Nevladne organizacije Umanotera, Focus in Slovenski E-Forum so Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) pozvale, naj ne odobri posojila za gradnjo šestega bloka termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6).
Projekt, kakršen je zdaj, namreč po njihovem prepričanju ni skladen s cilji zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov, ki si jih je zadala Slovenija. Do leta 2020 naj bi bili ti manjši za 20 do 30 odstotkov, do leta 2050 pa vsaj za 80 odstotkov. Poleg tega jih moti, da ni govora alternativnih rešitvah, sporno pa se jim zdi tudi financiranje izgradnje TEŠ 6. Najprej je bilo namreč predvideno, da bo sredstva prispevalo elektrogospodarstvo oziroma, da bo denar prišel iz zasebnih virov. "Zdajšnja finančna konstrukcija pa kaže, da bo glavnina virov iz posojil iz bank, ki temeljijo na javnih financah in za katera jamči država,“ poudarjajo. In še: "Zaradi trgovanja z izpusti CO2 postaja ogljik nova valuta in tudi ekonomska postavka. Obstaja velika negotovost o ceni ogljika v prihodnje, kar lahko pomeni veliko finančno tveganje za naložbo."
Projektu očitajo tudi netransparentnost. Nevladne organizacije naj tako ne bi imele možnosti izraziti svoje mnenje, v različnih dokumentih navajajo različne podatke o izpustih CO2, poleg tega se je posel znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije.
Spoštovani premier …
Nevladne organizacije so se s pismom obrnile tudi na premierja Boruta Pahorja. V njem so poudarile, da "v tako majhni državi in tako majhnem energetskem sistemu lahko en sam velik energetski objekt določa prihodnost podnebne politike in energetskega sistema". "Pomen odločitve o izgradnji TEŠ 6 torej krepko presega finančno vrednost projekta, ki je ocenjena na 1,1 milijarde evrov. Razvojni, energetski, finančni, družbeni in okoljski učinki te odločitve bodo segali do leta 2050. Žal raven odprtosti in demokratičnosti procesa v zvezi s to odločitvijo zaenkrat ni primerljiva njenemu pomenu," so še opozorili okoljevarstveniki.
Vladi zato predlagajo, naj zamrzne sprejemanje končnih odločitev glede gradnje TEŠ 6, vsaj dokler ne bodo dorečeni podnebni cilji in obdelani alternativni scenariji. Prav za slednje, nadaljujejo, bi si lahko vzela čas med moratorijem. "Končna vizija za Slovenijo – tako po koalicijski pogodbi, kot tudi po Deklaraciji državnega zbora o aktivni vlogi Slovenije pri politiki do podnebnih sprememb – je nizkoogljična družba. To pomeni, da je končna vizija v energetiki varčna in učinkovita raba energije ter nizkoogljična in trajnostna proizvodnja energije, ki bo temeljila na obnovljivih virih in pametnih energetskih omrežjih. Zdaj iščemo najboljše rešitve, ki bodo v obdobju prihodnjih dveh desetletjih zagotovile prehod iz sedanjega stanja v želeno stanje," zaključujejo okoljevarstveniki.
Nepreverjena dejstva in pavšalne navedbe
"Čudijo nas nerazumevanje osnovnih podatkov o TEŠ 6, postavljanje vedno enakih vprašanj in nerazumevanje vedno istih odgovorov," piše v odzivu Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ.
"Več mesecev že tudi čakamo na alternativni scenarij nevladnih in ostalih zainteresiranih organizacij, iz katerega bo razviden konkreten predlog čistejše, cenejše, bolj ekonomične (samo)oskrbe Slovenije z električno energijo. Žal tega predloga ni od nikoder," so zapisali. Dodali so, da ga pripravljajo tudi sami, a je jasno, da samo z obnovljivimi viri vrzeli v oskrbi z električno energijo ni mogoče pokriti. Ker je TEŠ 6 edini projekt v Sloveniji, ki je v fazi realizacije, je po njihovem mnenju tudi jasno, kakšen je odgovor, kako čim prej zagotoviti varnost in zanesljivost oskrbe Slovenije z električno energijo.
Društvo Focus vrača žogico
Posebej so izpostavili društvo Focus. Komentarji presoje vplivov na okolje, ki so jih poslali EBRD, so polni "nepreverjenih podatkov, ugibanj in pavšalnih domnev", so zapisali. V društvu odgovarjajo, da so vsi podatki, na katerih temeljijo pripombe, objavljeni v uradnih dokumentih in zakonodaji.
Dodajajo še, da priprava alternativnega energetskega scenarija ni naloga nevladnih organizacij. Vlado pa pozivajo, naj ga končno pripravi.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.