Gospodarstvo

Nemiri v Egiptu podražili nafto in znižali borzne indekse

Kairo / London / Tokio /, 31. 01. 2011 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
23

Bonitetna agencija Moody's je Egiptu znižala bonitetno oceno za eno stopnjo, zaradi strahu pred širitvijo nemirov na Bližnji vzhod se je podražila nafta, padli pa so tudi tečaji svetovnih borz.

Borza
Borza FOTO: Reuters

Bonitetna agencija Moody's je danes znižala bonitetno oceno egiptovskih državnih obveznic za eno stopnjo, na Bb2, obete pa je znižala s stabilnih v negativne, poročajo tuje tiskovne agencije. Moody's je odločitev utemeljil z "nedavnim znatnim povečanjem tveganja glede političnih dogodkov in skrbmi, da bi lahko politični odziv spodkopal že tako šibke javne finance". Bonitetna hiša je tudi opozorila, da bi lahko na srednji rok sledilo novo znižanje bonitetne ocene.

Nemiri v Egiptu danes vplivajo tudi na trgovanje na pomembnejših borzah v Evropi. Tečaji delnic se večinoma znižujejo, potem ko so se z negativnimi gibanji danes zaprle tudi v borze v Aziji. Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je do 10.30 znižal za 0,72 odstotka in se giblje okoli 2933 točk. V Londonu se je indeks FTSE 100 doslej znižal za 0,71 odstotka, v Frankfurtu indeks DAX za 0,56 odstotka in v Parizu indeks CAC 40 za 0,74 odstotka.

Pozornosti vlagateljev so danes deležne predvsem delnice proizvajalcev surovin. Vlagatelji so namreč zaskrbljeni, da bi morebitna širitev nemirov v arabskem svetu utegnila negativno vplivati na dobave nafte iz regije.

V Tokiu se je indeks Nikkei znižal za 1,2 odstotka in trgovanje končal na najnižji ravni po 3. januarju. V Hongkongu se je indeks Hang Seng znižal za 0,7 odstotka, v Južni Koreji pa indeks Kospi za 1,8 odstotka, kar je največji enodnevni padec v tem letu. Pocenile so se tudi delnice v Avstraliji, na Novi Zelandiji, v Indiji in Singapurju.

Naftna ploščad
Naftna ploščad FOTO: Reuters

Zaradi nemirov se je nekoliko podražila tudi nafta

Protivladni protesti v Egiptu so danes potisnili cene nafte še višje nad 89 dolarjev za sod, saj se vlagatelji bojijo, da bodo vnesli nemir tudi na širše območje z nafto bogatega Bližnjega vzhoda.

Zahodnoteksaška lahka nafta, ki bo dobavljena marca, se je do popoldneva po bangkoškem času v elektronskem trgovanju na borzi v New Yorku podražila za 19 centov, na 89,53 dolarja za 159-litrski sod. V petek se je ameriška nafta podražila za 3,70 dolarja oziroma za 4,3 odstotka in trgovanje končala pri vrednosti 89,34 dolarja.

Zaradi nestabilnosti v Egiptu so vlagatelji začeli umikati denar z delniških trgov, da bi kupovali nafto, zlato in dolarje, ki v negotovih časih veljajo za manj tvegane naložbe, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

Čeprav se protivladni protesti, o katerih poročajo tudi iz Tunizije, Libanona in Jemna, ne bodo razširili v največje proizvajalke nafte v Afriki in na Srednjem vzhodu, pa je "tveganje še vedno visoko, saj Egipt velja za enega glavnih igralcev na svetovnem naftnem trgu“, in sicer zaradi Sueškega prekopa ter sueško-sredozemskega naftovoda, prek katerega se v Evropo in Severno Ameriko steka glavnina nafte iz Perzijskega zaliva.

Vse več držav je izdalo opozorilo pred potovanji v Egipt, nekatere države pa načrtujejo evakuacijo svojih državljanov iz Egipta. Med njimi so tudi ZDA, Kitajska in Japonska. Nemiri bodo imeli posledice tudi za egipčanski turizem, ki predstavlja od pet do šest odstotkov državnega bruto družbenega proizvoda (BDP). Po poročanju BBC pa je Nissan za en teden ustavil proizvodnjo avtomobilov v tej državi, zaposlene iz drugih držav pa je pozval, naj zapustijo državo.

V Egiptu se danes že sedmi dan nadaljujejo protivladni protesti, na katerih demonstranti zahtevajo odhod predsednika Hosnija Mubaraka. Za torek so v Kairu napovedali "pohod milijona", začeli pa naj bi tudi splošno stavko.

Protesti podpore Egiptu v Južni Koreji
Protesti podpore Egiptu v Južni Koreji FOTO: Reuters

GZS: Nemiri že vplivajo na gospodarsko sodelovanje med Egiptom in Slovenijo

Predstavnik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Ante Milivoj je dejal, da imajo nemiri v Egiptu že negativne posledice na sodelovanje med slovenskimi in egiptovskimi podjetji. Kot je pojasnil, je kar nekaj predstavnikov slovenskih podjetij v tem času nameravalo na poslovno pot v Egipt, kjer naj bi podpisali ali začetne ali letne pogodbe o sodelovanju, a so morali svoje načrte zaradi protestov za zdaj zamrzniti. Predstavnik GZS je pri tem dodal, da je lani jeseni zbornico obiskalo osem egiptovskih podjetij, na podlagi tega srečanja pa je v tem času želelo več slovenskih podjetij začeti nove poslovne zgodbe v Egiptu, kar zdaj ne bo mogoče.

Blagovna menjava med državama je sicer po podatkih GZS leta 2009 znašala 53,69 milijona evrov, pri čemer je izvoz v Egipt dosegel 46,77 milijona evrov, uvoz iz Egipta pa 6,91 milijona evrov. Slovenci smo v Egipt izvažali zlasti pralne stroje, preparate za lase, merilnike porabe plinov, stikala, varovalke, releje in podobno, uvažali pa olja iz nafte, aluminij, sol, agrume, vrvi in podobno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Caterpillar
01. 02. 2011 09.17
Dajmo dajmo, vlada, podrazajte ze to nafto in derivate. Dajmo, ze zamujate z dvigom cen!
nibo
01. 02. 2011 08.57
Tako kot nas sedaj vlečejo svetovne elite je šlo že čez vse razumne in nerazumne meje. Mislim da je čas da tudi ljudje v Evropi napolnijo ulice.
urmek
01. 02. 2011 07.30
Vsak dan se najde izgovor za podražitve nafte. To je v ineresu vseh držav. Pri nas bi morali tudi iti na ulice. A se bo po naših protestih tudi nafta podražika?
major1
31. 01. 2011 19.06
korintos Kliring je bil dohodek zvezne vlade v Beogradu in od tega ni imela Slovenija nič. Malo si osvežite spomin s tem katere firme so šle prve v cogrunt: IMP METALNA, HIDROMONTAŽA, ITD. Lepo je, če upoštevamo vsa dejstva in nismo pristranski.
korintos1
31. 01. 2011 18.31
major1 Če bi Slovenija imela še neuvrščene trge, potem ne bi imeli toliko brezposelnih. Samo Demos je igral na zahod, pa se opekel.
korintos1
31. 01. 2011 18.31
major1 Če bi Slovenija imela še neuvrščene trge, potem ne bi imeli toliko brezposelnih. Samo Demos je igral na zahod, pa se opekel.
Robberto
31. 01. 2011 17.36
JA PODRAŽITVE !!!!!!!!!!!!!!!????????, Ampak še vedno precej ceneje ko so zadnjič podražili stvari tle pri nas. Tko, da to ni nikakeršna razloga za podražitve tle. Glede na cena sorovega nafta bi mogel biti pocenitve!!
major1
31. 01. 2011 17.05
Podražite spet pri nas, saj smo nekoč nedolgo bili skupaj neuvrščeni.
myster
31. 01. 2011 17.02
spet en izgovor za podražitev nafte...
Zdenka Slevec
31. 01. 2011 15.55
Ane, kako radi se novinarji razpišejo o tujih stvareh, sedaj imajo za 14 dni temo o Egiptu.Naši politiki se lahko malo oddahnejo ker domače teme bojo šle za nekaj časa pod preprogo!?Kar poslušajte 24 ur ob 7 h zvečer-takoj se bo začelo o Egiptu in o tistih nekaj slovenčkov, ki si lahko privoščijo take počitnice, to bo sedaj 14-dnevna tema........Pa kdo bo tožil agencije!?HAAAALOOOO...
kardelj23
31. 01. 2011 15.51
prej sem videl enga da je čez rdečo pelal !!! najbolje da za 50% podražite nafto,vodo,kruh in meso !!
sonyomaster
31. 01. 2011 15.38
Vse to je bilo napovedano,še malo pa 3.svetovna vojna...tako,da otroci računalnikov treba bo vstat in začet laufat run for your life.
bnam 2707
31. 01. 2011 14.18
Odhod mubaraka je blizu,vendar ne brez zaostrovanja razmer.Škoda je le,da padajo žrtve po nepotrebnem.
alterego
31. 01. 2011 14.00
GSG-9, nafte Egipt nima, kontrolira pa Sueški prekop... rajko203, se čist strinjam, narod v Egiptu misli na to, kako bo preživel, ne pa na dobičke, borzne indekse in stopnje rasti ne vem česa...
samiy23
31. 01. 2011 13.58
folk spran mozak maste vsa ekonomuja je na bazi zlo človeka samo ta glavni liderji majo dobičke kaj vam ni jasno ceu ameriški sistem se je raširil preko ekonomije po celem svetu zakaj moramo mi uvažat zelenjevo iz španije pa tko naprej kaj vam ni jasno demokracija fašizem socjalizem in tko naprej se isto končuje vlada in mač ma samo kralj diktator in tko naprej tko da je treba nujno uničit denar ker vse sranje kar se dogaja je denar kriv a ne znaje lubezen pomoč človeku kao ni dnarja za šole in šolanje valda ga ni če so zakoni naštimani njim v dobro moč oblast pravijo da primanjkuje zdravnikov a nas je 7miljard na tem planetu pa veste kolko zdravnikov bolnišnic in šol se da še nardit da bi vsak človek na tem planetu bil priskrbljen samo to politiki in višjim družbam ni v interesu ker če bi bilo vse popolno nebi bilo zasluška manj bolezni manj zdravila manj kriminala manj odvetnikov in sodnikov in novih zakonov ekonomija je naštimana na zlo človeka a to je denar pohlep mislim dej te malo preštuduirat zadevo sami ne pa brat to kar vam mediji pišejo lažejo prekrivajo in politiki zanimiva stran na internetu in ful poučna pa priporočam da si jo obiščete če želimo da naši otroci in vniki živijo življnje a ne to danes sloboden suženj kredit treba delat odplačat obresti ki so izmišljene in zakonsko zaščitene stran je PROJEKT VENUS in ZEITGEIST SLOVENIJA ful zanimivi dokumentarci kaj je denar in monitarni sistem beda v kateri danes živimo namesto da tehnološko in razvito živimo mi uporabljamo v ire ki jih že tisoče let proti naravi kujemo zamero....
Marija Demec
31. 01. 2011 13.47
ko bo delo ovrednoteno z gotovino in ne z delnicami,šele takrat bo gospodarstvo zacvetelo, !!! -ti meni OVCA jaz tebi NOVCA...
GSG-9
31. 01. 2011 13.46
A ima egipt sploh kaj nafte? Resno vprašanje. Koliko nafte dejansko izvozijo da imajo lahko protesti vpliv na ceno?
Zupkle
31. 01. 2011 13.46
1 izgovor vec za podrazitev nafte!
SvetiPeter
31. 01. 2011 13.45
Kot da Američani nimaj nič pri tem.
ognjenorezilo
31. 01. 2011 13.44
itak.. putin je ustrelil lisjaka.. cene pšenice in plina morajo gor !!!!