Gospodarstvo

Neupravičene podražitve?

Bruselj, 30. 01. 2007 12.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Cene v Sloveniji so se po uvedbi evra dvignile, kljub temu, da se cena surovin ni zvišala, ugotavlja Evropska komisija.

Nadzor nad cenami v Sloveniji naj bi bil sicer precej učinkovit. Potrošniki so imeli in še vedno imajo možnost, da vsako neupravičeno podražitev javijo Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), ki je nenazadnje tudi objavila seznam s podražitvami. Po besedah Bajuka se je z nesorazmernimi podražitvami v gostinstvu pred leti soočila tudi Nizozemska: "Imeli so velike težave, preden se je trg uravnovesil."

Uvedba evra v Sloveniji je bila neverjeten uspeh. Menjava valute je bila izvedena hitreje in učinkoviteje kot leta 2002 drugod po Evropi, je danes na zasedanju finančnih ministrov EU poudaril predsednik Evropske centralne banke (ECB) Jean Claude Trichet.

Več ministrov je Sloveniji ob tem čestitalo za gladko uvedbo evra, finančni minister Andrej Bajuk pa je dejal, da je sedaj Slovenija osredotočena predvsem na morebitne neupravičene dvige cen. Da so v glavah Slovencev ti precej višji kot dejansko, je razkrilo poročilo Evropske komisije.

Veliko držav članic Evropske unije je v okviru zasedanja finančnih ministrov EU Sloveniji čestitalo za gladko uvedbo evra. Obenem Evropska komisija opozarja, da so šle cene nekoliko navzgor.
Veliko držav članic Evropske unije je v okviru zasedanja finančnih ministrov EU Sloveniji čestitalo za gladko uvedbo evra. Obenem Evropska komisija opozarja, da so šle cene nekoliko navzgor. FOTO: Reuters
Poročilo pa po drugi strani poudarja, da podražitve na terenu vendarle niso tako visoke, kot jih dojemajo ljudje. Ob uvedbi evra v Sloveniji so ljudje imeli vtis, da so se cene dvignile bolj, kot se dejansko so. Da je vtis ravno nasproten od dejanskega stanja, saj je inflacija v območju evra doslej najnižja v zgodovini, sta poudarila Trichet in komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia.

Minister Bajuk je ob tem poudaril, da "je bil slovenski tolar v vseh pogledih dobra valuta, a prepričani smo, da smo jo zamenjali za boljšo in to na učinkovit način, brez večjih zapletov". Finančni ministri so se ob tem seznanili s poročilom Evropske komisije o uvedbi evra v Sloveniji. Dokument na sedmih straneh ugotavlja, da v splošnem do porasta cen v Sloveniji zaradi uvedbe evra ni prišlo, da pa so se cene v lokalih in restavracijah ter pri manjših ponudnikih storitev vendarle dvignile.

Dvig cen v restavracijah

Poročilo izpostavlja, da so se decembra lani predvsem v lokalih in restavracijah cene dvignile, česar ni mogoče pripisati sezonskim dejavnikom, ali pa dvigu cen surovin. Cene so se dvignile še pri manjših ponudnikih storitev, kot so denimo frizerji, čistilci in popravljalci raznih predmetov, kjer je malo lokalne konkurence, ter tudi na področju rekreacije, kulture in športa. "Kakšen bo dokončen vpliv na cene, je zaenkrat še nejasno," je poudaril Bajuk.

Malta in Ciper se približujeta evru

Ministri so se še seznanili s konvergenčnimi poročili za vse države brez evra, pri tem pa povedali, da nobena od teh držav vseh maastrichtskih konvergenčnih kriterijev ne izpolnjuje. Še najbolje naj bi šlo Malti in Cipru. Državi se bosta v prihodnjih tednih odločili, ali bosta Evropsko komisijo in ECB zaprosili za predčasno konvergenčno poročilo za uvedbo evra, ki bi jima omogočalo evro uvesti z letom 2008. Če bosta to storili, bi lahko politično odločitev o širitvi območja evra članice sprejele še v času nemškega predsedovanja EU, torej junija.

Bajuk se je v ponedeljek zvečer udeležil tudi srečanja evroskupine, torej držav z evrom, ki se tradicionalno sestaja pred zasedanjem finančnih ministrov EU. To je bila njegova prva udeležba po uvedbi evra v Sloveniji. Država je sicer skupaj z Nemčijo in Portugalsko pripravila 18-mesečni program predsedovanja, ki ga je v Bruslju ministrom predstavil nemški kolega Steinbrueck.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.