Gospodarstvo

Nepriljubljen evro

London/Frankfurt, 29. 01. 2007 11.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tudi po osmih letih obstoja skupne denarne valute je večina v evroobmočju še vedno nezadovoljna z evrom.

Večina Evropejcev še vedno ni naklonjena skupni denarni valuti
Večina Evropejcev še vedno ni naklonjena skupni denarni valuti FOTO: Reuters

Skupna evropska valuta evro niti po osmih letih uradnega obstoja ni uspela pridobiti naklonjenosti večine državljanov članic območja z evrom, kažejo rezultati ankete, ki jo objavlja britanski dnevnik Financial Times. Več kot dve tretjini anketirancev v največjih članicah, kjer uporabljajo evro, meni, da ima skupni evropski denar negativen vpliv na razvoj domačih gospodarstev.

Do evra so najbolj negativno nastrojeni na Apeninskem polotoku, saj skoraj 80 odstotkov italijanskih anketirancev meni, da skupna evropska valuta negativno vpliva na italijansko gospodarstvo. Več kot dve tretjini anketirancev se je o vplivu evra na domače gospodarstvo negativno opredelilo še v Franciji ter Španiji, medtem ko je v Nemčiji ta odstotek nekoliko nižji in ne presega 60 odstotkov. Samo 5 odstotkov vprašanih Francozov namreč meni, da je evro pozitivno vplival na njihovo gospodarstvo.

Sta pa zato skoraj dve tretjini nemških anketirancev tudi pet let po pričetku obtoka evra kot skupne valute še vedno bolj naklonjeni nekdanji nemški marki. Tudi med vsemi anketiranci je delež bolj naklonjenih do nekdanje valute večji od 50 odstotkov.

Nekoliko bolj spodbudno sliko dajejo odgovori anketirancev na vprašanje o vplivu evra na celotno gospodarstvo Evropske unije. Kot izrazito negativnega ga je ocenilo le nekaj več kot dvajset odstotkov vseh vprašanih, medtem ko se ostali bodisi niso želeli ali mogli izjasniti bodisi so evro v tej luči pozitivno ocenili. Francozi in Italijani so imeli tudi v tem primeru najbolj odklonilen odnos, medtem ko so bili v Španiji in Nemčiji glede učinkov skupne valute na razvoj evropskega gospodarstva precej bolj optimistični.

Anketa, ki so jo izvedli med 5314 odraslimi osebami v petih največjih članicah EU (Nemčija, Francija, Italija, Španija ter Velika Britanija), razkriva tudi negativen odnos 45 odstotkov vseh anketirancev do vstopa Romunije in Bolgarije v EU, nizka pričakovanja večine glede osebnega finančnega stanja v letu 2007 in prevladujoče mnenje, da priseljevanje negativno vpliva na osebne dohodke v domačih gospodarstvih.

Med državljani pesimizem vlada ravno v obdobju, ko v območju evra prihaja do gospodarskega okrevanja. Njegov voz najmočneje vleče prav največje evropsko gospodarstvo Nemčija, kjer so ekonomski kazalci v zadnjem obdobju zelo spodbudni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mkoc@email.si
31. 01. 2007 08.14
@jurij.dreo: BRAVO! Pod tvoj post se podpišem tudi sam! Zakaj sploh kdo resno jemlje in sploh posluša tisto euroskeptično zalego - saj itak gre le za kupček bolanih nacionalistov in kmetavzarjev ki morajo skoz godrnjat, drugač se počutijo manjvredni... Idealnega ekonomskega sistema zaenkrat ni, odprava mej in skupna valuta pa lahko obstoječega le optimizira. Seveda, pod pogojem, da se ignoriajo oz. onemogočijo različni saboterji.
mcgregorslo@hotmail.com
29. 01. 2007 14.10
Američani so v povprečju itak neumni, tako da nebi se primerjal z njimi ali jih imel za vzor... kam se je razvil kapitalizm( in diktatorsko usmerjena demokracija) je res podn...
Thorr
29. 01. 2007 14.03
Hmm... v VB, kjer je Evro dnevna tarča evroskeptikov naredijo anketo, katere rezultati so voda na njihov mlin. Kako presenečenje! Le zakaj bi Evro bil dolgoročen negativen vpliv na gospodarstvo? (če odstejemo zmanjšanje dobička menjalnicam in bankam) Če je res bolje, da ima vsaka država svoj denar, potem moramo nujno sporočiti Kalifornji, naj si omisli kalifornijski tolar, da bo izboljšala svoje gospodarstvo. Poleg tega pa javnomnenjskim raziskavam o strokovnih vprasanjih ne gre zaupati, saj je rezultat pretežno odvisen od načina kako se vprašanje postavi. Primer: nedavno so v Teksasu delali anketo z vprašanjem "Ali verjamete v Billijsko zgodbo geneze? (7 dni, Adam, Eva, jabolko, kača itd)?" 45 ljudi je odgovorili z "DA". Nato so vprašanje obrnili: "Verjamete, da so pred desetinami miljoni let živeli dinozavri?" In rezultat: 92 "DA"... le kako to gre skupaj?
Tonček Balonček
29. 01. 2007 13.43
Ne razumem, kako je Vel. Britanija v istem vzorcu kot Italija, Španija....Evra se baje najbolj velemimo v sloveniji, pa če bi napravili anketo v vzorcu npr. 5000 ljudi, ne bi nihče vedel povedati kaj pametnega ("Ne treba više računati!").