Sindikat kmetov Slovenije kmetom, ki pridelujejo pšenico, priporoča, naj svojega pridelka kljub višjim akontacijskim cenam še ne prodajo. Razmere na svetovnem trgu žit namreč dajejo slutiti, da se bodo cene pšenice še zvišale, menijo v sindikatu. Akontacijske cene pšenice so od lanskih odkupnih cen sicer višje za tretjino, vendar pa sindikat pridelovalce poziva, naj počakajo na primernejšo ceno.
Kmetom zato svetujejo, naj, če le imajo možnost, pšenico uskladiščijo in jo prodajo kasneje, ko bo cena primernejša in bo pokrila stroške pridelave, ki zadnji dve leti niso bili pokriti, so sporočili iz sindikata.
Odkupna cena za krušno pšenico, vodilno kulturo med žiti na slovenskih poljih, kljub temu da je žetev žit v polnem teku, še vedno ni znana, opozarja podpredsednik Sindikata kmetov Slovenije Franc Kučan. "A letos za razliko od prejšnjih let, ko smo morali kmetje sprejeti postavljene odkupne cene mlevske industrije, kmetje pri pogajanjih ne popuščamo," poudarja.
Za zakasnitev pri pogajanju o odkupni ceni pšenice se tako mlevska industrija izgovarja na kmete, a cena pšenice po zadnjih podatkih predstavlja le med 3,5 in pet odstotkov tržne cene kruha, pojasnjuje Kučan. Kot še dodaja, bo zanimivo videti, za koliko odstotkov se bo v letu dni podražil kruh, saj se do zdaj ob zniževanju odkupnih cen pšenice ni nikoli pocenil.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.