Približno 25.000 zaposlenih pri proizvajalcu avtomobilov Opel v Nemčiji si lahko oddahne: nemška vlada, zvezne dežele, Oplova krovna družba General Motors, investitor Magna in ameriško finančno ministrstvo so se dogovorili o rešitvi za družbo.
S tem se je odprla pot za najem nujno potrebnega premostitvenega posojila za Opel ter uresničitev načrta, po katerem bodo nemško družbo izločili iz General Motorsa, s čimer je ne bi potegnili v prisilno poravnavo, ki naj bi jo ameriški predsednik Barack Obama po pričakovanjih napovedal v ponedeljek.
Kanadsko-avstrijski koncern Magna, ki namerava skupaj z ruskim partnerjem lastniško vstopiti v Opel, bo ohranil vse štiri Oplove tovarne v Nemčiji – v Rüsselsheimu, Bochumu, Kaiserslauternu in Eisenachu. Finančni minister Peer Steinbrück je po deseturnih pogovorih še povedal, da bo država Oplu odobrila premostitveno posojilo v višini 1,5 milijarde evrov, Magna pa kratkoročno potrebna sredstva v višini 300 milijonov evrov že prihodnji teden.
Magna namerava prevzeti 20-odstotni lastniški delež Opla in bo skupaj z rusko banko Sber-Bank (35 odstotkov) njegova večinska lastnica. V lasti General Motorsa bo ostalo le še 35 odstotkov Oplovih delnic, deset odstotkov pa bodo dobili zaposleni pri Oplu.
Konzorcij načrtuje, da bo skupaj z ruskim avtomobilskim proizvajalcem Gaz v bodoče prodal več kot milijon motornih vozil predvsem v Rusiji in vzhodni Evropi. Predvidoma naj bi zaprli 2500 do 2600 delovnih mest.
Rešitev prinesla olajšanje
Nemška vlada si glede vstopa Magne v Opel ni enotna. Minister za gospodarstvo Karl-Theodor zu Guttenberg je sporočil, da dvomi v rešitev Opla, predlagal pa nadzorovani stečaj. Magna po njegovem mnenju ne prevzema nobenega tveganja, to bodo namreč v celoti prevzeli davkoplačevalci.
Oplu se je ponudila priložnost, ki so si jo delavci zaslužili, pa je dejala kanclerka Angela Merkel in poudarila, da se delo za Opel in Magno šele začenja. Zagotovo je namreč treba rešiti še mnoga težka vprašanja, je dejala ter dodala, da država ne bo lastniško vstopila v Opel. Zvezna vlada in dežele, kjer ima Opel svoje tovarne, bodo družbo podprle z jamstvi, je dejala.
Največja ruska finančna družba Sberbank načrtovani prevzem Opla ocenjuje kot veliko priložnost za rusko avtomobilsko industrijo. "To je zelo dobra priložnost za državo: po izjemno nizki ceni bo dobila enega tehnološko najbolj razvitih proizvajalcev v Evropi," je dejal direktor banke German Gref. Z Oplovo pomočjo bodo po njegovem mnenju lahko prestrukturirali rusko avtomobilsko industrijo. Po podatkih drugega največjega ruskega proizvajalca avtomobilov GAZ bodo v prihodnje v Rusiji izdelali po 180.000 Oplovih modelov letno.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.