Združenja avtoprevoznikov v Nemčiji že nekaj časa bijejo plat zvona. Po ocenah jim primanjkuje kar 70 tisoč voznikov, poroča Welt, in trenutno vse kaže, da se bo to število še povečevalo. To ne pomeni težav le za industrijo, trgovino in turizem, občutilo jih bo vsako nemško gospodinjstvo, so prepričani.
Zaradi kroničnega pomanjkanja voznikov smetarskih tovornjakov se lahko zgodi, da bodo zabojniki ostajali polni, je eno od možnih posledic izpostavil direktor zveze nemških komunalnih podjetij (BDE) Peter Kurth. Z zveze BDO, ki združuje avtobusne prevoznike, prihajajo podobna opozorila. Podjetjem pod njihovim okriljem manjka 7700 šoferjev. Stanje je tako slabo, da morajo eno za drugim zavračati naročila, najsi gre za turistične izlete, šolske ekskurzije in vse večkrat tudi redne linije.
Sive lase jim dela tudi načrt vlade, ki znova uvaja enotne mesečne vozovnice, je povedala izvršna direktorica BDO Christiane Leonard. Od 1. maja se bo mogoče za 49 evrov peljati s katerim koli javnim prevozom kamor koli po Nemčiji. Podobna akcija je bila lani odlično sprejeta, število potnikov je poskočilo. To pa pomeni še dodatno potrebo po voznikih, ki jih nikakor ne morejo dobiti.
Temu je treba dodati še prihajajočo obsežno obnovo železniških povezav, ko bodo potrebni nadomestni avtobusni prevozi, je dodala Leonardova in zaključila: "Nemška vozovnica postaja utopija."
Alarm so sprožili tudi pri dveh največjih združenjih podjetij za cestni prevoz blaga in logistiko BGL in DSLV. Nabavne verige so ogrožene, so jasni, pomanjkanje šoferjev se bo kmalu pričelo odražati tudi na trgovskih policah.
Po podatkih statističnega urada je bilo v Nemčiji leta 2021 zaposlenih 480 tisoč poklicnih voznikov.
A zdi se, da v Berlinu nimajo pravega posluha za njihove težave. Združenje BDE je tako že junija lani na ministra za promet Volkerja Wissinga naslovilo predloge, kako rešiti pomanjkanje voznikov smetarskih vozil, in zahtevalo sestanek. Odgovor so dočakali šele po petih mesecih, v njem pa puhlice, kot so: "Zavedamo se težav in jih poskušamo rešiti."
"Politiki se očitno ne zavedajo težave, ki z dneva v dan postaja vse večja. Zmanjkuje nam časa," se je jezil Kurth. Wissing mu ni ostal dolžan: "V prvi vrsti je na zaposlovalcih v branži, da izboljšajo delovne pogoje in podobo voznikovega poklica," je zapisal v odgovoru. Obtoženi pa očitek zavračajo. "Plačamo več, kot določajo tarife," pravijo na primer v avtobusnem združenju, medtem ko naj bi v nekaterih komunalnih podjetjih celo gradili stanovanja za nastanitev voznikov.
A to očitno ne bo dovolj. Leonardova je opozorila, da kampanje, s katerimi želijo privabiti nove delavce, ne delujejo, ker vsakič znova trčijo ob birokratske ovire. Zato so predlagali poenostavitev postopkov za pridobitev vozniških dovoljenj za poklicne voznike in priznanje dovoljenj, pridobljenih v tretjih državah. "Nekaj je jasno, potrebujemo priseljence," je dodala.
Pred kratkim objavljena raziskava ugotavlja, da v Nemčiji, kot omenjeno, primanjkuje 70 tisoč poklicnih voznikov, kar je gospodarstvo samo v lanskem letu stalo 10 milijard evrov. Razmere se bodo še poslabšale, napovedujejo namreč, da bo na leto zmanjkalo dodatnih 20 tisoč voznikov. Leta 2022 se je na primer upokojilo 30 tisoč voznikov in zaposlilo 17 tisoč novih. Povprečna starost v poklicu je visoka, kar 36 odstotkov poklicnih šoferjev ima namreč po podatkih nemškega statističnega urada 55 let ali več.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.