Doslej je bil največji lastnik Uniperja finski Fortum. Ta je danes sporočil, da bo Berlin v Uniper vložil osem milijard evrov, še za 500 milijonov evrov pa bo odkupil Fortumov lastniški delež. Tako bo nemška država postala okoli 98,5-odstotna lastnica Uniperja.
Uniper, ki je nastal 1. januarja 2016, zaposluje 11 tisoč ljudi v več kot 40 državah, okoli tretjino v Nemčiji. Sedež ima v Düsseldorfu. Podjetje je bilo med financerji projekta Severni tok 2, ki ga je Nemčija po ruski invaziji Ukrajine ustavila.
Nemško gospodarsko ministrstvo je v izjavi za medije izpostavilo nujnost podržavljenja podjetja. "Uniper je osrednji steber nemške oskrbe z energijo," so poudarili. "Z danes odobrenim večinskim prevzemom si vlada zagotavlja pomembne odločevalske in nadzorne pravice, s katerimi bo lahko zagotovila varnost oskrbe v Nemčiji," so dodali.
Prevzem bo sicer mogoč šele po izpolnitvi različnih regulatornih zahtev in ob soglasju skupščine Uniperja. Rešilni paket bo morala potrditi tudi Evropska komisija.
Rusija je pred tedni ustavila pretok plina Nemčiji po plinovodu Severni tok 1, češ da so potrebna popravila, ki jih zaradi sankcij Zahoda ne more izvesti.
Po prekinitvi dobav plina se je Uniper znašel v finančnih težavah, saj mora strankam še naprej zagotavljati dogovorjene količine tega energenta. Vendar ga mora sedaj kupovati na trgih po precej višjih cenah.
Nemška vlada je Uniperju že zagotovila finančno podporo, a se je situacija poslabšala do te mere, da bi brez rešilnega paketa podjetje končalo v stečaju.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.