Prodajalne bodo lahko ob nedeljah znova odprte. Predstavniki zaposlenih in delodajalcev so namreč konec maja dosegli dogovor o delovnem času ob nedeljah, ki bo poslej urejen s kolektivno pogodbo. To naj bi socialni partnerji dokončno dorekli do 30. septembra. Kompromis naj bi zadovoljil tako zaposlene kot trgovce in tudi potrošnike, so na današnji novinarski konferenci na Gospodarski zbornici Slovenije poudarili pogajalci, ki so rešitev iskali več let.
"Kalvarija nedeljskega obratovalnega časa trgovin je potekala že nekaj let. S tem sta se ukvarjali dve vladi, težava pa se je do danes poglabljala, katera koli rešitev na tem področju, ki ni plod socialnega dogovora, je namreč slaba in neustrezna," je povedal minister za gospodarstvo Andrej Vizjak.
Ministrstvo bo nemudoma začelo s pripravo spremembe člena zakona o trgovini, ki ureja odpiralni čas prodajaln. V zakonu bodo kot podlago za nedeljsko delo in delo v manj ugodnem delovnem času opredelili doseženi dogovor, ki bo poslej zapisan v novi kolektivni pogodbi. Kot je znano, so delodajalci staro kolektivno pogodbo februarja letos odpovedali, nova, katere besedilo naj bi uskladili do konca septembra, pa bo predvidoma začela veljati s 1. januarjem 2007.
Predlog sprememb zakona, ki ga bodo na ministrstvu pripravili v prihodnjih tednih, bo najprej usklajen med socialnimi partnerji, vlada pa bi ga lahko sprejela že pred začetkom počitnic, je ocenil minister. Spremembe zakona se bodo navezovale na novo kolektivno pogodbo, zato jih bo DZ predvidoma obravnaval po podpisu kolektivne pogodbe, v veljavo pa bo novela zakona stopila šele z uveljavitvijo nove kolektivne pogodbe, je še pojasnil Vizjak.
Do takrat bo veljala sedanja ureditev. Na ministrstvu sicer pripravljajo predlog novega zakona o trgovini, ki pa bo predvidoma potreboval več usklajevanj, hkrati pa naj bi ga sprejemali po rednem postopku. "Želimo čimprejšnjo rešitev in uveljavitev tega vprašanja," je pojasnil Vizjak.
Predsednik Sindikata delavcev trgovine Slovenije Franci Lavrač je prepričan, da so z dogovorom dosegli svoj cilj, to je v čim večji meri zaščititi zaposlene. Zadovoljni so tudi trgovci. "Trgovina je z dogovorom pokazala zrelost, pokazali smo, da se znamo dogovoriti," je dejal predsednik upravnega odbora Združenja za trgovino pri GZS Peter Zavrl, ob tem pa poudaril, da velja nedelja res za dela prost dan, a se je tudi temu v tržnem gospodarstvu treba prilagoditi.
Največ dve nedelji v mesecu
V skladu z dogovorom o delovnem času trgovec - ta bo moral letni razpored delovnega časa pripraviti vnaprej - dela ob nedeljah in praznikih ne sme naložiti delavcu, ki skrbi za otroka do tretjega leta starosti, razen če da ta sam pisno pobudo. Prav tako ne sme delati trgovka, ki je noseča, delati ne sme še eno leto po porodu oziroma ves čas, ko doji otroka. Dela ob nedeljah in praznikih trgovec ne sme naložiti enemu od staršev, ki ima hudo bolnega otroka in zanj skrbi sam, razen na njegovo pobudo.
Delavec, ki skrbi za predšolskega otroka od tretjega leta starosti dalje, je lahko za delo ob nedeljah razporejen le do deset nedelj na leto, pri čemer morata delovni nedelji slediti vsaj dve prosti nedelji.
Vsi ostali delavci, za katere omenjene omejitve ne veljajo - te ne veljajo tudi za družinske člane delodajalca -, lahko delajo največ dve nedelji na mesec, a ne več kot 26 nedelj v letu. Hkrati delavec vsaj pet praznikov od vseh ne sme biti razporejen na delo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.