V Slonokoščeni obali je napeto. Nekdanji predsednik ne popušča. Čeprav je izgubil na novembrskih volitvah, Laurent Gbagbo vztraja, da je zmagovalec novembrskih volitev in da ne bo odstopil s predsedniškega mesta. Mednarodna skupnost na drugi strani podpira pravega zmagovalca volitev Alassanea Outtaro, čigar privrženci so po srditih bojih že obkolili pribežališče Gbagboje v prestolnici Abidžan.
Zaradi številnih sankcij, ki jih je mednarodna skupnost uvedla proti Gbagboju, trpi tudi pridelava in izvoz kakava. Slonokoščena obala je namreč največja pridelovalka in izvoznica kakava na svetu. Po svetu razpošlje kar 40 odstotkov vsega kakava. Pristanišče, iz katerega razpošljejo največ pošiljk kakava, je San Pedro, šele v začetku aprila pa so nadzor nad tem mestom prevzeli Ouattarovi privrženci.
Analitiki napovedujejo, da bodo vrednosti kakava padle na vrednosti pred novembrskimi volitvami v Slonokoščeni obali, če bo Gbagbo kmalu popustil in odstopil. Tako bi lahko bila tona kakavovih zrn spet 'le' 2.600 dolarjev.
Potem ko se je izvoz kakava iz Slonokoščene obale januarja letos ustavil, je kakav v marcu dosegel nove rekordne vrednosti. V aprilu se je sicer vrednost kakavovih zrn nekoliko znižala, a bi se lahko zaradi nadaljevanja politične krize in težav z izvozom letine, ki jo bodo obirali konec aprila, spet dvignila.
Bodo kakavova zrnca zgnila?
Konec aprila bo potekalo prvo obiranje kakavovih zrn. Letina bo po pričakovanjih analitikov ugodna, saj ji je bilo naklonjeno tudi vreme. Zaradi sankcij zoper Gbagboja izvoz stoji, če ne bo prišlo do hitre menjave na oblasti, pa ta letina ne bo pravočasno odposlana naročnikom. V tem primeru bi po ocenah analitikov vrednosti kakava lahko še narasle.
Največ kakava Slonokoščena obala izvozi v države Evropske unije, ki letno uvozijo okoli 3 milijarde evrov vrednega kakava. Januarja se je izvoz kakava povsem ustavil, zato so nekaterim naročnikom zaloge začele pojenjati. Tudi po menjavi oblasti se ukinitev sankcij mednarodne skupnosti ne bo zgodila čez noč, opozarjajo analitiki. Prav tako bo treba na novo oceniti tudi kakovost kakavovih zrn, ki zadnje mesece stojijo v pristaniških zabojnikih in čakajo na izvoz. Če so kakavova zrna začela gniti, potem bo to še podražilo že tako visoke vrednosti kakava.
Zaradi podražitev v čokoladi manj kakava?
Podražitev kakava, ki je dosegel rekordno vrednost v zadnjih 34 letih, posledično pomeni tudi podražitev prehrambenih izdelkov, ki vsebujejo kakavov prah. Eden od ameriških proizvajalcev čokolade je agenciji Reuters dejal, da je zadnja leta zaradi občutno višje vrednosti surovine (kakava) vedno nižji delež le-tega v čokoladi in izdelkih iz čokolade. “To je zadnja leta trend med podjetji, ki izdelujejo čokolado, narekujejo pa ga rekordne cene kakava,“ opozarja Peter W. Blommer, direktor podjetja Blommer Chocolate iz ZDA.
Žito: Da ostanejo konkurenčni, podražitve čokolade ne bo
V Žitu z dobavo kakavovih surovin zaenkrat nimajo težav. Kot so pojasnili za 24ur.com, proizvodnja Gorenjkinih izdelkov poteka nemoteno. "Dejstvo je, da se je kakavov prah v zadnjem letu podražil za več kot 40 odstotkov, vendar pa smo zaradi ohranjanja konkurenčnosti na trgu povprečno cene naših konditorskih izdelkov korigirali kar se da minimalno, saj se sočasno intenzivno ukvarjamo tudi z optimizacijo in zniževanjem stroškov poslovanja, tako da v nobenem primeru vseh stroškov vhodnih surovin ne prenašamo na cene proizvodov do končnega potrošnika," na vprašanje o morebitni podražitvi čokolade in izdelkov iz čokolade pojasnjujejo v Žitu. Prav tako zatrjujejo, da osnovna receptura čokoladne mase za proizvodnjo Gorenjkinih čokolad ostaja nespremenjena.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.