
Nadzorna sveta zasebnega francosko-belgijskega koncerna za preskrbo z energijo in vodo Suez ter francoskega državnega plinskega koncerna Gaz de France (GDF) sta v nedeljo zvečer po več kot leto dni trajajočih pogajanjih le odobrila združitev obeh podjetij. GDF in Suez se bosta združila v enega največjih energetskih koncernov na svetu, sta sporočili upravi obeh družb. Podjetje se bo imenovalo GDF Suez.
Nova skupina bo imela 72 milijard evrov prihodkov in bo ena največjih na svetu v energetskem sektorju. Združitev naj bi bila izpeljana kolikor hitro je mogoče v letu 2008, so sporočili. Pravno gledano bodo Suez pripojili h GDF. Pariz bo v novoustanovljenem koncernu dobil približno 35-odstotni delež in bo s tem njegov glavni delničar.
Zaradi združitve razkosanje Sueza

Povod za združitev je bila želja francoske vlade, da bi Suez obranili pred prevzemom s strani italijanskega energetskega velikana Enel. Vendar je novi francoski predsednik Nicolas Sarkozy nasprotoval popolni združitvi, saj bi s tem GDF zaradi visoke vrednosti Suezovih delnic na borzi dejansko privatizirali.
Na predlog prvega moža Sueza Gerarda Mestralleta je zatem Sarkozy sprejel kompromis, po katerem bo Suez pred združitvijo izločil svojo dejavnost preskrbe z vodo, odvajanje odplak ter odvoz smeti. To Suezovo t.i. okoljsko dejavnost bodo zdaj deloma, in sicer v višini 66 odstotkov, prenesli na borzo. Poleg tega bodo Suezovi delničarji dobili brezplačne delnice te nove enote.

Sindikat CGT "razkosanju" Sueza nasprotuje, skrbi jih tudi združitev, zaradi katere pričakujejo izgubo delovnih mest. Suez je vreden približno 18 milijarde evrov več kot GDF. Vrednost njegove okoljske dejavnosti, ki je v letu 2006 s 57.500 delavci ustvarila 11,4 milijarde evrov prihodkov, ocenjujejo na 18 do 20 milijard evrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.