Kot so sporočili z državnega statističnega urada so med rastlinskimi proizvodi najbolj padle cene industrijskih rastlin (za 46,9 odstotka), precej pa so se znižale tudi cene krompirja (za 25,4 odstotka) in žit (za 23,7 odstotka). Cene sadja so padle le za 4,6 odstotka, medtem ko so se krmne rastline, zelenjadnice, cvetje in okrasne rastline celo malenkost podražile. Vino je medtem ohranilo bolj ali manj isto ceno.
Medtem ko so se cene živali za zakol v prvem četrtletju na letni ravni celo zvišale za 2,2 odstotka, pa je to rast izničil padec cen živalskih proizvodov, ki so se pocenili za 11,1 odstotka.
Povišale pa so se cene proizvodov in storitev za investicije v kmetijstvu. V prvih treh mesecih so na četrtletni ravni poskočile za 8,2 odstotka, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa za 11,1 odstotka. V primerjavi s predhodnim četrtletjem se je podražila predvsem oprema, še posebej cene mehanizacije (za 18,6 odstotka).
Količina odkupljenega mleka pa je bila marca glede na februar večja za 9,7 odstotka, v primerjavi z marcem lani pa nižja za 2,4 odstotka.
Delež mleka, ki ga odkupijo slovenske mlekarne, je bil v letošnjem marcu večji kot v predhodnih mesecih. Delež mleka, ki ga odkupijo slovenske mlekarne, se je od decembra 2008, ko je bil z 68 odstotki najnižji, v marcu dvignil na 71 odstotkov. Skupna količina mleka, ki so ga odkupile slovenske mlekarne, se je marca v primerjavi s februarjem povečala za 14,1 odstotka, na letni ravni pa za 0,7 odstotka.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.