Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak je ob uvedbi stečaja družbe 6. oktobra odšla v pokoj, je potrdila stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril. Grilova je še dodala, da je informacijo o upokojitvi Tovšakove prejela prav danes. Ker pa je Tovšakova še vedno lastnica ene hčerinske družbe Vegrada, in sicer Vegrada AV, pa Grilova pričakuje, da se bosta z nekdanjo direktorico Vegrada o tem še pogovarjali.
Za komentar smo poklicali Hildo Tovšak, a odločitve ni želela komentirati.
Delavci dobili odpovedi
Delavci Vegrada, ki je od prejšnje srede v stečaju, so dobili odpovedi pogodb o zaposlitvi, je potrdil sindikalist Srečko Čater. Po poteku 15-dnevnega odpovednega roka se bodo prijavili na zavod za zaposlovanje in začeli iz jamstvenega sklada uveljavljati neporavnana plačila.
Skupno so razdelili okoli 580 odpovedi pogodb delavcem, ki so bili do zdaj zaposleni v krovni družbi Vegrad. V svobodnem sindikatu pa od stečajne upraviteljice Alenke Gril zahtevajo, da čim prej sproži stečaje tudi drugih z Vegradom povezanih podjetij, ki so plačilno nesposobna in že več mesecev niso poravnala plač delavcem. V hčerinskih družbah jih je po Čaterjevih informacijah sicer zaposlenih še približno 980.
Računalničarji so odšli
Po Čaterjevih trditvah je večina dokumentov nična, računalničarji pa so izklopili računalnike, zato stečajna upraviteljica zelo težko prihaja do informacij. Računalničarji in zaposleni, ki so delali na računalnikih, namreč štiri mesece niso dobili plač, zato so odšli. Prepričan je, da jim nekdanji predsednik uprave Boris Medved ni želel plačati, ''zato da je povzročil informacijski mrk''.
Pojasnil je, da skuša zdaj stečajna upraviteljica priti v stik z informatiki, ki so vzpostavili računalniške programe za podjetje. Želi namreč znova vzpostaviti sistem, s pomočjo katerega bi lahko pridobila potrebne informacije za stečajni postopek. Grilova je sicer zanikala, da bi s težavo prihajala do informacij. Dejala je, da so ljudje res odhajali, vendar je optimistična, da bodo sistem znova zagnali.
Dva dopisa, ki si nasprotujeta?
Čaterja je zmotil tudi ponedeljkov dopis policije, "v katerem obveščajo o izteku vizumov za delavce iz BiH, ki morajo zato zapustiti Slovenijo". Vlada je obljubila nekaj čisto drugega, je opozoril. Moti ga slaba povezanost med notranjim in delovnim ministrstvom ter uradom za tujce.
Prejšnji teden je namreč z urada za tujce dobil pojasnilo, da imajo tuji delavci v skladu z dogovorom pravico do bivanja v Sloveniji, ker jim miruje pravica do nadomestila. Ker brez svoje krivde niso dobili plač, bi jim morali podaljšati vizume, je dejal.
Strokovnega sodelavca Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) Gorana Lukiča je tudi zmotil dopis policije, ki so ga prejeli prejšnji teden. V njem piše, ''da policija nima pooblastil, če delodajalec krši delovno zakonodajo oziroma ni izplačal plač''. Poudaril je, da je prej dobil stališče notranjega ministrstva, da je pisna izjava delavca, da ni dobil izplačane plače, dovolj za vložitev vloge za podaljšanje začasnega bivanja na upravni enoti. Ker vidi nasprotje med mnenjema, pričakuje, da se bosta državna organa poenotila v korist delavcev.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.