Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je v pogovoru za revijo Super-Illu izključil možnost, da bi Nemčija v začasni mehanizem za stabilnost evra (EFSF) prispevala več kot 211 milijard evrov. "Mehanizem EFSF ima za 440 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil, od tega bo 211 milijard evrov prispevala Nemčija. In to je to. Konec," je bil odločen Schäuble.
Predlagal je tudi, da bi imel Evropski mehanizem stabilnosti (ESM), ki bo sredi leta 2013 nasledil stalni krizni mehanizem za zagotavljanje stabilnosti v območju evra, manj kapitala. Trenutno je predvideno, da bo imel 700 milijard evrov kapitala.
Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn je sicer ta teden dejal, da v Bruslju razmišljajo o možnosti krepitve EFSF. "Trenutna kriza je resna kombinacija krize javnega dolga in šibkosti v finančnem sektorju. Ne moremo rešiti ene brez druge," je dejal Rehn. Za koliko bi lahko okrepili EFSF, Rehn ni želel izdati, medtem ko so se v medijih pojavile informacije, da bi ga lahko okrepili na več kot 2000 milijard evrov.
Spodnji dom nemškega parlamenta, bundestag, je v četrtek potrdil krepitev EFSF, v petek pa mu je sledil še zgornji dom, bundesrat. Krepitev in širitev mehanizma je doslej potrdilo 14 držav članic evroobmočja – Belgija, Ciper, Estonija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalska, Španija in Finska in Nemčija, v torek pa tudi Slovenija. O krepitvi EFSF morajo glasovati le še na Malti, Nizozemskem in Slovaškem.
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je v pogovoru za Süddeutsche Zeitung sicer dejal, da bi bilo treba močno zadolžene članice območja evra izpostaviti strogemu nadzoru. "Države, ki bodo imele v prihodnosti korist od solidarnosti reševalnega mehanizma, bi morale evropskim oblastem omogočiti intervencijo v svoje proračunske odločitve," je dejal.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.