
ZDA so tudi letos najbolj konkurenčna država na svetu, je razvidno iz lestvice svetovne konkurenčnosti, ki jo je danes objavil švicarski Inštitut za razvoj menedžmenta (IMD). Slovenija je z lanskega 45. mesta zdrsnila na 52. mesto, od novih članic Evropske unije pa je od nje slabša le Poljska (57. mesto). Slovenija v zadnjih letih drsi na lestvici najbolj konkurenčnih držav na svetu, ki jo na podlagi odgovorov menedžerjev pripravlja ugledna švicarska ustanova. Leta 1999, ko je bila prvič vključena v študijo IMD, je bila na 40. mestu najbolj konkurenčnih držav na svetu.
Podobno kot lani je tudi tokrat Slovenija "pogrnila" na področjih realne davčne obremenitve, delovanja nadzornih svetov, zaprtosti podjetniške kulture, investicijskih spodbud, ustanavljanja in poslovanja podjetij ter poslovne zakonodaje. Podrobneje bodo o slovenski konkurenčnosti na lestvici IMD spregovorili na ponedeljkovi novinarski konferenci Inštituta za ekonomska raziskovanja.
V Evropi najbolj konkurenčna Islandija
Za ZDA kot najbolj konkurenčno državo se je uvrstil Hongkong, ki se je v primerjavi z letom prej povzpel za štiri mesta, sledijo pa Singapur, Islandija in Kanada. Med evropskimi državami se je visoko, na šesto mesto, uvrstila Finska, sledita ji Danska in Švica. Slednja je zabeležila tudi najvišji skok, saj se je z lanskega 14. uvrstila na osmo mesto.
Evropska gospodarstva so nekoliko razočarala. Luksemburg se je po raziskavi IMD letos uvrstil na 10. mesto najbolj konkurenčnih držav, Irska na 12., sledijo pa Nizozemska, Švedska in Norveška. Velika Britanija je tako kot lani 22. na lestvici, Nemčija pa je letos zdrsnila na 23. mesto. Med novimi članicami EU se je najvišje, na 26. mesto, uvrstila Estonija, Češka se je z lanskega 43. mesta letos uvrstila na 36. mesto, Madžarska se je povzpela za pet mest na 37. mesto, Slovaška pa je tako kot lani 40. najbolj konkurenčna država na svetu.