vrednosti 37 evrov, glavnina poslov pa je bila v območju med 36 in 37 evri. Najvišji posli so se sklepali po 41,06 evra, in sicer v prvih minutah trgovanja.
Z delnicami je sicer bilo sklenjenega za 33.478.687 evrov prometa, kar po besedah borznega analitika Marka Joviča iz Abanke pomeni, da je lastnika zamenjalo 3,91 odstotka vseh delnic druge največje slovenske banke. Skupaj je bilo prodanih 914.346 delnic NKBM. To tudi kaže na veliko zanimanje vlagateljev za delnice, ki jih je država prek prve javne ponudbe prodala po ceni 27 evrov, in potrjuje mnenja nekaterih poznavalcev, ki so opozarjali, da je država delnice prodala pod ceno.
V NKBM ponosni
Predsednik uprave Ljubljanske borze Marko Simoneti je ocenil, da je borza zabeležila izjemen in rekorden dan. "Prvi dan je bil z vidika borze uspešen, uspeli smo si oblikovati ceno, ki je bila bistveno višja od tiste v javni prodaji," je dejal. Po Simonetijevih ocenah se s kotacijo delnic NKBM za borzo odpirajo številne priložnosti. "Z NKBM se je reprezentativnost našega trga bistveno povečala, pričakujemo pa še Zavarovalnico Triglav," je dejal Simoneti. "Pričakujemo tudi, da bo NKBM kmalu zaprosila za vstop v prvo kotacijo," je dodal.
Kot je ocenil Simoneti, je trg kapitala v Sloveniji pripravljen in investitorji so željni novih, kakovostnih delnic. "Ta projekt je pomemben tudi zato, ker se je z njim dokončno pokazalo, da na slovenskem trgu kapitala ni problem povpraševanje, temveč ponudba. Odpirajo se številne priložnosti za izdajo dokapitalizacijskih delnic, možnosti, da se nekateri privatizacijski projekti odpeljejo po tej poti, ter možnost za umik Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe," je povzel Simoneti.
Predsednik uprave NKBM Matjaž Kovačič pa je poudaril: "V NKBM smo izjemno ponosni, da smo prvi v Sloveniji izvedli prvo javno prodajo delnic." Prvi mož NKBM je ob tem izrazil željo, da bi lastniška struktura v prihodnje ostala razpršena. Glede dividendne politike pa je povedal, da je zanje namenjenega 10 odstotkov neto donosa, ustvarjenega v poslovnem letu.
V torek predvideno umirjenje
Kot je pojasnil Marko Jovič, je v torek pričakovati normalizacijo oziroma stabilizacijo tečaja. Prepričan je, da se vrednost delnice verjetno ne bo spustila pod 36 evrov. "Ne vidim večjih volatilnosti, prej sem večjo volatilnost pričakoval danes, ker vlagatelji prvi dan še tipajo, kako bo," je povedal.
10-odstotna omejitev ukinjena
Kot so napovedali na Ljubljanski borzi, za tečaj delnice prva dva dneva ne velja 10-odstotna omejitev. Prvi dan trgovanja je veljalo tudi, da ni možen vnos tržnih naročil.
Na ministrstvu za finance so enemu od dveh svetovalcev pri prodaji deleža v NKBM, družbi Citigroup, naročili storitev enomesečne stabilizacije cene delnic NKBM na borzi. Če bo cena delnice NKBM močno zrasla, jih bo Citigroup začel prodajati in umiril rast, če bo močno padla, pa jih bo kupoval. Delnice, ki jih bo Citigroup po 30 dneh še morebiti imel v lasti, bo po ceni 27 evrov prodal državi, so pojasnili na ministrstvu.
S tem se izvršuje še zadnje dejanje v prvi fazi privatizacije banke, v kateri je država prek prve javne ponudbe 24 odstotkov po ceni 27 evrov za delnico prodala malim vlagateljem, 25 odstotkov pa po isti ceni domačim in tujim dobro obveščenim institucionalnem vlagateljem. Država je delež v NKBM znižala s prvotnih 90,4 odstotka. O drugi fazi privatizacije z možnostjo, da delež v NKBM še zniža, a na najmanj 25 odstotkov plus eno delnico, se bo odločala po izteku 180 dni, kot je praksa v svetu.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.