Gospodarstvo

Nič več sprejemanja le gotovine, uzakonili bi tudi kartice

Ljubljana, 08. 11. 2024 11.40 | Posodobljeno pred 12 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Finančno ministrstvo je v javno obravnavo poslalo predlog zakona o elektronskih plačilnih sredstvih, ki bi potrošnikom omogočil plačevanje z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom. Ob tem vztrajajo, da tak zakon ne bi v ničemer posegal v pravico potrošnikov, da plačajo v evrih z gotovino.

Kot pravijo na ministrstvu za finance, je cilj predlaganega zakona, da bi potrošnikom omogočili plačevanje z različnimi plačilnimi sredstvi, ne le z gotovino. Dodajajo, da s tem sledijo tudi trendom na področju digitalnega razvoja.

Gotovina in bančne kartice
Gotovina in bančne kartice FOTO: AP

Zakon bi tako po predlogu ministrstva določal, da se za elektronska plačilna sredstva štejejo negotovinska plačila, kot so plačilne kartice (debetne kartice, kreditne kartice, kartice z odloženim plačilom in predplačniške kartice v fizični ali v digitalni obliki), kreditna plačila, takojšnja kreditna plačila, direktne obremenitve in elektronski denar.

Ponudniki blaga in storitev bi lahko uvedli tudi takojšnje plačilo, denimo plačilo s storitvijo Flik, naštevajo v sporočilu za javnost.

Omenjena negotovinska plačila so opredeljena v zakonu o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemi, dodajajo.  

Razen za manjše ponudnike in tiste brez interneta

Obveznost sprejemanja vsaj enega elektronskega plačilnega sredstva bi po predlogu ministrstva veljala tako za fizična kot spletna prodajna mesta. Pri tem bi morali ponudniki za prodano blago, opravljeno storitev ali dobavljeno digitalno vsebino potrošnika o možnosti plačila z elektronskim plačilnim sredstvom jasno in nedvoumno informirati.

Bančna kartica
Bančna kartica FOTO: AP

Predlog ministrstva predvideva tudi nekatere izjeme od zagotavljanja te obveznosti, zato da bi bila uvedba nove rešitve čim bolj enostavna. Elektronskih plačil tako med drugim ne bi bilo treba omogočati ponudnikom blaga in storitev s prihodki do 10.000 evrov letno ter ponudnikom brez dostopa do internetne povezave.

Predvideno je tudi enoletno prehodno obdobje za ustrezen prehod ponudnikov na novo ureditev.

Na omenjenem ministrstvu pravijo, da je komentarje na predlog zakona, ki je objavljen na portalu eDemokracija, mogoče oddati do 6. decembra. Zatrjujejo, da bo opravljeno bo tudi medresorsko usklajevanje.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nemski_ovcar
08. 11. 2024 11.55
Hočejo ukinit gotovino, da bodo imeli vse pod lupo.
alex cross
08. 11. 2024 11.54
+1
barabe..samo banka ima plus od tega...ostali imamo pa stroške ( bo treba imet POS terminal itd...)
RichPiana
08. 11. 2024 11.53
+1
Kako bojo pa albanske pekarne potem prale denar?
veneti
08. 11. 2024 11.50
+2
itak samota v Sloveniji. to je samo diskriminacija malih ljudi. Ko ti kdo nakaže 20€ ima država vse pod nadzoru. imajo vsak cent pod nadzoru. Po drugi strani se pa vozijo nekateri okrog z ferariji in so brez služb.
mitja123123
08. 11. 2024 11.49
+2
Zobozdravniki poslujejo večinoma le z gotovino in le zakaj? Kljub spremembi bo stranki zobozdravnik še vedno predlagal, da za poseg brez računa plačaš 15-20% manj, to je stalna praksa tam. In kaj bo naredil uporabnik - pritožil se ne bo iz dveh razlogov, prvič, tudi sam ma od tega korist, drugič pa se boji, da bo storitev slabša, če ne bo ugodil njihovem predlogu.