Slovenija sodi po zadnjih podatkih med države unije z najnižjo stopnjo vstopanja tujih vlagateljev, ugotavljajo analitiki Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar). "Težave imamo predvsem z administrativnimi ovirami na področju gradbenih dovoljen, registracije lastništva in ustanovitve podjetja, čemur je treba prišteti še visoko davčno obremenitev dela," ugotavljajo na Umar.
Slovenija sodi z 21,2-odstotnim deležem stanja vhodnih tujih neposrednih investicij v bruto domačem proizvodu (BDP) konec leta 2005 med države Evropske unije z najnižjo stopnjo penetracije tujih neposrednih investicij. Med starimi članicami unije so imele leta 2005 nižji delež le Italija, Grčija, Nemčija in Avstrija, med novimi članicami pa je imela Slovenija najnižji delež tujih neposrednih investicij v BDP.
Privlačnost za vlagatelje
Za tuje vlagatelje so glavnega pomena za privlačnost neke države dejavniki trga, kamor sodijo velikost trga, rast prebivalstva, rast in velikost BDP, dostop do izvoznih trgov in stroškovni dejavniki. Tem sledijo dejavniki investicijske klime, kamor sodijo politična stabilnost, makroekonomska stabilnost, regulatorni okvir, davčne stopnje in struktura, politika trga dela. Potem pa še specifična politika do tujih neposrednih investicij.
Rezultati anketiranja podjetij s tujim kapitalom v Sloveniji so pokazali, da problem niso toliko osnovni dejavniki privlačnosti države za tuje neposredne investicije, kot so velikost trga, cena in kakovost delovne sile, temveč regulatorni in ekonomsko-politični okvir. Izstopajo visoki davki, administrativne ovire, neučinkovit sodni sistem in tog trg delovne sile.
Prednosti in slabosti Slovenije
Glavne konkurenčne prednosti Slovenije so lega v središču Evrope z dobrimi transportnimi in telekomunikacijskimi povezavami, članstvo v uniji, številne poslovne vezi v državah naslednicah nekdanje Jugoslavije, dobro razvita in tehnološko napredna industrija, dobro izobražena in stroškovno učinkovita delovna sila, stabilno in liberalizirano ter relativno dinamično gospodarstvo, visoka kakovost življenja z dobro razvitim šolskim in zdravstveno varstvenim sistemom.
Slabosti Slovenije, ki zavirajo pritok tujih investicij, pa so predvsem počasna privatizacija in močna lastniška prisotnost države v gospodarstvu, težave s pridobivanjem industrijskih zemljišč, slaba konkurenčnost delovne sile ter toga delovna zakonodaja, administrativne ovire pri registraciji podjetja, dovoljenjih za delovanje in zaposlovanje tujcev, neprepoznavnost in negativna podoba Slovenije kot lokacije za tuje neposredne investicije ter neustrezna institucionalna organiziranost pospeševanja tujih neposrednih investicij.
V poročilu ugotavljajo, da bo morala biti slovenska politika pri spodbujanju priliva tujih neposrednih investicij precej agresivnejša, če res hoče pritegniti razvojno pomembne projekte.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.