Globalna gospodarska kriza je začasna, kapitalizem pa bo iz nje zaradi svoje prilagodljivosti izšel boljši, tudi v vrednostnem smislu, je poudaril predsednik SDS Janez Janša. Medtem ko so doslej krize prizadele le posamezne dele sveta, je težava tokrat globalna, je dejal o razlikah med preteklostjo in sedanjostjo. Vseeno je prepričan, da ta kriza ni nekaj, kar bi "popolnoma spremenilo politični sistem in obrnilo stvari na glavo".
"Zadnjih deset let smo spremljali rastoče neravnovesje pri delitvi prihodkov med lastniki kapitala in delojemalci. Del vzrokov za rastoče nesorazmerje je tudi enak vzrokom, ki so pravzaprav pripeljali do svetovne finančne in gospodarske krize," je še dejal Janša, ki je govoril na konferenci na temo obvladovanja gospodarske krize, ki jo je njegova stranka pripravila na Brdu pri Kranju.
Janša je kritiziral tudi nekatere vladne protikrizne ukrepe in jih označil kot "nespametne". Med njimi je omenil predvsem povišanje trošarin na gorivo in napoved novega vinjetnega sistema. "Skupna značilnost slovenskega reagiranja na izzive krize je zanašanje na druge. Slišimo izjave, da mi ne moremo veliko storiti," je dejal Janša in poudaril, da vitalnost dela slovenskega gospodarstva dokazuje, da to ni res.
Priložnosti največ v zdravstvu, energetiki, ekološkem tekmovanju in turizmu
Članica strokovnega sveta SDS Zofija Mazej Kukovič pa je poudarila, da splošnemu pesimizmu navkljub obstaja veliko dejavnosti in panog, ki imajo v času krize enako količino, nekatere pa celo več naročil kot prej. Ker "je začeti znova izjemen napor", je zelo pomembno, da ohranimo zdrava jedra podjetij kot temelje gospodarstva, je dodala.
Med področji, kjer so v Sloveniji še številne neizkoriščene priložnosti, je omenila zdravstvo, energetiko ter ekološko kmetovanje in turizem. "Pameten kupec bo naredil selekcijo in mi vsi smo kupec. Ozavestiti se moramo, da bomo znali življenje z bolj zdravimi produkti obdržati in s tem obdržati tudi naravo," je ob koncu svojega govora še poudarila Mazej Kukovičeva.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.