Sindikat strojevodij GDL, ki deluje v okviru nemških železnic (Deutsche Bahn), lahko pripravi stavko v vsem železniškem prometu, tudi tovornem in daljinskem potniškem prometu, je v petek razsodilo nemško delovno sodišče. Analitiki skupne stroške ustavitve tovornega prometa na železnicah ocenjujejo na 50 milijonov evrov dnevno.
Sodišče je tako upoštevalo pritožbo na odločitev z začetka oktobra, da stavka ne sme prizadeti prometa z blagom in daljinskega potniškega prometa.
Sindikat, ki se z vodstvom železnic že dlje časa neuspešno pogaja o plačah, je naznanil, da namerava s stavko ustaviti tovorni promet. S tem bi resno prizadel ključne nemške industrije, kot so avtomobilska, jeklarska in kemična, ki so precej odvisne od prevoza tovora po železnici.
Dnevno na železnicah vozi okoli 4800 tovornih vlakov, mnogo jih vozi tudi mednarodno. Analitiki skupne stroške ustavitve tega prometa ocenjujejo na 50 milijonov evrov na dan.
Nemški minister za promet Wolfgang Tiefensee je pred odločitvijo sodišča izrazil zaskrbljenost nad načrti za zaustavitev tovornega železniškega prometa. Po njegovem bodo motnje v tovornem prometu, če trajajo več dni, tednov ali celo mesecev povzročile resno škodo gospodarstvu. Zato, je dejal, je treba to preprečiti.
Glede na odločitev sodišča bo sindikat lahko pripravil stavko tudi na daljinskih potniških, tudi hitrih medkrajevnih in mednarodnih vlakih.
Predstavnik GDL je povedal, da čez konec tedna aktivnosti niso predvidene, najprej bi lahko do stavke prišlo v ponedeljek.
Sindikat, ki je v preteklih tednih s stavkami večkrat ohromil mestni in primestni potniški promet, združuje pa okoli 15.000 od skupno 20.000 strojevodij znotraj Deutsche Bahn, zahteva 31-odstotni dvig plač in ločeno kolektivno pogodbo od tiste, ki sta jo sklenila druga dva sindikata v Deutsche Bahn, Transnet in GDBA.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.