Gospodarstvo

'Ni razlogov za podražitev'

Ljubljana, 23. 11. 2007 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Umar ne vidi razlogov za napovedane podražitve električne energije. Na zvezi potrošnikov pravijo, da je bil dvig cen pričakovan.

Račun za električno energijo za gospodinjstva se bo s 1. januarjem prihodnje leto v povprečju zvišal za šest odstotkov, so ta teden sporočila elektrodistribucijska podjetja Ljubljana, Maribor, Celje in Gorenjska. Razlog povišanja cen so razmere na trgih električne energije, pojasnjujejo.

Oskrba z električno energijo naj bi se z januarjem 2008 dvignila v povprečju za šest odstotkov.
Oskrba z električno energijo naj bi se z januarjem 2008 dvignila v povprečju za šest odstotkov. FOTO: Kanal A

Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so ocenili, da bi napovedani dvig cen oskrbe z električno energijo z januarjem 2008 v povprečju za šest odstotkov, ki so ga v četrtek napovedala elektrodistribucijska podjetja, k inflaciji neposredno prispeval 0,15 odstotne točke. "V času, ko omejevanje inflacije zahteva vso pozornost, ne vidimo razlogov za napovedane podražitve," je napoved pospremil v. d. direktorja Umar Boštjan Vasle.

Glede ukrepov na področju napovedanih hkratnih podražitev na Umarju menijo, da "je na potezi Urad RS za varstvo konkurence. Smiselno bi bilo, da država kot največji lastnik podjetij oceni upravičenost napovedanih podražitev z vidika stroškovne strukture poslovanja elektrogospodarstva", so dodali.

"Če primerjamo cene oskrbe z električno energijo med posameznimi evropskimi državami v standardih kupne moči, ugotovimo, da so bile julija naše cene povsem na evropskem povprečju," je pojasnil Vasle. V Sloveniji smo letos zabeležili dvig cen električne energije za gospodinjstva, in sicer za 6,2 odstotka, kar je k inflaciji prispevalo nekaj manj kot 0,2 odstotni točki.

Na ministrstvu za gospodarstvo so pojasnili, da na očitke o kartelnem dogovoru distribucijskih podjetij še ne morejo odgovoriti, saj mora Urad RS za varstvo konkurence najprej sprožiti potrebne postopke. "Šele ko bodo ugotovitve znane, bomo lahko potrdili oziroma zavrnili očitke o kartelnem dogovoru," so zapisali v sporočilu za javnost.

Povišanje je neizogibno

Elektrodistribucijska podjetja pojasnjujejo, da je razkorak med nakupno ceno za prihodnje leto in prodajno ceno električne energije v letošnjem letu prevelik, da bi cene ohranili. Zagotavljajo, da si sicer prizadevajo za čim ugodnejše pogoje nakupa, a je zaradi neugodnih razmer na trgu električne energije in dolgoletnega zaostajanja prodajne cene za nakupno povišanje neizogibno.

Breda Kutin pravi, da so pričakovali dvig cen elektrike.
Breda Kutin pravi, da so pričakovali dvig cen elektrike. FOTO: POP TV

Objavljene cene so po pojasnilih Elektra Ljubljana sicer začasnega značaja, saj cene za uporabo omrežij za leto 2008 še niso znane, prav tako ne nakupna cena električne energije za gospodinjstva. V začetku leta 2008 je zato pričakovati še določene prilagoditve cen glede na takrat znane vrednosti v strukturi cene oskrbe z električno energijo za gospodinjstva.

Direktor analitsko raziskovalnega centra pri Banki Slovenije Damjan Kozamernik meni, da se bo rast cen hrane verjetno umirila. "Verjetno bo prišlo do neke normalizacije, kar pa se še ne bo odražalo na medletnih podatkih o inflaciji v prihodnjih mesecih," je dejal. Kmetijski minister Iztok Jarc je cene hrane označil za dejstvo, ki se že nekaj časa dogaja v svetu, ne samo v Sloveniji. Evropska kmetijska politika je na to že odgovorila, delno pa še bo, je dodal.

Kljub podražitvi - po podatkih Elektra Gorenjska se bo znesek za gospodinjstvo s povprečne porabo povišal za približno 1,9 evra mesečno, po podatkih Elektra Celje za 1,83 evra - pa cena električne energije za gospodinjstva v Sloveniji še zmeraj zaostaja za dejanskimi tržnimi cenami in ne pokriva nakupne cene električne energije in stroškov, opozarjajo distribucijska podjetja.

Tako so na primer iz Elektra Ljubljana sporočili, da je rast cen električne energije na trgu na debelo za dobavo v letu 2008 zelo visoka in potreben bi bil še dodaten dvig cen v primeru popolnoma tržnega oblikovanja cen. "V teku so pogajanja s proizvajalci v Sloveniji s ciljem zagotovitve makroekonomske stabilnosti, kar bi bilo ob še višjih cenah oskrbe od objavljenih težko izpolniti. Dolgoročno bo potrebno cene električne energije uskladiti s tržnimi cenami ter posledično upočasniti visoko rast porabe in zmanjšati tveganja pri zanesljivosti oskrbe," so sporočili iz Elektro Ljubljana.

Na gospodarskem ministrstvu ocenjujejo, da imajo dobavitelji gospodinjskim odjemalcem razvito dolgoročno poslovno sodelovanje z obema največjima veletrgovcema z elektriko - Holdingom Slovenske elektrarne in družbo Gen energija -, zato "lahko elektriko pri teh dveh trgovcih kupijo v nekaterih primerih tudi ugodneje, kot je trenutna maksimalna veleprodajna cena na trgu".

Podražitev ni nepričakovana


Ministrstvo sicer opozarja, da cene električne energije niso več pod nadzorom države. Določajo jih dobavitelji sami, odjemalci pa imajo možnost dobavitelja izbrati oz. zamenjati, so pojasnili. Kot so dodali, minister za gospodarstvo Andrej Vizjak poziva veletrgovce in dobavitelje gospodinjskim odjemalcem k družbeni odgovornosti, vsekakor pa podražitev ni nepričakovana.

Dvig cen elektrike v prihodnjem letu so pričakovali tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije, saj so, kot je pojasnila predsednica zveze Breda Kutin, dobavitelji ob odprtju trga 1. julija zagotavljali, da do konca leta ne bodo dvigali cen, a hkrati poudarjali, da so te podcenjene za 20 do 30 odstotkov. "Je pa zelo zanimivo, če smem biti malo sarkastična, da so vsi napovedali enak odstotek podražitve," je povedala Kutinova in dodala, da dvig spominja na primer uvedbe tarif za dvig gotovine na bančnih avtomatih.

"Upamo, da bo urad za varstvo konkurence ukrepal in da za analizo ne bo potreboval več kot leto dni, tako kot v preteklosti, preden se bo sploh začel postopek," je dejala. Sama je sicer prepričana, da bi v Sloveniji potrebovali model zamejene cene na področju energetike. "Ne verjamem, da bi lahko konkurenca večih ponudnikov na tako majhnem trgu sama po sebi dala pozitivne rezultate za potrošnike," je dejala.



UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mikis@mail386.com
25. 11. 2007 16.27
Tukaj ni kartelnega dogovora, saj je država lastnica elektrodistribucijskih podjetij.In je torej država sklenila povečati ceno elektrike. Zato je iskanje pomoči pri prav tako državni ustanovi Uradu za varstvo konkurence jalov posel. Vse grožnje vlade v tej smeri pa golo sprenevedanje.Država rabi denar pa pika.
nemejugat
25. 11. 2007 13.04
Elektrogospodarstvo je nerentabilna in izgubaška panoga....zelo zanimivo :))... zato pa vlaga Istrabenz v elektro, pa Gorenje, sedaj Petrol.....na račun elektrike je Češki CEZ eden največjih energetskih sistemov v srednji Evropi....grebejo se po Balkanu....za energetke sisteme v Bosni kar tekmujejo kdo bo prvi.... Res da pri nas niso plače kot v EU, toda tudi cene še ne....prav zanimalo bi me kaj bi se zgodilo pri nas ko bi uvedli plače in cene (da ne bo vedno Italija, Nemčija) recimo enake kot ima Nizozemska ali Danska. Mislim da bi po enem letu videli da ima država izgubo in vse v državi da je treba podražat vsaj za 10%, kajti pri nas se nič ne izplača . :)))) Mislim noooooo le kako oni brez podražitev sploh lahko preživijo? Nekateri naši vodilni bi najraje videli podražitve kot v zlatih časih ex YU, ko se je kruh podražil vsaj enkrat na teden.
karol290@siol.net
25. 11. 2007 12.37
Ko gdo omeni elektrogospodarstvo mi gre na bruhanje, ti imajo take dobičke, da se nam niti ne sanja, lepe plače , božičnice in super regres, pa si mislijo, zakaj pa nebi od raje še več pobrali in lažno prikazovali, da se komaj preživljajo, veste gospodje ni narod tako nor kot si vi mislite. Naša vsemogočna vlada pa samo jamra, nič se ne da storiti, prišla bo kazen leta 2008 v jeseni!!!
fmunih@email.si
25. 11. 2007 08.12
ZVEZA POTROŠNIKOV NE VE KAJ DELA. ČE BI VEDELA, PODRAŽITEV NE BI BILO, KER BI PRAVOČASNO OPOZORILA VLADO O NEPRAVILNOSTIH PRI TRGOVCIH.
Mirko Tipka
25. 11. 2007 00.39
Pa še to. tom:tom... nisi vreden tega imena. Ti ko si volil za to vlado, bi moral poravnati podražitve. Zanimivo, take inflacije nismo še imeli, od kar je Slovenija samostojna. p.s. a je kdo za revolucijo? Jst mam že dost te amerikanizacije.
Mirko Tipka
25. 11. 2007 00.35
Ma ja! Takšno VLADO, ki ste jo Janševci izglasovali, takšno pa mamo. In tistmu, ko se sprdne, kaj podražat, bo to podražal, vladi se pa dopade, ker bo ddv večji in država bo več dnarja not dobila. TISTI, KI STE VOLILI ZA TO VLADO, PLAČAJTE VSE PODRAŽITVE. Vsaj tak bote vedeli, da ste nardil napako.
matrix28
24. 11. 2007 16.11
Ljudje, kupujte delnice elektro podjetij
matrix28
24. 11. 2007 16.02
Kakšne neumnosti govori POP TV. Vsa elektro podjetja v Sloveniji poslujejo slabo. Imajo izredno nizek dobiček v primerjavi z drugimi podjetji. Naj nekdo primerja Petrol in elektro podjetja, pa se bo videlo, kje je več dobička. Če bodo cene dumpinške, se zna zgoditi, da bo kdo Slovenijo še tožil zaradi oviranja konkurence.
fmunih@email.si
24. 11. 2007 15.48
Sprašujem se, koga zveza potrošnikov ščiti; potrošnike ali podjetja. Če potrošnike, potem ni razloga za podporo elektrogospodarstvu. Še posebno sedaj, ko so se spojavili konkurečnejši distributrji. Ali pa nam potrošnikom vsi skupaj lažejo.
blue-art.org
23. 11. 2007 21.03
Moda je pač moda in da je kdo starokopiten in noče dražiti ga imamo za čudnega Gorenjska in Celjska regija sta torej moderni. Elektro Primorska bo menda po novem na burjo šla (elektrarne na veter), Soča tudi ni kaj prida upadla, in ima vode dovolj torej bomo imeli Primorci elektriko verjetno kar zastonj, saj imamo dovolj obnovljivih virov pozimi burjo poleti pa Sočo. Kjer ne rase trta je izgleda še elektrika dražja.
jurrr
23. 11. 2007 20.47
patton7, res je! Nevem, čemu imamo tak urad, če pa ni rezultatov. Na trgu vlada oligopol, kapital se centralizira itd. Po mojem mnenju je Janez D. tole vse skupi zaj**al s to dolgoletno privatizacijo. Tut, če se spomnim za nazaj je vsako strateško povezovanje bilo upraviče no s strani urada. Meni tole zelo smrdi. hehe Dobr, če so se povezovala naša domača podjetja, vredu, nič ne rečem, samo, če pogledaš "PIJAČE", domače in tuje, vidiš, da so cene uravnotežene in izdelki med seboj konkurenčni, samo glede na evropske plače in naše je pa očitno, da so naši izdelki "pijače" precenjene, glede na koliko je vkalkuliranih stroških dela. Drugače povedano, naše cene izdelkov bi morale biti cenejše, saj ne izplačujemo evropskih plač našim delavcem. LOL Smrdi, vam rečem tale ŠROT. :evil:
jansa-arms
23. 11. 2007 18.21
tom.tom:a je tvoj računalnik na drva da te podražitev ne bo prizadela.Pa nehi že stem komunajzarji,da so za vse krivi!Cerkev te že 2000 let jebe pa ne spregledaš,celo spoštuješ jo.In če te ta rdeči tolk jebejo,spoštuj tudi njih,ker si izgleda rad je***!
endrug
23. 11. 2007 18.17
Problem je, ker bodo vgradili inflacijo v izdelke in to: 2% zaradi bencina, 4% zaradi elktrike, 6% zaradi hrane,...
niresto
23. 11. 2007 18.03
jurr,saj ta plahutnik pa res ni nic naredil.cista nula! In dobro,da ga ja Jansa zdaj odstavil! In ce pridejo nazaj na oblast prejsni bodo zopet taki nesposobnezi delo nazaj dobili. Zqalostno.
odkimasin
23. 11. 2007 18.02
Prov vam je komunajzarji. Janša naj kar kaznuje neposlušne in nehvaležne državljane!
jurrr
23. 11. 2007 17.15
Ta urad za varstvo konkurence pa že dolgo spi, pa še naprej bo, verjetno?
Jožajoža
23. 11. 2007 17.06
.višje cene in podražitve so preko davkov samo več denarja za nenormalno potratno vlado, ki tiho podpira in celo povzroča val podražitev.