Nemški proračunski primanjkljaj bo letos znašal štiri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) - in bo močno presegel v EU dovoljeno zgornjo mejo treh odstotkov BDP -, prihodnje leto pa naj bi se znižal na 3,5 odstotka BDP, ugotavlja šest vodilnih nemških inštitutov.
Okrevanje največjega evropskega gospodarstva v letu 2004 pa ne bo prineslo znižanja števila brezposelnih in ogromnega proračunskega primanjkljaja. Kljub višji gospodarski rasti pa bo po njihovih ugotovitvah leta 2004 narasla tudi že kronično visoka stopnja brezposelnosti, in sicer s 10,4 na 10,5 odstotka.
Inštituti za gospodarske raziskave, ki napovedi o gospodarski rasti objavljajo dvakrat letno, so spomladi napovedovali, da bo največje evropsko gospodarstvo prihodnje leto zabeležilo 1,8-odstotno, letos pa 0,5-odstotno rast. Napovedi o gibanju obsega BDP za leto 2003 so tako znižali že tretjič: lansko jesen z 2,4 na 1,4 odstotka, aprila letos na 0,5 odstotka, sedaj pa na nič odstotka. Gospodarstvo je namreč skozi vse leto stagniralo in čeprav bo prihodnje leto nekoliko oživelo, o razcvetu ne moremo govoriti, so zapisali v poročilu.
Nemška vlada načrtuje povečanje davčnih olajšav, saj naj bi s tem razbremenili gospodinjstva in izboljšali prodajne obete za podjetja ter tako vzpodbudili porabo in naložbe. Ob tem naj bi evropske obrestne mere ostale na nizki ravni, ponovno pa naj bi oživelo tudi svetovno gospodarstvo. Nemčiji se višja gospodarska rast prihodnje leto med drugim obeta tudi zato, ker ima to leto več delovnih dni kot letošnje, ocenjujejo ekonomisti.