
Slovenski finančni minister Andrej Bajuk je zavrnil načrte Evropske komisije, po katerih bi članice Evropske unije o svojih programih in proračunskih načrtih Bruslju poročale že v prvi polovici aprila in ne šele ob koncu vsakega koledarskega leta. "Proračuna ne moremo prej predstaviti komisiji kot domačemu parlamentu," je zavrnitev utemeljil minister Bajuk.
Kot je razložil ob robu neformalnega zasedanja finančnih ministrov EU v Helsinkih, bi želela Evropska komisija preverjati "situacijo še pred pripravo proračuna" ter že v tej fazi terjati morebitne dodatne ukrepe za uravnoteženo blagajno, za katero si morajo skladno s pravili povezave prizadevati članice. "A ta predlog smo ministri zavrnili in menili, da bi komisija morala okrepiti nadzor v osrednjem obdobju," je dejal Bajuk.
Nemčija zajezila primanjkljaj
Finančni ministri Evropske unije pa so sklepni dan dvodnevnega neformalnega zasedanja v Helsinkih izrazili zadovoljstvo, da je Nemčiji uspelo obrzdati previsok proračunski primanjkljaj - prvič po letu 2001 bo letos namreč zdrsnil pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), in sicer na 2,8 odstotka. "To je glasba za naša ušesa," je ob koncu zasedanja dejal predsedujoči, finski finančni minister Eero Heinaluoma.
Zadovoljen je bil tudi evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia. Ker bo Berlinu primanjkljaj pod dovoljeno mejo uspelo znižati že v letošnjem letu in ne šele v letu 2007, kot se je Nemčija morala s konkretnim načrtom ukrepov zavezati pred EU, je Evropska komisija "bolj optimistična kot pred nekaj meseci". Za zdaj niso potrebni nobeni dodatni ukrepi, je dodal.
Bo oktobra konec postopka?
EU je sicer proti Nemčiji v letu 2002 sprožila postopek zaradi previsokega primanjkljaja, ki formalno še vedno teče, država pa je bila do nedavnega v položaju, ko so ji zaradi vztrajne kršitve pakta o stabilnosti in rasti, temeljnega mehanizma za zagotavljanje trdnosti evroobmočja, grozile finančne sankcije. A postopek proti Berlinu bo v prihodnjih mesecih ustavljen.

Nemški finančni minister Peer Steinbrück, ki je kolegom poročal o izboljšanem položaju javnih financ v državi, pričakuje, da bo postopek morda ustavljen celo že oktobra. "Kazen nam ne grozi več," je tudi zadovoljno poudaril. S tem se za Nemčijo končuje ponižujoče obdobje, ko je skoraj pokopala pakt, glavna zagovornica katerega je ob njegovem oblikovanju leta 1997 bila in reformo katerega je posledično skorajda izsilila.
Največje gospodarstvo v EU pa ni edino, proti kateremu teče postopek zaradi prevelike luknje v proračunu - takih je skoraj polovica. Vsem uspešno ukrepanje še ni uspelo, čeprav je Evropa trenutno priča gospodarski konjukturi. Komisar Almunia je sicer poudaril, da morajo tudi druge članice EU slediti nemškemu zgledu.
Ponovno je Almunia tudi ponovil opozorilo, da mora EU trenutne "dobre čase" - letos naj bi njeno gospodarstvo zraslo za 2,7 odstotka, evroobmočje pa za 2,5 odstotka - izkoristiti: članice morajo nadaljevati s strukturnimi reformami in fiskalno konsolidacijo.
Glede Nemčije je Almunia sicer napovedal, da jo bo Evropska komisija pred ustavitvijo postopka vzela pod drobnogled še nekoliko podrobnejše, ko bo novembra objavila jesensko gospodarsko napoved, počakati pa namerava tudi, da ji Berlin dostav predlog proračuna za prihodnje leto. Zato oktobrskega roka za ustavitev postopka ni potrdil.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.