Gospodarstvo

Nemčija je proti povečanju sredstev za zaščito evra

Berlin/Bruselj, 17. 01. 2011 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nemški finančni minister je pred zasedanjem evroskupine kritiziral pozive Barrosa k povečanju sredstev za zagotavljanje stabilnosti evra. V Nemčiji namreč ne vidijo kratkoročne potrebe po tem.

Jose Manuel Barroso
Jose Manuel Barroso FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je minulo sredo pozval k povečanju sredstev v okviru mehanizma za zagotavljanje stabilnosti evra. Članice območja evra bi po njegovih besedah dogovor o tem morale doseči najpozneje do naslednjega vrha EU, ki je predviden 4. februarja.

Gre za poziv k okrepitvi posebne evropske družbe za finančno stabilnost, ki sedaj v treh letih predvideva do 440 milijard evrov potencialnih poroštev držav v območju evra za zadolževanje v namen pomoči članicam v težavah. Po ocenah je sicer efektivna zmožnost zadolževanja družbe s sedežem v Luksemburgu dejansko 250 milijard evrov, saj mora za ohranitev najvišje bonitete del zbranih sredstev hraniti v rezervi.

Ta družba je del sistema za zaščito evra, ki predvideva še do 60 milijard evrov pomoči iz proračuna Unije ter do 250 milijard evrov pomoči Mednarodnega denarnega sklada, torej skupaj do 750 milijard evrov pomoči.

Barroso je pojasnil, da je krepitev tega instrumenta pomembna kot zagotovilo finančnim trgom, da evro ni ogrožen in da bodo voditelji območja evra storili vse, da ga zavarujejo, k čemur so se zavezali decembra. V teh pozivih se mu je večkrat pridružil tudi predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet.

Wolfgang Schäuble (desno)
Wolfgang Schäuble (desno) FOTO: Reuters

Nemčija meni, da ni kratkoročnih potreb za zvišanje sredstev

"Takšne izolirane izjave ne olajšujejo razmer, temveč jih zapletajo," pa je danes pred odhodom v Bruselj na zasedanje finančnih ministrov članic evrskega območja besede prvega moža komisije komentiral nemški minister za finance Wolfgang Schäuble.

Nemški finančni minister je pri tem jasno ponovil stališče gospodarsko najmočnejše članice območja skupne valute, da ne obstaja prav nikakršna kratkoročna potreba za povečanje sredstev, saj je zaenkrat za pomoč iz mehanizma zaprosila le Irska. Po njegovem ni prav nobene potrebe po razvneti razpravi, ki vnaša zgolj negotovost na finančnih trgih.

Obenem pa je poudaril, da v Berlinu ne nasprotujejo premisleku na srednji rok, vendar ne toliko v smeri povečanja sredstev, temveč v smeri zagotavljanja, da bodo dogovorjena sredstva učinkovito na voljo. Analitiki v teh izjavah vidijo znak prožnosti Nemčije v pogovorih glede mehanizma.

Barroso je sicer konec tedna v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel v odgovoru na kritike Berlina izrazil pričakovanje, da bodo nemški politiki sprejeli vlogo Evropske komisije kot edinega predlagatelja novih ukrepov na ravni Unije.

Angela Merkel in Nicolas Sarkozy
Angela Merkel in Nicolas Sarkozy FOTO: Reuters

Barroso sicer ne dvomi v zavzetost Nemčije, da zagotovi stabilnost območja evra, vendar pa ima Evropska komisija po njegovih besedah "ne zgolj pravico, temveč dolžnost, da evropskim državljanom pove, kaj je po njenem mnenju primerno".

K povečanju sredstev v sistemu za zaščito evra poziva tudi Belgija. Finančni minister Didier Reynders meni, da bi jih bilo treba podvojiti, tako da bi znašala 1500 milijard evrov.

Avstrijski finančni minister Josef Pröll meni, da je potrebnih še veliko pogovorov, in poudarja, da gre za okrepitev učinkovitosti sistema za zaščito evra in da ne vidi potrebe po njegovi razširitvi.

Finančni ministri držav v območju evra bodo razpravljali tudi o razširitvi družbe, tako da bi sredstva uporabljali neposredno za nakup državnih obveznic ranljivih članic območja evra in ne samo za posojila državam v težavah. K temu poziva tudi Trichet, vendar med državami članicami ni veliko podpore temu predlogu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Cannabis1
19. 01. 2011 08.18
"bilo bi boljše da bi imel cel svet eno valuto pa nikogar nebi glava bolela. bančniki pa bi bolj pošteno delali..." Saj to je v načrtu...zrušiti gospodarstva in ponuditi vsem državam eno valuto in eno vodstvo. NWO
yarrick
18. 01. 2011 19.29
@ivo55 18.01.2011, 10:25 Res smo v ****, denarja ni, politiki lažejo bolj kot pes teče a NIKAR ZABOGA SI NE ŽELITE DENARJA IMF IN ECB. Vprašajte grke ali irce ter islandce kaki so pogoji za te kredite in kake so obresti.Se boš verjetno hitro premislil.
yarrick
18. 01. 2011 19.21
@Titus "Ker pa so domača podjetja pogosto prezadolžena, nižanje cen pa bi to težavo poglobilo, bi lahko država npr. prevzela del kreditov, računajoč na to, da bo kompenzirala s povečanimi davčnimi prihodki zaradi okrevanja gospodarstva." Ta del kreditov bo pa zopet plačala "raja" z že tako nizkimi plačami, kajne? ČE sistem(vlada) ne naredi USTREZNEGA ZAKONA, ki bi preprečeval namenska izčrpavanja podjetij ali pa samo zadolževanje brez pravih razlogov in LE -tega spoštuje ter ga UVELJAVLJA NA TERENU potem tudi tvoj predlog pade v vodo.Mi rabimo eno ornk neodvisno inštitucijo za pregon organiziranega in gspodarskega kriminala, pa sodnike z več hrbtenice in manj podkupljivosti.Kaj ti pomagajo vse obtožbe, ko pa primer ZASTARA?
yarrick
18. 01. 2011 19.16
@janing OMFG? A si padel na glavo? da bi imel cel svet eno valuto? In da bi BANČNIKI(saj misliva enake ljudi, kajne?)bolj pošteno delali? NITI POD RAZNO SE TO EN BO ZGODILO.Nikoli ne bodo pošteno delali. Najboje da je en svet, ena valuta, ena vlada(OZN), ena vojska(NATO?) kajne? potem pa bye bye svoboda izražanja.pa to bi bila še ena izmed najmanj pogrešanih "svoboščin".Si pomislil kaj bi bilo v primeru da ti pač sistem ne ustreza? kam boš šel? kam se boš skril? Komu se boš pritožil? Takega sveta nočem pa verjetno še marsikdo drug tudi ne.
kavagre
18. 01. 2011 14.34
bilo bi boljše da bi imel cel svet eno valuto pa nikogar nebi glava bolela. bančniki pa bi bolj pošteno delali...
Titus01
18. 01. 2011 12.56
(Mimogrede, podoben argument je imel Krugman. Splača se prebrati njegov prispevek na temo težav evroobmočja v New York Timesu)
Titus01
18. 01. 2011 12.51
Mimogrede, kar sem zapisal, kaže na najelegantnejši način za spodbudo slovenskemu gospodarstvu. Žal si Slovenci delimo težave s periferijo. Ker smo zamudniki, na srečo niso tako hude. Deflacija je dolgotrajna in uničujoča predvsem, če je organska. In večinoma je takšna. Slovenci pa si z Avstrijci in Nemci delimo tradicijo kolektivnih pogodb. Če bi bili sindikati, GZS in država pametni, menim, da bi se lahko idealno dogovorili takole: Plače se znižajo za x%, cene (kar omogočajo nižje plače) pa za y%. Seveda se znižanja lahko razlikujejo po sektorjih. Izvoznikom bi bilo znižanje cen v interesu zaradi konkurenčnosti, proizvajalcem, ki proizvajajo za domači trg, pa zaradi socialnega miru (predvsem bi bilo mogoče skleniti dogovor z domačimi podjetji). Znižanje domačih cen bi namreč ublažilo posledice padca plač. Ker pa so domača podjetja pogosto prezadolžena, nižanje cen pa bi to težavo poglobilo, bi lahko država npr. prevzela del kreditov, računajoč na to, da bo kompenzirala s povečanimi davčnimi prihodki zaradi okrevanja gospodarstva. Seveda pa do tega ne bo prišlo. Ne levica ne desnica se mi ne zdita sposobni takega projekta, sindikati ne bodo pristali, ker so se v krizi, da bi ostali delavcem všečni, radikalizirali, GZS pa ne, ker kaže, da nimajo niti kanca domišljije.
Titus01
18. 01. 2011 12.34
@bronco40 Nikakor ne, ne glede na njihovo retoriko. Težava je v tem, da Nemčija nima nikakršnega interesa, da bi pomagala perifernim gospodarstvom, ker ji sedanje stanje zelo ustreza. Da bi to razumeli, moramo iti nazaj v čas nastanka te krize. Razvit sever Evrope je takrat imel ogromne zunanjetrgovinske presežke, ki pa se niso investirali doma, ker so v razvitih gospodarstvih obrestne mere nizke, temveč so se "izvozili" na periferijo. Težava je bila dvojna: Ker si države delijo valuto, se plačilnobilančna nesorazmerja niso izravnala. Če bi npr. Španija imela lastno valuto, bi tok kapitala vplival na menjalni tečaj, tuje naložbe bi postale manj privlačne in stanje bi se stabiliziralo. Tako pa je tok kapitala neposredno pritisnil tako na plače kot na cene (na slednje se navadno pozabi) in periferna gospodarstva so postala nekonkurenčna. Ti prihranki se niso uporabljali za investicije v povečanje produktivnosti gospodarstva, temveč za investicije v nepremičnine in za potrošniške kredite. Ko je prišla kriza, se je tok kapitala prekinil, nepremičninski trg se je sesul, in izkazalo se je, da so periferna gospodarstva pri zdajšnji ravni plač in cen nekonkurenčna centru. Ker nimamo lastnih valut, obstajajo samo tri ne ravno elegantne možnosti za okrevanje perifernih gospodarstev (devalvacija odpade): Zmerna inflacija v centru, ki odpade zaradi nemškega iracionalnega prastrahu pred vsako odstotno točko inflacije. Fiskalna unija po ameriškem vzoru tudi odpade, ker so si politiki raje nabirali točke s tem, da so krivili lene državljane DČ v težavah, kot da bi razložili, zakaj je pri krizi šlo. Tako ostane deflacija, ker moraj plače in cene na periferiji pasti za 20-30% glede na center. To pa lahko traja kakšno desetletje in vam popolnoma zdrobi gospodarstvo. In to je Nemcen v interesu iz treh razlogov: Evropska konkurenca bo 10 let manjša, kot bi sicer lahko bila. Težave perifernih gospodarstev tudi nižajo tečaj evra, kar Nemčiji, ki ni v težavah, omogoča izvozni bum, ker si s perifernimi državami deli valuto. Če bi Nemci spet uvedli DEM, bi se po ocenah njen menjalni tečaj glede na evro in druge pomembne valute v trenutku dvignil za 20-40% in nemški izvozni čudež bi se v hipu zmanjšal. Nenazadnje pa to omogoča nemškim politikom, da se tolčejo po prsih in razglašajo, kako načeni so, medtem ko se gredo politiko siromašenja soseda. Tako je Nemcem trenutno stanje v interesu in to kažejo: Perifernim gospodarstvom bodo pomagali ravno toliko, da ne bodo zapustila evra (potem bi lahko devalvirala in postala konkurenčna), ker pa jih bodo držali pri življenju na aparatih, pa ne bodo konkurenca, nizek tečaj Evra pa bo razvitemu centru omogočal izvozni bum.
Brabus
18. 01. 2011 11.26
Nemcem se že kolca po DM.
laufer
18. 01. 2011 10.46
Nemci vedo, da je potrebno dati denar v razvoj gospodarstva in politike!
ivo55
18. 01. 2011 10.25
Jimi, žalostna resnica je ravno to, kar si zapisal. Ko bo Slovenija rabila denar - in to bo kar kmalu, seveda šele potem ko bo pomagala bogatejšim, pa še Portugalski, Španiji ...de narja ne bo več!
Jimi1
18. 01. 2011 10.11
Oni, ki so v svojem razvratu ZAGAZILI bodo kmalu prepuščeni sami sebi. Nam bodo ostali DOLGOVI in mokre sanje o EU življenju, popolnoma potopljeno gospodarstvo in napihnjena državna uprava.... "Slovenija, zgodba o neuspehu!"
resslovenka
18. 01. 2011 09.23
Nemčija je edina država evropske unije s trdnim gospodarstvom in zdravo pametjo. Mirno in argumentirano lahko rečejo NE, ko se jim to zdi potrebno.
Odpri.oci
18. 01. 2011 08.03
HVALA Nemčiji... naši veleumi na MF in v vladi so imeli že pripravljene kovčke denarja, da jih nesejo Barrosu... Samo nemci si upajo upreti fašističnim polit-komisarjem !!!!
zbla342
17. 01. 2011 23.35
MILEVOLLIDISCO
17. 01. 2011 21.50
Nemci ,čim prej končajte ZABLODO ! Ne ponižujte se več ! Edino beg iz EURA vam lahko povrne vašo tradicijo v pravem smislu !!!!!!
b77
17. 01. 2011 19.44
bliža se britki konec lepe eu! in Nemci imajo prav slovencelnom bo ostal dolg, razrite ceste, polomnljena infrastruktura in nesposoben gospodarski inj politični kader! RES PERSPEKTIVA ZA BLAGINJO!
laufer
17. 01. 2011 16.52
Barosso, denar ni za štumf ampak za biznis in razvoj!
tron3
17. 01. 2011 15.09
Ali drugače povedano, Nemci imajo zadosti, oni bodo delali, Grki, Španci, Portugalci, Irci, Slovenci..... bodo pa lenuharili, seveda je še treba dodati Evropske inštitucije in njihove zaposlene, ki tudi prav nič ne delajo samo meglo prodajajo, med njimi je največji Barosso, ki je dobil za nagrado funkcijo v Evropski komisiji, ker je uničil Portugalsko gospodarstvo.... bravo, bravo kr tako naprej
tomazbodner
17. 01. 2011 15.04
AnyColour: Kar bi bilo se dobro. Pomisli, da Grcija ali Italija kroji ekonomsko politiko EU...