Slovenska družba NiceHash, ki se ukvarja z rudarjenjem s kriptovalutami, je dva tedna po hekerskem napadu, v katerem so izgubili okrog 4700 bitcoinov, ponovno vzpostavila delovanje spletne strani.
Kot so zapisali v danes objavljenem pojasnilu na spletni strani, so s skupino tujih vlagateljev zagotovili sredstva, s katerim bodo svojim uporabnikom zagotovili stanje na računih, kot je bilo pred hekerskim napadom. Več podrobnosti o povračilih bodo, kot so navedli, naznanili 31. januarja. Do takrat morajo urediti vse pravne podrobnosti.
Njihov sistem je bil napaden 6. decembra, v 'sofisticiranem napadu', v katerem so jim odtujili vse bitcoine, ki so bili v času kraje vredni približno 56 milijonov evrov.
Preiskava napada še poteka, pri tem pa avtorji slovenske družbe sodelujejo s preiskovalci in forenziki. Po napadu so okrepili tudi varnostne ukrepe.
Družba je policijo sama obvestila o napadu, kriminalisti pa sedaj preiskujejo sum tatvine, pri kateri se obravnava povzročitev večje materialne škode oziroma pridobitve protipravne premoženjske koristi. S primerom se ukvarjajo za to usposobljeni kriminalisti oddelkov za računalniško preiskovanje. Kot so danes pojasnili na Generalni policijski upravi, "preiskava intenzivno poteka". Več podatkov pa zaenkrat zaradi varovanja interesa postopka še ne morejo posredovati.
Avtor in glavni razvijalec sistema v družbi NiceHash Matjaž Škorjanc je po hekerskem vdoru dejal, da v ozadju napada najbrž niso bili finančni interesi, temveč škodovanje platformi. Po njegovem mnenju je bil ta napad eden največjih in najbolj sofisticiranih hekerskih napadov v kriptosvetu vseh časov.
V Južni Koreji za podoben rop oglobili družbo
Podjetje NiceHash kot kaže zaradi nezavarovanja ukradenih bitcoinov sicer ne bo deležno nobenih sankcij.
Povsem drugače je v Južni Koreji, kjer je tamkajšnja vladna komisija za komunikacije (KCC) družbo Bithumb, ki se ukvarja s trgovanjem in rudarjenjem kriptovalut in je bila aprila prav tako 'žrtev' ropa, kaznovala s 33.950 evri (43,5 milijoni južnokorejskih wonov). Še dodatnih 11.700 evrov (15 milijonov južnokorejskih wonov) kazni pa so jim zaračunali za 'puščanje' osebnih podatkov. Hekerji so namreč ukradli tudi 31.506 uporabniških imen in gesel, poroča english.chosun.com.
Južnokorejsko podjetje Bithumb je bilo od julija tarča več kot dveh milijonov hekerskih napadov, pri čemer so nepridipravi izpraznili 266 računov. "Bithumb ni zaščitil podatkov uporabnikov s šifriranjem zasebnih podatkov," so sporočili iz KCC-ja in dodali, da tožilci še vedno preiskujejo dejanski obseg škode.
To je sicer sploh prvi tovstni kazenski ukrep, ki ga je vlada naložila, da bi obvaladala povsem nereguliran trg kriptovalut. Tako podjetja, kot tudi posamezniki se zdaj bojijo, da bi lahko bilo takšnih ukrepov še več.
Predsednik KCC-ja Lee Hyo-seong je ob tem dodal še, da želijo okrepiti predpise, za področje kripto valut pa vzpostaviti tudi posebno zakodajo.
Kriptovalute je mogoče kupiti v menjalnicah, ali si jih prislužiti z delom, najpogosteje rudarjenjem kriptovalut. Rudarjenje kriptovalut je, poenostavljeno povedano, odkrivanje novih kovancev. Uporabniki si namreč kriptovalute nenehno izmenjujejo, vse transakcije, opravljene v določenem obdobju, pa se zberejo v seznam, ki se imenuje blok. Naloga rudarjev je, da transakcije potrdijo in jih zapišejo v glavno evidenco, ki se imenuje veriga blokov oziroma blockchain.
V glavni knjigi so zapisane vse transakcije, ki so bile kadar koli opravljene med dvema naslovoma kriptokovancev kjer koli v omrežju. Ko je ustvarjen nov blok, se ga doda v verigo blokov, ki se tako neprestano posodablja. Vpogled vanjo imajo vsi uporabniki kriptovalut.
Rudarji med seboj tekmujejo, da bi prvi dokončali določen blok. To počnejo z uporabo posebne programske opreme. Vsakokrat, ko nekdo uspešno ustvari verigo blokov, za nagrado prejme kriptovaluto v določeni vrednosti.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.