
Ko danes načrtujemo dopust, lahko marsikaj izbrskamo doma na kavču, prek mobilnih telefonov, destinacije in turistični aranžmaji se nam ponujajo na vsakem koraku. A včasih so bila potovanja stvar večmesečnega skrbnega načrtovanja, listanja katalogov ... in čakanja. Izbira pa je bila precej omejena.
Matej Knaus iz Združenja turističnih agencij se z nasmehom spominja "eksotičnih" plati dela v tistih časih. Delo v svojem bistvu se ni precej spremenilo – agenti so v imenu svojih strank rezervirali vse potrebno za brezskrben dopust, je pa šlo takrat vse bolj počasi. "Takrat je bila najmodernejša tehnologija telefaks, tudi telefoni so bili še luksuz … Najave potnikov pa so potekale kar po navadni pošti, kar je seveda trajalo kar nekaj dni," se spominja. Izdajati so morali različne dokumente, ljudje so pogosto plačevali "na čeke", poslovalnice so bile "zatrpane" s papirji.
Ljudje so težko sami preverili podatke o zasedenosti terminov, cenah aranžmajev, konkurenčnih hotelih ... Zanašati so se morali na "dober glas" agencij in zaupati njihovim agentom.
Vzpon zasebnih turističnih agencij z osamosvojitvijo
Pred balkansko krizo je po podatkih Statističnega urada (SURS) v Sloveniji delovalo okoli 100 turističnih poslovnih enot (leta 1989). Število se je že leto pred osamosvojitvijo začelo povečevati. "Pred osamosvojitvijo ni bilo zasebnih turističnih agencij, saj jih zakonodaja ni dovoljevala. Šele spremembe gospodarske zakonodaje zadnji dve leti pred osamosvojitvijo so jih začele omogočati," pojasnjuje Matej Knaus iz Združenja turističnih agencij Slovenije.
Po osamosvojitvi pa so se zasebne turistične agencije začele množiti kot gobe po dežju.
Točnega števila o tem, koliko zasebnih turističnih agencij je nastalo v letu 1991 na Turistično gostinski zbornici pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) sicer nimajo, saj takrat še niso podeljevali licenc za turistične agencije – te so začeli šele leta 1998. "Podjetja so imela lahko registrirano poljubno število dejavnosti, le ena pa je bila registrirana kot glavna dejavnost. Po oceni je imelo od 750 do 800 podjetij med drugimi dejavnostmi registrirano tudi "dejavnost potovalnih agencij"," je pojasnila Milena Jagarinec iz GZS.
Osamosvojitev je za mnoge pomenila poslovne priložnosti, vrata so se odprla. "Ni bilo težko, potrebna je določena mera hrabrosti in drznosti, da se odločiš za tak izziv. Kasneje, po osamosvojitvi, ko je nastalo več podjetij, turističnih organizacij, pa je to samo dobro vplivalo na slovenski turizem, saj je konkurenca postala vse bolj zdrava," se spominja tistih turbulentnih časov Jože Režonja iz Relax Turizma.
Najstarejša turistična agencija deluje že od leta 1951
A že v času Jugoslavije je Slovenija med vsemi republikami prednjačila pri turistični ponudbi. Že leta 1989 je bilo denimo pri nas 106 turističnih poslovnih enot, sledila je Hrvaška, ki jih je imela le 44. Ostale republike so imele še precej manj ponudnikov turističnih storitev.
Naša največja in najstarejša turistična agencija Kompas deluje že 65 let. Leta 1951 se je vse začelo v majhni turistični in prevozniški agenciji Putnik, ki se je osem let kasneje preimenovala v ime, ki ga poznamo še danes. Že v samem začetku so se v agenciji osredotočili tako na tuje kot domače goste. V 80. letih je tako postala ena največjih turističnih agencij na svetu, ki je imela v lasti 150 turističnih avtobusov, več kot dva tisoč avtomobilov, 11 velikih potniških ladij, 10 manjših turističnih plovil, 90 jaht, 2 smučarska centra in prek 30 restavracij. Danes ima podjetje več kot 155 milijonov evrov letnega prometa.

Kam so Slovenci potovali pred 25 leti in kdo je na počitnice hodil v Slovenijo?
V začetku 90. let so Slovenci še vedno najpogosteje potovali v kraje nekdanje skupne države. Povpraševanja po potovanjih je sicer bilo manj, saj je bila kupna moč prebivalstva bistveno manjša. Temu primerna je bila tudi ponudba v agencijah. Potovanja so bila večinoma avtobusna.
Glede na statistične podatke so daleč najpogosteje Slovenci potovali na sosednjo Hrvaško, kjer so že takrat opravili več kot milijon nočitev. Od držav izven nekdanje Jugoslavije pa je bila po številu Slovencev, ki so tja potovali prek turističnih agencij, na prvem mestu Nemčija, nato Avstrija, Italija in države vzhodne Evrope.
Prek slovenskih turističnih agencij so potovali tudi tujci. Slovenija se je postopoma začela tržiti kot nova turistična destinacija. Največ tujih gostov je bilo iz Velike Britanije, Nemčije in Italije.

Z leti se je večala turistična ponudba, pa tudi zahteve strank
"Razlika med preteklostjo in sedaj je, da je bila velika želja po potovanjih, je pa res, da so bile finančne možnosti omejene. Tako da je bilo mogoče teh potovanj nekoliko manj ali pa so bile povprečne nakupne cene drugačne. Včasih smo si privoščili eno potovanje na leto, danes si pa dve, tri, štiri krajša," pripoveduje Knaus.
Z leti pa so se tudi obzorja Slovencev širila, vse več je bilo povpraševanja za Španijo in druge kotičke v Mediteranu ter evropske prestolnice. Z razvojem letalskega prometa pa so postali za slovenske turiste zanimivi tudi drugi kontinenti.
Tudi razvoj interneta in spletnih platform za rezervacije hotelov in letalskih kart je naredil potovanja dostopnejša in organizacijo enostavnejšo. Temu so se morale prilagoditi tudi turistične agencije, ki se vse bolj prilagajajo strankam. Vse pogostejši so namreč potovalni aranžmaji po meri.
Internet turističnim agencijam nekoliko zmešal štrene, a v agencijah znova opažajo porast potnikov
Pojav interneta in njegova široka dostopnost je ljudem omogočila, da lahko bolj samostojno načrtujejo svoja potovanja. Številne spletne platforme za rezervacijo letalskih kart in hotelov so v sektor vnesle še več konkurence. A čeprav vse več predvsem mladih potuje tako rekoč v lastni režiji, pa podatki kažejo, da internet ne vpliva tako drastično na delo turističnih agencij.
"Dela nam zaradi interneta zagotovo ne bo zmanjkalo," pravi Ivo Mulec iz agencije Van Gogh. Število potnikov v turističnih agencijah v Sloveniji in drugod po svetu raste, pravi Knaus. Število potovanj se namreč iz leta v leto zvišuje. "V zadnjih 20 letih še ni bilo leta, ko se število potnikov globalno, svetovno ni povečalo," pravi predsednik Združenja turističnih agencij.
"Internet je zagotovo približal destinacije in namestitvene objekte potrošnikom, seveda pa omogočil neposredno komunikacijo s kupci tudi nam," je izpostavila Neža Jeza Kotnik iz agencije Sonček.

Turistične agencije se zanašajo na svoje izkušnje, znanje, poznavanje destinacij, razmer in na varnost, ki jo nudijo potnikom. "Če gre kaj narobe, se vedno lahko pritožiš. Nisem še slišal, da je kdo uspel kaj izterjati za rezervacije preko interneta, ki je dokaj brezoseben, kljub številnim svetovalnim mehanizmom in forumom," poudarja Mulec.
Prav to naj bi bil razlog, da se turisti vračajo h klasičnim agencijam. "Kar veliko izkušenj imamo namreč prav takšnih, da se gostje vračajo k nam po tem, ko že imajo za seboj kakšno manj prijetno izkušnjo oziroma situacijo, ki se ni izšla po njihovih željah, ko so rezervacijo oddiha opravljali sami," pravi Nina Vrhovnik iz turistične agencije Palma.
Zavedanje, da organizacija potovanja oziroma počitnic ni tako enostavna, pač pa zahteva kar precej časa in energije, je razlog, da se v turističnih agencijah ne bojijo, da jih bo internet povsem izpodrinil. Prav nasprotno, meni Knaus. "Raziskava ameriškega združenja turističnih agencij kaže, da v povprečju turist obišče 28 spletnih strani, preden se odloči oziroma sestavi potovanje. Čas je denar. Prosti čas je dandanes neprecenljiv."
Varnost: Bliže kot smo izvoru, manj nas je strah
Zaradi številnih slabih novic, ki jih slišimo v zadnjem času, kjer so v središču turisti in priljubljene destinacije, imamo pogosto vtis, da varnost potovanj nikoli ni bila bolj pod vprašajem. A tisti, ki že desetletja delajo v turizmu, povedo, da tovrstna turbulentna obdobja niso nič novega. Že samo od osamosvojitve je bilo kar nekaj kriz, ki so za kratek čas zamajale občutek varnosti in morda nekoliko spremenile turistične tokove.

Spomnimo se samo balkanskih vojn, nemirov na Kosovu, 11. septembra v New Yorku, terorističnih napadov v Maroku leta 2003, arabske pomladi, cunamija na Tajskem ... "V preteklosti je na naše delo najbolj vplival izbruh vulkana na Islandiji leta 2010 – takrat je bilo veliko potnikov primoranih odpovedati svoje potovanje, saj je bilo ogromno letališč po Evropi zaprtih," se spominja Blaž Jemc iz agencije STA potovanja.
Kako različni dejavniki – vojne, nemiri, epidemije, naravne nesreče, terorizem – vplivajo na turizem, je v prvi vrsti odvisno od tega, "kako so te informacije prikazane v medijih in kako je ta država gospodarsko ali politično močna," pravi Vrhovnikova. Pomembno je tudi, kako oddaljena je ta država. Bliže smo izvoru, manj nas je strah, ker nam je realna slika bolj poznana, dodaja. "Takšen primer so turbulentni in težki časi pri naših južnih sosedih, ko smo Slovenci kljub vojnemu stanju letovali ob Jadranu, medtem ko denimo Američani še kar nekaj časa niso potovali v države bivše Jugoslavije," pojasni Vrhovnikova.
Temu pritrjuje tudi Ivo Mulec iz agencije Van Gogh, ki se spominja, da zaradi pojava ebole v zahodni Afriki ljudje niso želeli potovati v Južno Afriko. Za razliko od vojne pri naših južnih sosedih, ko so Slovenci kljub temu potovali na Jadran. "Slovenci so zelo plašen narod, veliko bolj kot nekateri drugi evropski narodi," sklene Mulec.
Trendi potovanj: manjše skupine, bolj individualni pristop
V prihodnje bosta še naprej na voljo obe obliki organizacij potovanj – samostojno in prek agencij. Predvsem mladi imajo radi proste roke pri načrtovanju in tudi več časa za brskanje po spletu.
Eden od trendov, ki pa se mu že vrsto prilagajajo tudi v agencijah, so potovanja v manjših skupinah. Če so bile pred 25 leti skupine večje, ko je skupaj potovalo 30 ali več turistov, je namreč zdaj vse več individualizacije.
Ljudje se bolj zanimajo za krajša potovanja oziroma počitnice, ki pa so pogostejši.
V trendu so počitnice in potovanja brez mobilnega telefona, počitnice in potovanja za ciljne skupine ter aktivne počitnice in potovanja na najbolj odmaknjenih krajih sveta (Antarktika, drevesne hišice ...), opažajo v Kompasu.
Klasične potovalne agencije svoj kader tudi bolj izobražujejo in prodajni agenti so postali bolj proaktivni, strankam svetujejo, prisluhnejo njihovim željam in se jim skušajo čim bolj približati. Osebni stik je v ospredju.
Turizem se v zadnjem času tudi vse bolj segmentira, vse več je specializiranih turističnih agencij in ponudb, ki se osredotočajo na posamezne vrste turistov.

Specializacija turizma: seniorji, mladoporočenci, športniki
Turistične agencije se vse bolj zavedajo, da se prebivalstvo stara in da so potrebe in želje starostnikov posebne. Tudi ko govorimo o potovanjih. Ta segment turizma, ki mu pravijo "seniorji" je že del ustaljene ponudbe v ZDA, Veliki Britaniji, državah Beneluksa in Skandinavije. "Ta populacija senior je vse številčnejša, vse starejša in vse bolj mobilna in v skrbi za zdravje tudi vse bolj zdrava, tako da potujejo veliko," pravi Režonja iz Relax Turizma, kjer že vrsto let pripravljajo posebne programe prav za ta del populacije.
Vse bolj se razvija tudi mladinski turizem, kjer agencije poleg maturantskih in absolventskih izletov ponujajo tudi aranžmaje za različne glasbene festivale.
Raste tudi segment športnih potovanj in aktivnega oddiha. Ljudje, ki se vsakodnevno gibajo, si želijo to početi tudi na dopustu. Med tekači so denimo priljubljeni tudi različni svetovno opevani maratoni – maraton na Kitajskem zidu, bostonski maraton, londonski maraton ... Nekatere agencije so se povsem specializirale za tovrstna potovanja, ki so kombinacija športne aktivnosti in turističnih ogledov ali počitnic.

"Gostje vedno bolj povprašujejo po aktivnih in zelenih počitnicah, po potovanjih, ki so kombinacija oddiha in odkrivanja in bili smo prvi, ki smo zaorali ledino v tej smeri," pravijo v Palmi.
Zadnje desetletje so v porastu tudi poroke v tujini in s tem so se začele pojavljati tudi specializirane turistične agencije, ki poskrbijo, da par doživi sanjsko poroko – po navadi nekje v eksotičnih, tropskih krajih. "Zanimanja za poroko v tujini bo vse več, saj par tako poroko uskladi s poročnim potovanjem in v večini primerov je strošek za takšno poroko nižji kot bi bil sicer," pravi Mirela Zulić Hočevar iz agencije Divine Travel. Najbolj priljubljena lokacija za poroko med slovenskimi pari je Mauritius.
Turizem se tako razvija in ponuja vedno nove stvari, saj si ljudje želijo novih doživetij in spoznavanja novih krajev.

KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.