Uvrstitev teh dveh zakonskih predlogov na dnevni red današnje seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča "absolutno prenagljena, prehitra in nedorečena". "Naše pripombe so znane, niso bile usklajene na pogajalskih skupinah, ki praktično niso začele delati na nekaterih naših pripombah," je med sejo ESS povedal Semolič.
Sindikati po njegovih besedah ne bodo pristali na "dinamiko semaforja, na hitro, neodgovorno in nestrokovno delo na teh zakonih".
ESS je 12. marca sklenil, da bodo partnerji oblikovali tristransko delovno skupino, ki bo preučila pripombe delodajalcev in sindikatov na ta dva zakonska predloga. Minister za delo Ivan Svetlik je po Semoličevih besedah že vnaprej postavil rok za uskladitev na 6. april, "kar je za nas sindikate absolutno nesprejemljiv način, kako diktirati dinamiko za odgovorno delo na teh dveh zakonih".
Sindikati nasprotujejo
Sindikati odločno nasprotujejo predlogu zakona o delovnih razmerjih v delu, ki predvideva skrajšanje odpovednih rokov in znižanje odpravnin. "Velik absurd je, da gre zakonodaja ravno v času krize, ko je delavcem zelo hudo, proti delavcem. Prav v času krize bi jih morala zakonodaja ščititi, zato je med delodajalci, sindikati in vlado velik konflikt. Tega sindikati ne sprejmemo," je poudaril predsednik ZSSS in dodal, da se bodo spremembam v smeri lažjega in cenejšega odpuščanja "uprli z vsemi sredstvi".
Predlog novele zakona o delovnih razmerjih med drugim skrajšuje odpovedni rok za delavce z več kot 15 in več kot 25 leti delovne dobe s 75 na 60 dni oziroma s 150 na 90 dni. Odpravnina bi enotno znašala eno petino osnove za vsako leto dela pri delodajalcu.
Delodajalci po drugi strani predlagajo bolj drastično znižanje odpravnin in skrajšanje odpovednih rokov, do sprememb pa bi glede na gospodarsko stanje moralo po njihovem mnenju priti čim prej.
Svetlik sicer pravi, da je za upoštevanje pripomb delodajalcev in sindikatov pri tej noveli manj možnosti, saj da gre v tej fazi za manjše spremembe.
Novelo bi sprejemali hkrati z novim zakonom o urejanju trga dela, ki bo nadomestil sedanji zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti. Zakon bi razširil krog upravičencev do nadomestila za brezposelnost, zvišala bi se višina nadomestila za prve tri mesece, razširili bi tudi osnovo za odmero nadomestila in razširili krog upravičencev, in sicer predvsem s ciljem bolj zaščititi mlade.
Razhajanja glede zakona o malem delu
Socialni partnerji po današnji seji ostajajo različnih interesov tudi glede malega dela. Sindikati vztrajajo, da zakon ne sme ogrožati rednega zaposlovanja, delodajalci pa so kritični do omejitev v predlogu in dvomijo v zadovoljiv kompromis do prihodnje seje sveta. Vladna stran medtem verjame v ustrezne rešitve.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je po seji ESS v izjavi za medije dejal, da imajo za usklajevanje zakona o malem delu še teden več časa kot za ostala dva zakona. Tudi pri malem delu pa se po njegovih besedah kažejo interesna razhajanja. "Ampak mislim, da se da marsikatero rešitev najti, če bomo strpno in intenzivno delali," je prepričan.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.