Čeprav so ekonomisti še maja napovedovali začetek občutnega pešanja nemškega gospodarstva, se to še ni zgodilo. Proizvodnja se je v primerjavi z aprilom, ko je padla za 2,1 odstotek, povečala za 1,6 odstotka. Poleg tega je nemško gospodarstvo zabeležilo tudi 0,6 odstotka več industrijskih naročil.
"Nemška industrija je še vedno v precej dobri kondiciji, pričakujemo pa, da se bo v prihodnjih mesecih tudi pri nas začela bolj odražati kriza v evroobmočju," je za Bloomberg povedal ekonomist pri frankfurtski Dekabank Andreas Scheuerle. "V evroobmočju vse kaže na novo recesijo, globalna ekonomija pa se je upočasnila toliko, da ne more več pokrivati šibkosti Evrope," je še dodal.
V skladu z zadnjimi gospodarskimi rezultati in glede na domačo potrošnjo je nemška Bundesbank pričakovano letno rast gospodarstva z 0,6, popravila na 1 odstotek.
Čeprav zaenkrat kaže dobro, se na morebitne težave pripravljata proizvajalca avtomobilov Porsche in Volkswagen, kjer pričakujejo, da bo druga polovica leta 2012 težko obdobje za avtomobilsko industrijo.
Prav v drugi polovici leta pa kljub ohlajanju evropskega gospodarstva predsednik ECB Mario Draghi pričakuje rahlo okrevanje gospodarstva. Optimistična napoved, upoštevajoč dejstvo, da je zaupanje evropskih potrošnikov junija padlo na najnižjo raven v zadnjih dveh letih in pol, da se je storitveni in proizvodni sektor skrčil že peti mesec zapored, brezposelnost pa je maja dosegla nov rekord. Evropska komisija sicer predvideva, da se bo ekonomija evroobmočja letos skrčila za 0,3 odstotka.
Gospodarske rezultate so objavili tudi v Španiji. Za razliko od nemških, španski niso spodbudni. Industrijska proizvodnja se je skrčila že deveti mesec zapored. Proizvodnja v tovarnah, rafinerijah in rudnikih se je v zadnjem letu skrčila za 6,1 odstotka.
Precej nezadovoljni po objavi novih rezultatov o razmerah na trgu dela ostajajo tudi Američani. Ameriško gospodarstvo je namreč junija ustvarilo le 80.000 novih delovnih mest, kar pomeni tretji zaporedni mesec šibkega zaposlovanja, stopnja brezposelnosti pa ostaja nespremenjena pri 8,2 odstotka.
Ameriški Fed je sicer že prejšnji mesec znižal napoved gospodarske rasti ZDA letos. Medtem ko je prva napoved znašala 2,4 odstotka, državi zdaj napoveduje le 1,9-odstotno gospodarsko rast.
Ohlaja se tudi kitajsko gospodarstvo. Kitajska centralna banka je včeraj znižala obrestne mere, da bi olajšala dostop do posojil. Precej se je zmanjšal tudi izvoz.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.