Predlog novega zakona, t. i. ''reforme Wall Streeta'', predvideva uvedbo novih instrumentov za nadzor nad finančnimi tveganji in omogoča lažjo likvidacijo velikih propadajočih podjetij.
Predlog zakona tudi predvideva vzpostavitev nove nadzorne agencije, uvaja večje omejitve za velike banke in od posojilojemalcev zahteva potrdilo, da lahko poplačajo tudi najosnovnejše hipotekarne kredite. Zakon naj bi tudi preprečeval nesmiselna reševanja podjetij in bank s strani države.
Ameriški predsednik Barack Obama je ob tem dejal, da Američani ne bodo nikoli več ''plačevali za napake Wall Streeta''. Po njegovih besedah so si finančni lobiji na vsak način prizadevali, da bi preprečili sprejetje zakona, a jim ni uspelo. Za to naj bi po njegovih besedah porabili milijone dolarjev, vojske lobistov in zakonske luknje.
''Wall Streetu sporoča, da ne more več brezskrbno kockati z denarjem drugih,'' pa je dejal vodja demokratske večine v senatu Harry Reid. Nekateri republikanski voditelji pa so si na vsak način prizadevali, da bi sprejetje zakona vsaj zavlekli. Ob tem pa jim je le uspelo uvesti nekaj amandmajev.
Republikanski voditelj v senatu Richard Shelby, ki je nasprotoval predlogu zakona, pa je prepričan, da bodo ''odločitve, ki smo jih sprejeli, vplivale na življenja Američanov še desetletja''. ''Sodbo ne bodo podala samohvalna sporočila za javnost, temveč trg. In trg ne nagrajuje dobrih namenov,'' je dejal Shelby.
Sedaj morajo predlog zakona uskladiti še z verzijo zakona, ki jo je decembra lani sprejel predstavniški dom. Po navedbah vodje glavnega odbora za ta zakon v predstavniškem domu Barneya Franka bi lahko to dosegli kmalu, tako da bi predsednik zakon lahko podpisal še pred praznikom neodvisnosti, 4. julijem, poroča BBC.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.