Gospodarstvo

ZDA: Bush podpisal predlog o pomoči

Ljubljana, 03. 10. 2008 11.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
16

Po burnem tednu na borzah so v ZDA sprejeli predlog glede finančne injekcije, s katero bodo poskušali rešiti svoje, posledično pa tudi svetovno gospodarstvo. Za zdaj ne kaže dobro.

Ljubljanska borza
Ljubljanska borza FOTO: Dare Čekeliš

Predstavniški dom ameriškega kongresa je tako z večino glasov potrdil predlog o 700 milijardah dolarjev pomoči, namenjeni reševanju finančne krize. Zanj je glasovalo 218 od 435 članov, potem ko ga je že pred dnevi potrdil senat. Predsednik George Bush ga je že podpisal, s čimer je predlog postal zakon.

Ministrstvo bo tako dobilo na voljo 700 milijard dolarjev za odkupovanje slabih naložb finančnih podjetij v vrednostne papirje podprte z drugorazrednimi hipotekami, s čimer bi omilili finančno stisko, ki je s kreditnim krčem po zastoju stanovanjskega trga začela ogrožati širše gospodarstvo.

Predlog, ki ga je podpisal Bush, ni enak kot tisti, ki so ga v ponedeljek v predstavniškem domu zavrnili. Dopolnjen je bil z nekaj dodatki, kot so davčne olajšave in pomoč žrtvam naravnih nesreč.

Finančnemu ministrstvu zakon daje takoj na voljo 250 milijard dolarjev, 100 milijard pa, če za to zaprosi predsednik ZDA. Preostalih 350 milijard dolarjev mora ministrstvo zaprositi posebej, kongres pa ima po vloženi prošnji na voljo 15 dni, da jo zavrne. Ustanovljena sta dva nadzorna odbora za porabo denarja, vlada mora agresivneje posegati v trg za preprečevanje propadanja hipotek, omejujejo se plače direktorjem finančnih podjetij, ki bodo prejela državno pomoč in vlada lahko prevzema lastniške deleže v podjetjih, da bo morebitni prihodnji dobiček šel nazaj v proračun.
Predlog zakona prav tako nalaga predsedniku ZDA, da v petih letih predstavi načrt kongresu, kako priti do denarja, če se bo z izvajanjem načrta ustvarjala proračunska izguba. Predlog zakona med drugim zvišuje zavarovano vsoto za depozite s strani Zvezne korporacije za zavarovanje depozitov (FDIC) s 100.000 na 250.000 dolarjev.

Predlog o pomoči je pred časom podal ameriški finančni minister Henry M. Paulson, načeloma so ga podprli tako predsednik Bush kot tudi oba predsedniška kandidata, vendar pa se je zapletlo že pri potrditvi predloga v predstavniškem domu.

Nekateri analitiki opozarjajo, da bo ta največji poseg politike v ameriško gospodarstvo sicer pomagal velikim bankam, ne bo pa naredil prav dosti za zadolžene državljane. Pri tem se jim zdi problematično tudi dejstvo, da bo finančni minister Paulson dobil ogromna pooblastila pri razdeljevanju sredstev.

"Bili smo brez izbire, potisnjeni ob zid,“ pravijo drugi, ki so prepričani, da je bil načrt nujen, če so se ZDA hotele izogniti ekonomski katastrofi.

Republikanska finančna politika namreč zagovarja čim manjše posege države na trg.

Za zdaj naj odločitev ne bi dobro vplivala na trge vrednostnih papirjev, saj so se cene delnic na Wall Sreetu v povprečju znižale. Analitiki pravijo, da je vzrok strah, da vladi na ta način ne bo uspelo rešiti gospodarske krize.

Pomoč za Hypo Real Estate

Evropska komisija je že pred tem odobrila nujno pomoč nemških oblasti tudi za rešitev nemškega koncerna Hypo Real Estate (HRE). V skladu z načrtom, ki so ga nemška vlada in zasebne banke predstavile v ponedeljek, naj bi Berlin garantiral večino od 35 milijard evrov vredne kreditne linije, da bi zagotovili nadaljnje poslovanje koncerna HRE, ki se je v težavah znašel zaradi svetovne finančne krize. Nemška vlada naj bi tako tej hipotekarni banki odobrila garancijo v višini 26,6 milijarde evrov, komercialne banke pa ji bodo zagotovile še 8,5 milijarde evrov svežega denarja.

Bruselj je v minulih dneh že odobril državne pomoči za britansko hipotekarno banko Bradford & Bingley in belgijsko-nizozemsko-luksemburški koncern Fortis, je pa v stikih tudi z drugimi, ki so se zaradi svetovne finančne krize znašli v težavah.

Katastrofalen teden

Wall Street
Wall Street FOTO: Reuters

Ljubljanska borza je sicer sledila turbulentnim trendom na svetovnih trgih. Minuli teden je tako zaznamoval padec tečajev praktično vseh delnic, delniški indeks SBI pa je v tem času padel za skoraj šest odstotkov. Po koncu trgovanja se je tako ustalil pri vrednosti 6143,93 točke, kar je 384,41 točke oziroma 5,88 odstotka manj kot na začetku tedna.

Najbolj prometne so bile delnice Krke, ki so se ob 7,7 milijona evrov prometa pocenile za 4,49 odstotka na 76,45 evra, enotni tečaj Telekomovih pa se je v tednu dni znižal za 5,43 odstotka na 198,93 evra.

Enotni tečaj delnic Nove Kreditne banke Maribor se je znižal pod ceno, po kateri uprava prav v teh dneh prodaja nove delnice, ki jih bo izdala v okviru 111,15 milijona evrov vredne dokapitalizacije. Medtem ko je mogoče dokapitalizacijske delnice vpisati po ceni 19,50 evra, pa se je enotni tečaj obstoječih delnic na borzi v petek oblikoval pri 19,38 evra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

norisvet37
05. 10. 2008 21.03
Pa saj to je čisto normalno, da nekaj propade samo vprašanje je za kako ceno ???
porsche303gt@yahoo.com
04. 10. 2008 12.46
TEST Da vidim, če bodo tudi ta komentar izbrisali.
porsche303gt@yahoo.com
04. 10. 2008 11.50
SPET BRIŠEJO KOMENTARJE ! Vse to kar se sedaj dogaja, je zelo dobro preračunano in podobno kot je bilo nekaj let pred in na leto 1929. Dejstvo je da bodo nekako morali uprvičiti PROPAD AMERIŠKEGA DOLARJA, prišla bo nova valuta AMERO, in nekdo bo spet mastno obogatel. Kot sem že tisočkrat napisal, če hočeš nekaj več imeti moraš drugemu vzeti. Nakoncu se bo izkazalo, da je AMERIKA naredila vse, da ne bi prišlo do zloma in MI naivneži bomo temu nasedli, kot je SVET nasedel BLACK FRIDAYu, največjemu nategu 20. stoletja, ki pa je bil dobro ZREŽIRAN, in še boljše IZPELJAN. Na zelo realni in resnični ravni. VIR vsega tega. Dokumentarec ZEITGEIST. ZEITGEIST mi je dal zelo realno sliko o našem ŽIVLJENJU in mi dal marsikaj misliti. Dokler nisem tega pogledal sem vsemu nasedal, vključno borznemu zlomu, ki se je zgodil leta 1929. Namreč VERJEL, sem temu kar je bilo v ZGODOVINO ZAPISANO. Sedaj pa vem, da je to ena VELIKA LAŽ, kot sam JEZUS KRISTUS. BANDA. RESNICA BO SLEJ KOT PREJ PRIŠLA NA DAN. PART IV. REVOLUTION IS NOW
se_kotali
04. 10. 2008 08.39
Kapitalizem je sedaj postala zmerjanka, tako nekako piše članek v Mladini. In še kako res je: tisto, kar zagovarja, sedaj ruši sam. Uvaja se socializem, premoženje se nacionalizira ... kar se pa Bajuka tiče, ta bo že, če ni že, v Argentini, kamor je veliko investiral za časa svoje vladavine. Njegove dolge bomo pa plačali mi. Mi bomo garali, on bo pa s penzijo oz. kaj že: nadomestilom za opravljeno funkcijo, ki jo bo dobival še kar nekaj časa, se lepo praskal nekje. Že sedaj je prejemal 12.000 evrov slovenskega davkoplačevalskega denarja, to je: plače, obenem pa še enkrat toliko, tj. 12.000 evrov, pokojnine iz Argentine. Je fino tako živet, kajne? Ta pojma nima o slovenskem realnem delavcu. Tako kot še marsikateri ne.
SPICELJ
04. 10. 2008 07.18
Andreja nič ne doseže,ampak URA RESNICE mu pa je prišla do živega...
User300173
04. 10. 2008 07.15
Banka ne koliko je vredna? Nova Kreditna Banka Maribor prodaja delnice za dokapitalizacijo po višji ceni kot Borza? Pa to je skregano z zdravim razumom. To se lahko zgodi edino v Sloveniji. Naš finančni minister nam nalaga, da nas ameriška finančna kriza ne doseže. Lari-fari! Naj gre v Argentino krave pasti! Kje je porabil v 4 (štirih) letih 20 miljard evrov. Naš dolg je bil leta 1990 6 miljard dolarjev (4 evrov), leta 2004 je bil 16 miljard evrov, sedaj je 36 miljard evrov. Kdo bo to zadolžitev vrnil? Bajuk sigurno ne.
damirg@email.si
04. 10. 2008 06.25
svetovno gospodarstvo pa res ni odvisno od ameriškega. kvečjemu britansko in japonsko. sam američani mislijo da je zda cel svet.
Navihanko
04. 10. 2008 01.03
Sprožila se je veriga dogodkov katere tudi ta finančna inekcija ne bo pomagala. Ker je to slb signal za slabe gospodarje. To še mi poznamo iz časov naše Juge. Kar se je zaje.balo se je pokrilo iz državne blagajne in to je potem vodilo v inflacijo, hiper inflacijo Dober dan socializem, katerga za spremmbo uvajajo ZDA
Myhajlo Todurov
04. 10. 2008 00.33
Manjakranjc je vse pravilno napisala
Aaron-Heydar
03. 10. 2008 22.42
manjakranjc: Ti nimaš pojma. Živiš pač v sanjskem svetu. Mama ti je ameriški protagonist in psevdo levičarski jezik. Ženska, a si ti na glavo padla? Ti je morda TV zmešal trezno razmišljanje in zameglil razum?
fuksel
03. 10. 2008 22.21
in zakaj slovenskim bankam manjka denarja.... ker so odobravale miljardne hipotekarne kredite našim tajkunom....... rešitev; razveljavi se vse tajkunske prevzeme, tajkuni vrnejo denar bankam, prodajalci dobijo svoje deleže nazaj...... tako se bo pridobilo dovolj denarja za ostale poštene podjetnike in posameznike.....
Lagoya
03. 10. 2008 21.32
Dobra novica, hkrati pa klofuta vsem neoliberalnim ekonomistom. Kriza že je v Sloveniji. Pogoji za stanovanjske kredite so se v enem mesecu drastično zaostrili pri vseh bankah in tudi krediti za podjetja se dražijo.
janez169
03. 10. 2008 20.46
khm hm, ali voham smrdljivo SDS propagando ;) face it, volitev je konec. Glede finančne krize pa: verjetno bo, ampak ne toliko zaradi vpliva zunanjih faktorjev kot zaradi lastne recesije.
manjakranjc@hotmail.com
03. 10. 2008 19.55
Vsekakor dobra novica, ostalim, ki se pa ne spoznate pa bi dejala, da prosim pustite ob strani zarotniške zgodbe glede Busha, ker gre za tipične \"ameriške protagoniste\" ; torej psevdo levičarske zlobne in neuke jezike. Več ali manj so si vsi strokovnjaki v Slo enotni, da krize pri nas ne bo; to tudi drži, saj je bilo pojasneno, kako različen sistem imamo. Šoki, ki so posledica slabega \"gospodarjenja\" pa bodo zaznavni, tu se pa popolnoma strinjam....seveda pa ta veter v jadra s pridom izkorišča Pahor in si na ta račun privošči manevrski prostor pri svojih nerealnih ( beri:pravljičnih) obljubah izrečenih pred volitvami. Vsekakor razumna odločitev.
b77
03. 10. 2008 16.26
Bodo kljub pomoči levakov morali tajkuni pokazati še denar ne pa samo zastavljati imen!
ServerAUTOMATIC
03. 10. 2008 15.00
Slovenija ni nobena izjema v EU glede finančne krize v ZDA. Poročanje, da Slovenija ne bo občutila posledic so smešne.