Iz Adrie so sporočili, da bo družba z začasno prekinitvijo večine svojih letalskih operacij nadaljevala tudi v četrtek, 26. 9. in v petek, 27. 9. Bo pa nadaljevala z ohranjanjem povezave s svojim najpomembnejšim vozliščem v Frankfurtu in bo v obeh omenjenih dneh izvedla večerna poleta na relaciji Ljubljana - Frankfurt - Ljubljana. Adria tudi nadaljuje aktivne pogovore s potencialnimi novimi lastniki in glavnimi upniki ter ostaja predana pri doseganju pozitivne rešitve za vse - so dodali.
Potnikom svetujejo, da še pred prihodom na letališče preverijo, kdo operativno izvaja njihov let in če je to družba Adria Airways, naj se obrnejo na prodajno mesto, kjer so kupili letalske vozovnice. "Družba nastale razmere obžaluje in se vsem svojim potnikom in partnerjem opravičuje," so sporočili.
En teden časa
Direktor Javne agencije za civilno letalstvo Republike Slovenije (CAA) Rok Marolt je medtem povedal, da je bilo na današnjem sestanku z vodstvom Adrie Airways, prisotnih vseh šest neposredno odgovornih za varnost ter finančna direktorica.
Na CAA so Adrii dali čas do 2. oktobra opolnoči, da predloži potrjen finančni načrt prestrukturiranja, podkrepljen med drugim s podpisanimi najemnimi pogodbami za letala in vpisom v spričevalo letalskega prevoznika, sicer ji bo agencija odvzela operativno licenco. Če vodstvo prej predlaga stečajni postopek, bo licenca takoj prenehala veljati.
Kot zatrjuje Marolt, agencija ne bo več pristajala na dokapitalizacije z raznimi manevri pripojitev, prenosov blagovnih znamk in podobno. Tudi zagotovila za morebitnega strateškega partnerja bodo morala biti trdna, je dodal.
Agencija je med samo ustno obravnavo dobila zahtevo lastnikov, da se pet letal nemudoma izpiše iz spričevala letalskega prevoznika ter posledično iz slovenskega registra. Gre za tri letala Airbus A319 in dve letali CRJ.
Marolt je povedal, da je v spričevalo letalskega prevoznika od prvotnih 18 vpisanih še 10 letal, šest letal tipa CRJ in štiri letala tipa Saab. "Za nekatere imamo zahtevek za izpis, ki smo ga prejeli od lastnikov letal, vendar še čakamo na potrebno dokumentacijo." Povedal je, da gre za šest letal CRJ 900. Poleg tega je več od teh letal prizemljenih.
Marolt je povedal, da so na sestanku v družbi povedali, da so po dveh kriterijih insolventni. "Številk ne bi razkrival, a gre za precej velike vsote denarja."
Vodstvo Adrie Airways je sicer lastniku, nemškemu skladu 4K Invest, dalo do ponedeljka čas, da se odloči, ali bo šel v finančno prestrukturiranje. Če bodo na to pristali, bodo imeli 30 dni časa za izvedbo prestrukturiranja, če pa se za prestrukturiranje ne bodo odločili, pa bržkone sledi stečaj letalskega prevoznika. Stečaj sicer pomeni avtomatično izgubo operativne licence, o njem pa mora prevoznik agencijo obvestiti nemudoma.
V Adrii zanikali, da so ostali brez vseh letal
Adria naj bi edini torkov let iz Frankfurta do Ljubljane opravila z novonajetim letalom jumbolino pri družbi WDL, poročajo Finance. Iz Adrie pa so za STA zanikali te informacije. "Adria Airways upravlja z vsemi svojimi letali. Ne držijo navedbe, da bi bile najemne pogodbe prekinjene," so sporočili.
Adria Airways je pred časom vsa svoja letala prodala liziniškim hišam in jih zdaj najema. Prejšnji teden je zaradi odpovedi pogodbe najprej ostala brez dveh letal bombardier CRJ 900 lizinške družbe Trident Aviation Leasing Service, ki spada v skupino Falko.
Nato je s končanjem sodelovanja grozila tudi ameriška družba Aero Century. Tej je, kot so navedli na svoji spletni strani, Adria v petek že vrnila eno od letal. "Po mesecih sodelovanja z Adrio Airways, ki je skušala izboljšati svoj finančni položaj, smo obvestili Adrio, da s takojšnjim delovanjem prekinjamo pogodbo za najem dveh letal CRJ 900, ker družba ni plačala svojih dolgov," so v ponedeljek zapisali v družbi Century.
Vodstvo Adrie Airways je danes na javni agenciji za nadzor civilnega letalstva, kjer poteka ustna obravnava v postopku ohranitve operativne licence družbe. Agencija presoja finančno sposobnost družbe glede na revidirano poročilo za leto 2018, po sestanku pa bi bila morda lahko že znana usoda družbe, ki je začasno prizemljila letala zaradi finančnih težav.
Policija nam je tudi uradno potrdila, da spremlja dogajanje v družbi Adria Airways. Če bo ugotovljeno, da obstajajo razlogi za sum storitve kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti, bo policija ustrezno ukrepala, so sporočili z Generalne policijske uprave.
Kabinsko osebje Adrie je navajeno turbulenc, tokrat pa je močno razočarano nad celotnim dogajanjem ter "medlim odzivom in prepočasno reakcijo tistih, ki imajo v rokah moč in vajeti, da se to turbulenco obvlada", so izpostavili v Združenju kabinskega osebja posadk letal Slovenije.
V tej luči jih žalostijo nasprotujoče si informacije. "Lastnik trdi, da se država ne odziva, predstavniki države zgodbo obračajo. Sedaj nas ima tuji lastnik v lastni državi za talce in verjetno samo država, ki je posredno krivec za nastalo situacijo, lahko preseka ta vozel," so izpostavili.
Kot so dodali, so zgroženi, da se širša javnost ne zaveda, da ne gre zgolj za materialno plat podjetja, temveč tudi znanje, strokovnost in usposobljenost ljudi, ki sodelujejo v tako kompleksnem procesu, kot je aviacija. "S prenehanjem Adrie Airways bosta v Sloveniji za zmeraj izgubljena poklica pilot in član kabinskega osebja v posadki. Mladi ljudje, ki bi v prihodnosti želeli opravljati ta dva poklica, bodo na šolanje prisiljeni v tujino," so opozorili.
Poudarili so še, da je Adria Airways v svetovnem merilu prepoznavno in cenjeno letalsko podjetje z močnim jedrom, trenutni razvoj dogodkov pa kaže, da bo "ves človeški potencial odšel drugam".
Z izgubo delovnih mest bo država po njihovih besedah izgubila tudi velik del davkoplačevalskega denarja iz naslova plačevanja socialnih in pokojninskih prispevkov ter davkov.
Združenje kabinskega osebja posadk letal Slovenije je reprezentativni sindikat za kabinsko osebje v Sloveniji. Združuje 147 članov, zaposlenih v Adrii Airways.
Minister obljublja "hitro ukrepanje"
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem danes ponovil, da je država pripravljena pomagati Adrii Airways: "Adria potrebuje celovito lastniško, finančno in poslovno prestrukturiranje, v okviru teh možnosti bomo iskali rešitve." Dejal je, da bodo poskušali ukrepati hitro.
"Adria ima definitivno neodgovornega lastnika, ki jo je pripeljal do tega, da ostaja brez letal. Za reševanje tako resnega položaja imamo zelo malo časa," je opomnil Počivalšek, potem ko se je danes v Ljubljani sestal s predstavniki pilotov.
Država je bila sicer v okviru zakonskih možnosti pri reševanju Adrie Airways pripravljena sodelovati že od zgodnje pomladi. "Seveda pa postavljamo pogoj: da od vodstva pridobimo vzdržen poslovni načrt, ki bi izkazoval, kako bo družba v bodoče poslovala na zdravih temeljih in splavala na površje," je dejal in dodal, da brez jasnih poslovnih načrtov Adrii ni in ne bo mogoče pomagati.
Možnosti za pomoč države so sicer omejene. Družba je bila namreč dokapitalizirana leta 2011 s 70 milijonov evrov, do nove možnosti za dokapitalizacijo pa mora preteči deset let. "To se še ni zgodilo, poleg tega je družba v zasebni lasti, zato je manevrski prostor za pomoč zelo zožan," je dodal.
Ob tem je vodstvo Adrie obtožil, da poskuša državo prikazati kot odgovorno za to, kar se trenutno dogaja. "Če bi prej odgovorno sodelovali, bi lahko prej prišli do rešitve. Iskanja rešitev za Adrio se lotevamo z vso odgovornostjo, naredili bomo vse, da v okviru naših možnosti najdemo rešitev," je ponovil in poudaril, da ob obstoječi lastniški strukturi država v nobenem primeru Adrii ne bo pomagala niti z enim evrom.
Ministru se sicer zdi pozitivna novica, da je agencija za civilno letalstvo danes Adrii do 2. oktobra podaljšala rok za predložitev potrjenega finančnega načrta prestrukturiranja.
Vlada pripravlja rešitve za primer stečaja Adrie Airways
Na ministrstvu za infrastrukturo so sicer že pripravili predlog zakona, s katerim bi v primeru stečaja družbe omogočili ohranitev letalskih povezav Slovenije s svetom. Po tem predlogu bi določene linije financirala država.
Za primer, da bi šla Adria Airways v stečaj oz. bi prenehala opravljati letalske prevoze, drugi letalski prevozniki v EU pa ne bi začeli opravljati mednarodnega zračnega prevoza v oz. iz Slovenije, bi mednarodni redni zračni prevoz vzpostavili kot obvezno javno službo. Tako je zapisano v predlogu novele zakona o letalstvu, ki naj bi ga vlada v kratkem poslala v potrditev v DZ po nujnem postopku.
Predlagana rešitev bi zagotovila morebitne izgube letalskih povezav, ki so za Slovenijo velikega pomena, piše v obrazložitvi predloga novele zakona, objavljenega na spletnih straneh vlade. Takšno rešitev dopuščajo tudi evropska zakonodaja.
Vsaka država članica ima namreč pravico, da lahko uvede obveznost javnih služb za redne zračne prevoze na progah, ki veljajo kot izredno pomembne za gospodarski in socialni razvoj območja, kateremu služi letališče.
To pomeni, da v primeru, da je npr. zaradi potreb povezovanja gospodarstva nujna vzpostavitev mednarodne redne letalske povezave na določeni liniji, na kateri letalskega prevoza ne opravlja noben izmed letalskih prevoznikov z licenco katere od članic EU, potem lahko ministrstvo začne postopek za vzpostavitev obvezne javne službe.
Potrebna sredstva bo zagotovila vlada. Stroškov izvajanja gospodarske javne službe na ministrstvu za infrastrukturo sicer še ne znajo oceniti.
KOMENTARJI (431)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.