Nobeden od njiju se na pozive davčne uprave na razgovor ni odzval, pričakujejo pa, da bosta tja prej ali slej poslala svoje odvetnike. Hrvaška davčna uprava sicer državno blagajno uspešno polni z iskanjem davčnih neplačnikov, pričakujejo namreč, da bodo na ta način zbrali kar osem milijonov evrov davkov.
Bogati tajkuni in njihove mizerne plače
Emil Tedeschi je lani v poročilu za borzo zapisal, da mesečno zasluži nekaj manj kot 15.000 evrov neto, poleg tega si je izplačal še skoraj 400.000 evrov bonusa ter milijon in pol evrov dividend. Kaj je v času od leta 2008 kupoval, ni znano, najbrž pa gre za nepremičnine in premičnine v vrednosti več milijonov evrov.
Tedeschi je sicer povedal, da uradnega poziva davčne uprave še ni dobil, da pa se bo z veseljem odzval, saj sam podpira prizadevanja oblasti, da poiščejo davčne neplačnike. Dodal je tudi, da je izvor njegovega premoženja lahko preveriti. Del je podedoval od očeta, del pa z lastnim poslom, poleg tega je njegova družina samo z javno ponudbo delnic Atlantica od investitorjev dobila skoraj 50 milijonov evrov.
Nesojeni lastnik Mercatorja Ivica Todorić je lastnik niza podjetij, lovišča, počitniških objektov pa tudi dvorca v Zagrebu, a so bile te nepremičnine doslej vodene kot lastnina podjetij, ne njegova osebna. V Agrokorju so potrdili, da Todorića preiskuje davčna uprava, a dodali, da se jim to zdi povsem logično opravilo. Ne nazadnje je Todorič eden največjih ali pa največji delodajalec na Hrvaškem, zato je povsem normalno, da preverjajo njegove davčne obveznosti.
Konec dobe nedotakljivih?
Kljub samozavestnim odgovorom obeh tajkunov pa Hrvati menijo, da to, da se trka na naslove pomembnežev, kaže na to, da je v državi minila doba nedotakljivih. Na seznamu sicer dominirajo ljudje iz hrvaške estrade in športa, nekaj je podjetnikov, zanimivo pa je, da razen spremljevalke Željka Keruma Fani Horvat na seznamu ni nikogar, povezanega s politiko. Verodostojnost akcije bi bila mnogo večja, če bi poziv k davčnim inšpektorjem dobili tudi ljudje iz vladajoče koalicije, menijo kritiki akcije.
Podrobna davčna preverjanja so na Hrvaškem sicer razkrila vrsto ljudi, ki prijavljajo nič ali minimalne zneske prihodkov, imajo pa milijonsko lastnino. Preverja se tudi premoženje znane nogometne družine Mamić, pevka Vlatka Pokos je odgovornost za denar na njenem računu prevalila na bivšega soproga Josipa Radeljaka, Marko Grubnić pa je dokazal, da so mu stanovanje kupili starši.
Pozive, da se izjasnijo o premoženju, so dobili tudi Neno Belan, Zlatan Stipišić Gibonni, Jelena Rozga, Maja Šuput, Ivan Mravak, Josip Protega, Darko Beuk, Mario Crnjak, Josip Sapunar in drugi.
Na udaru pa so tudi številni športni klubi in športniki, tudi zaradi neplačevanja prispevkov. Športni poznavalci pravijo, da bodo, če se bodo oblasti lotile finančno neurejenih športnih klubov, še velike težave, v času krize namreč neurejene finance pestijo večino športnih klubov in to ne le na Hrvaškem.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.