Nemčija, Nizozemska in Belgija imajo trenutno najvišjo bonitetno oceno Aaa. Ker pa menijo, da dolžniška kriza evroobmočja ogroža tudi najstabilnejše evrske države, je agencija Moody's znižala obete za oceno dolgoročnega dolga teh držav iz stabilnih v negativne.
V oceni aktualnega stanja je bonitetna hiša znova opozorila na možne proračunske in gospodarske posledice izstopa Grčije iz evroobmočja. Po njeni oceni je tudi vse bolj mogoče, da bosta splošno finančno pomoč začasnega oziroma stalnega sklada za zaščito evra potrebovali tudi Španija in Italija.
Španija je sicer pred nekaj časa že zaprosila za do 100 milijard evrov posojila za pomoč svojemu bančnemu sektorju, če bi bilo treba reševati njeno gospodarstvo na splošno, pa bi bil to precej velik zalogaj, saj je približno dvakrat tolikšno kot grško, portugalsko in irsko skupaj, je opozoril Moody's.
V primeru scenarija, po katerem bi bilo treba reševati Madrid in Rim, bodo morale močne evrske države nase prevzeti še večje finančno breme. Nemčija je država, ki v EFSF prispeva največ. Nemške finančne institucije so tako močno izpostavljene dolžniški krizi in bi lahko imele težave s potencialnimi izgubami, menijo v bonitetni agenciji.
Nemško finančno ministrstvo je v odzivu na potezo Moody's poudarilo, da Nemčija ostaja "sidro stabilnosti evroobmočja". Dodajajo, da so oceno bonitetne hiše upoštevali, da pa se ta osredotoča na kratkoročna tveganja. Tveganja, ki jih izpostavlja, niso nova, so dejali.
Berlin sicer do zdaj še ni čutil pravih posledic krize in se je na kapitalskih trgih zadolževal celo po negativni obrestni meri. Se je pa nemška kanclerka Angela Merkel večkrat znašla v središču političnih neviht. Mnogi so namreč kritični do njenega varčevalno usmerjenega pristopa razreševanja krize.
Na to je spomnila tudi bonitetna agencija. Kot je izpostavila, je "odzivnost in postopnost političnega odgovora" evropskih voditeljev še en razlog za zaskrbljenost.
Odločitev Moody's, da obete omenjenih držav spremeni v negativne, sicer pomeni, da bonitetna agencija razmišlja o tem, da bi, če se bodo negativne razmere ohranile, znižala sedaj najvišje kreditne ocene Nemčije, Nizozemske in Luksemburga.
Sicer je Moody's danes ohranil najvišjo oceno Aaa za Avstrijo in Francijo, ki jima je obete v negativne spremenil februarja. Poleg tega je potrdil najvišjo oceno in stabilne obete za Finsko.
Trgi po objavi ocen previdni
Osrednje evropske borze so današnje trgovanje večinoma začele v rdečem. Vlagatelje je sicer razveselila novica o krepitvi kitajske predelovalne industrije, vendar so zaradi odločitve bonitetne hiše Moody's, da obete za bonitetno oceno Nemčije, Nizozemske in Luksemburga spremeni v negativne, previdni.
Iz Kitajske je namreč prišla novica, da se je krčenje obsega predelovalne industrije julija umirilo. Indeks nabavnih menedžerjev PMI se je zvišal z 48,2 na 49,5 točke, je objavila britanska banka HSBC.
Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je trenutno pri okoli 2164 točkah, kar je 0,69 odstotka manj kot ob koncu trgovanja v ponedeljek.
Indeks DAX na borzi v Frankfurtu je na ravni 6387 točk oz. 0,49 odstotka pod ponedeljkovo zaključno vrednostjo. Pariški CAC 40 se je medtem znižal za 0,19 odstotka, na okoli 3095 točk, izgublja pa tudi londonski FTSE 100. Ta je šel do zdaj navzdol za 0,22 odstotka, na približno 5521 točk.
Milanski indeks FTSE Italia All-Share se je do zdaj znižal za 0,54 odstotka, züriški SMI pa za 0,07 odstotka. Dunajski ATX ima medtem trenutno 0,16-odstotno rast.
Azijske borze so sklenile neenotno. Indeks Nikkei je šel navzdol za 0,24 odstotka, hongkonški indeks Hang Seng za 0,79 odstotka, tajvanski osrednji indeks pa za 0,29 odstotka.
Šanghajski osrednji indeks se je na drugi strani okrepil za 0,24 odstotka, seulski Kospi za 0,25 odstotka, sydneyjski All Ordinaries pa je pridobil 0,05 odstotka.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.