Predsednik sindikata Neodvisnost Drago Lombar je opozoril, da je zgodba o neplačevanju prispevkov delavcem Steklarske nove daleč od tega, da bi bila končana. Obljube predsednika vlade in pristojnih ministrov niso bile izpolnjene, problem pa je v Sloveniji postal nekaj vsakdanjega. "Po zadnjih informacijah znesek neplačanih prispevkov v pokojninsko blagajno presega 300 milijonov evrov," je dejal.
Čeprav predstavniki vlade zatrjujejo, da neplačani prispevki ne vplivajo na višino pokojnine, ker naj bi se ta leta ne upoštevala pri izračunu, se Lombar s tem ne strinja. "To ni pomembno, saj je z neplačevanjem prispevkov neposredno ogrožena pokojninska blagajna, posledično pa prihaja do sprememb pokojninske zakonodaje," je dejal.
Nekdanji zaposleni Steklarske nove, ki je bila nekdaj v lasti ministrstva za šolstvo in šport, zatem pa jo je vlada prenesla na Kapitalsko družbo, ob tem opozarjajo, da imajo zaradi neplačanih prispevkov težave pri upokojevanju z beneficirano delovno dobo, prav tako so prikrajšani pri dohodnini. Na davčni upravi so jim namreč dohodnino obračunali na podlagi bruto plač.
Čeprav je okrožno državno tožilstvo v Celju pred kratkim znova zavrglo kazensko ovadbo zoper oba nekdanja direktorja Steklarske nove, ker nista plačevala socialnih prispevkov, pa nekdanji zaposleni vztrajajo, da je šlo za kaznivo dejanje. "Kaznivo dejanje je bilo storjeno s tem, ko prispevki niso bili plačani, pa bi morali biti," je poudaril Blaž Kovačič Mlinar iz odvetniške pisarne Čeferin.
Ob tem je zavrnil argument tožilstva, da je odlog plačila neplačanih prispevkov dovolila republiška davčna uprava. "S tem se ne moremo strinjati, saj družba že dlje časa pred pridobitvijo dovoljenja za odlog ni plačevala prispevkov. Nihče od odgovornih v Steklarski novi torej ni imel vnaprejšnjega dovoljenja, da ne plačuje prispevkov," je dejal Kovačič Mlinar.
Zato je odvetniška pisarna na okrajnem sodišču v Šmarju pri Jelšah vložila predlog za opravo posameznih preiskovalnih dejanj. Sodišče naj zasliši nekdanja direktorja in stečajnega upravitelja ter opravi poizvedbe na pristojnem davčnem uradu, zakaj je dovolil odlog plačila prispevkov. Na tej osnovi se bodo odločili, ali bodo zoper odgovorne – ne le v podjetju, tudi na davčni upravi – vložili obtožni predlog. "Menimo, da je prav, da tudi državni organi v primeru svojih malomarnih odločitev enkrat odgovarjajo," je dejal Kovačič Mlinar.
Zalar: To je tema, ki je zaposlila tako tožilstvo kot ministrstvo
Minister za pravosodje Aleš Zalar je dejal, da je tema neplačevanja prispevkov "močno zaposlila tako državno tožilstvo kot ministrstvo za pravosodje in tudi vlado". Slednja je v povezavi s tem sprejela nekaj sklepov, med drugim, naj se v vseh zakonih, ki dopuščajo to možnost, možnosti neplačevanja prispevkov odpravijo, je po sestanku na vrhovnem državnem tožilstvu povedal Zalar.
Glede retroaktivne veljave zakonov pa je pojasnil, da je takšna retroaktivnost možna le izjemoma. "Vendar to samo po sebi ne pomeni, da ni nobenih možnosti, da tožilstvo v posamičnem primeru ne oceni, da je lahko šlo za kaznivo dejanje," je še dodal.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.