Gospodarstvo

'Narejeno v Sloveniji'

Ljubljana, 19. 03. 2012 18.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V kakšnem stanju je slovensko gospodarstvo? Za izboljšanje položaja so pomembni tuji trgi, tudi tisti, na katerih še nismo prisotni, in vlaganje v razvoj. Med ključnimi ukrepi je tudi krepitev blagovne znamke Narejeno v Sloveniji.

Alenka Avberšek iz GZS je predstavila gospodarska gibanja pred 20 leti in aktualno stanje ter minuli teden objavljene rezultate ankete GZS o poslovnih pričakovanjih za 2012. GZS po anketi ter analizi stanja in pričakovanih trendov ugotavlja, da so napovedi o recesiji v Sloveniji za letos realnost, s katero se bo treba soočiti tako v gospodarstvu kot v javnem sektorju. Služba za konjunkturo in ekonomsko politiko pri GZS za letos napoveduje 1,2-odstotno krčenje gospodarstva, na katerega naj bi najbolj vplival padec investicij.

Za izboljšanje stanja slovenskega gospodarstva se bo med drugim treba bolj intenzivno usmeriti v iskanje novih tujih trgov, vlagati v razvoj, konsolidirati javne finance in pripraviti sektorsko usmerjene politike, so ugotavljali na današnji okrogli mizi na GZS v Ljubljani.

Na okrogli mizi, ki so jo poimenovali "Je gospodarsko leto 1992 = 2012? Je in ni?" in so jo na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pripravili ob 20-letnici izdajanja publikacije Konjunkturna gibanja, so razpravljali o podobnosti položaja gospodarstva v letu 1992 s sedanjim položajem in ključnih izzivih za izboljšanje stanja.

Robert Žerjal iz Iskre Avtoelektrika je poudaril, da je v slovenskem avtomobilskem sektorju sedaj čas za vlaganja v tehnološki razvoj, da bodo lahko sledili svetovnim proizvajalcem, in sicer predvsem na področju okolju prijaznejših pogonskih sistemov. Za vlaganja bo potreben dodaten kapital, zato se v družbi zavzemajo za dokapitalizacijo in stabilno lastniško strukturo, ki bo razumela potrebe po vlaganju v nove tehnologije. Podobnosti z letom 1992 vidi v iskanju tujih trgov, pri čemer so slovenska podjetja takrat iskala trg predvsem v Evropi, sedaj pa da morajo globalnim igralcem slediti na rastoče trge.

Andrej Mate iz družbe Inles Ribnica ter tudi predsednik upravnega odbora združenja lesne in pohištvene industrije pri GZS je menil, da bo panoga uspešna, če se bodo vsi segmenti te panoge usmerili v proizvodnjo za znanega kupca. Združenje se zavzema za sektorski pristop, ki bi panogi med drugim zagotovil podporo za investicije v tehnologijo.

Tomaž Kmecl iz družbe Kolektor Etra uspeh v tujini, med drugim so prisotni v skandinavskih državah in Nemčiji, pripisuje stalnim vlaganjem v razvoj, izboru prave panoge in dobrim proizvodom. Izpostavil je delovanje na področju obnovljivih virov energije, kot je gradnja vetrnih elektrarn. Meni, da se za povečanje dodane vrednosti premalo slovenskih podjetij usmerja v končne proizvode in gradnjo blagovne znamke.

Bodo selili proizvodnjo iz Slovenije?

Slovenska zastava
Slovenska zastava FOTO: Miro Majcen

Glede selitve proizvodnje iz Slovenije Žerjal pravi, da v njihovi družbi že potekata procesa prilagajanja proizvodnje globalnim kupcem in optimizacija stroškov s proizvodnjo v cenejših državah. Tako je predvidena proizvodnja na Kitajskem in BiH, pri čemer pa bo razvoj inovativnih rešitev zaradi potrebe po visoko izobraženem kadru in ustrezni opremi sprva še skoncentriran v Sloveniji.

Mate o selitvi meni, da kdor se ukvarja s proizvodnjo za znanega naročnika, ne bo selil proizvodnje v tujino, in sicer zaradi bližine naročnikov in razvojnih kadrov. Računa pa na obratno sliko – da bo v določenih panogah prišlo do prevzemov s strani tujcev.

Kmecl pravi, da vse segmente proizvodnje, ki prinašajo dodano vrednost (razvoj, končno montažo in laboratoriji), ohranjajo v Sloveniji, ostalo jim proizvajajo partnerji v tujini.

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj po besedah Lejle Fajič med ukrepi za povečanje gospodarske aktivnosti navaja ukrepe za izboljšanje razmer v bančnem sektorju, kar da bo med drugim pomembno pri pridobivanju potrebnih novih finančnih virov podjetij, in javnofinančno konsolidacijo, brez katere na srednji rok ne bo gospodarske rasti.

Umar pričakuje, da se bo nadaljeval proces prestrukturiranja, v katerem delovno intenzivna podjetja z nižjo dodano vrednostjo zmanjšujejo obseg proizvodnje in število zaposlenih, nadaljeval. Želeli bi si, da bi s sektorskimi politikami te procese ustavili. V tem pogledu bo po njenem mnenju tudi država morala spremeniti svoje usmeritve od horizontalnega podpiranja v bolj usmerjeno podporo določenim sektorjem.

'Narejeno v Sloveniji'

Predsednik in generalni direktor GZS Samo Hribar Milič je med ključnimi ukrepi navedel krepitev blagovne znamke Narejeno v Sloveniji in posameznih blagovnih znamk ter osredotočanje na makroekonomske pogoje, kot je konsolidacija javnih financ, takšno razdolževanje gospodarstva, da ne bo hkrati prišlo do stagnacije, in deregulacijo poslovnega okolja. Po njegovem mnenju bi bilo treba okrepiti strategije za prodor na tuje trge, med njimi tudi na tiste, kjer slovenska podjetja še niso prisotna.

Hribar Milič pričakuje, da bodo v prihodnjem desetletju razvoj vodile panoge, ki bodo bolj povezane z znanstvenoraziskovalno sfero, proizvajale izdelke, ki bodo globalno konkurenčni in ki bodo prinašali višjo dodano vrednost, ali ki bodo izkoriščale prednosti Slovenije, kot je npr. les ali geostrateški položaj. Tudi on se zavzema za razvojno industrijsko politiko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prašek
22. 03. 2012 11.52
+1
»'Narejeno v Sloveniji'« Verjetno je mišljena revščina !!
User741883
20. 03. 2012 23.26
+3
Narejeno v Sloveniji in zasoljeno do nezavesti! To je pravo dejstvo, ki šteje. Zdaj pa se odločite, kupujte slabše in poceni, ali pa zasoljeno do onemoglosti, pa slovensko. Lahko daste tudi javno anketo, pa da vidimo!
TakeItEasy
26. 03. 2012 07.39
+1
tvoj komentar v bistvu ni "žleht". Slovenija ima kakovost v marsikateri panogi...nas bolj muči sodelovanje! Tukaj imamo mi problem! Povprečen Sloven'c ne sodeluje pa če mu zastojn nudiš zadevo!
User447379
20. 03. 2012 16.56
+1
hmmm ... bohvedkaj ni bilo všeč moderatorju, ko sem samo napisal, da je taka izjava čisto brezveze. in da nikogar na svetu ne zanima kje (sploh pa če je to v sloveniji) je nekaj narejeno .. važno da je dobro/kvalitentno oz. da zapolne tisto nišo, ki jo kupci/stranke rabijo ... in spodaj nahitr "z glave" par v tujini boljalimanj uspešnih slovenskih podjetij za katere vam zagotavljam, da vse njihove stranke/kupce boli....... da/če so iz slovenije .... krka riko akrapovič outift7 cosylab problem je bolj to - da se v slovenij zelo malo "pametnega" proizvaja ....
User447379
20. 03. 2012 16.46
-1
sem moral it prav še enkrat prebrat .. a tale Milič dobiva plačo za svoje delo (in izjave?) .. tut jest bi .. takole parkrat navržeš par jasnih stvari in se delaš nekej pametnega (kot ključno pa izpostavi slovensko zastavco) .... ma katastrofa ... TAKE "urade" ukinit - se bo prec pršparal... pa umar in podobne slabe prodajalce megle
User496051
20. 03. 2012 13.01
+6
Značko na sliki izdelujejo v invalidskem podjetju DVZ Ponikve d.o.o. in je v celoti izdelana v Sloveniji
Piškica
20. 03. 2012 11.13
+4
nisem prebrala clanka, ampak kaj zdej promovirate na veliko narejeno v sloveniji? Ste pa selili ven proizvodnjo kjer se je dalo....
b77
20. 03. 2012 13.08
+2
seveda efekt dela slovencev in zaščita preko vseh meja vam bo omogočila blaginjo do propada
Jimi1
20. 03. 2012 10.26
+3
Za začetek Miliča v rit nabrcati, pa njegove najbojše (preplačane) menežerje, podjetja dati v resnično upravljenaje in razvoj inženirjem, plačati ta kader ki odhaja.... Sicer za me prepozno, pa kar koli se bo že zgodilo....
saintjozef
20. 03. 2012 09.52
+10
Najprej UNIČIT VSE, ki so kaj proizvajali, PRODAT parcele pod tovarnami, na cesto spravit deset tisoče ljudi, potem se pa it NAREJENO V SLOVENIJI: --A se lahko še kdo bolj norca dela iz Slovencev????
Uporabnik113189
20. 03. 2012 11.07
+4
Lahko, za znak bodo uporabili ščit z zvezdicami celjskih grofov, vse simbole iz srednjega veka, kamor gremo tako simbolično kot zares.
saintjozef
20. 03. 2012 09.17
+4
Med ključnimi ukrepi je tudi krepitev blagovne znamke Narejeno v Sloveniji. --Pod geslom : FINSKE PATRIJE.
Follow me
20. 03. 2012 08.15
+5
Ma to sploh ni važno, važno da smo postali druga Švica!!
wsharky
20. 03. 2012 08.31
+2
papermaker
20. 03. 2012 07.24
+4
V vseh podjetjih k ma država delež je treba dat direktorju 5kratnik najnižje plače v podjetju pa bote vidl kako se bo naredila selekcija kadrov pršli bodo kadri ki se jim bo dalo delat delal bodo zase in za tazadnje delavčke delal bodo kvalitetno pa tisto kar najhitreje obrne keš nadzorne svete pa ukint sej so stalno eni in isti nadzorniški paraziti. Seveda so banke tudi vključene. Ostala podjetja ki imajo pa svoje lastnike je pa treba lastnike preverit kako so prišli do teh podjetij pa če niso dal nič svojega ali denarja ali znanja ali trga je treba pa brezkompromisno razlastnint vse pobrat pa nagnat ne pa da kupjo firmo za en euro jo zapufajo pol pa v stečaj delavci pa brez posla na borzi.
User450163
20. 03. 2012 07.21
+6
Mislim, da je cas za mlatenje prazne slame mimo. Dajmo ze nekaj naredimo in ne le okrogla miza pa govori. Cas se izteka. Na svetu je veliko kruha, a na zalost, ga je treba poiskati in ne le sanjati, kot je to v nasi navadi. Pomagal sem pred leti Orodjarni Emo, da so dobili posel v Californiji in? Dela niso naredili, jaz pa sem dozivel sramoto. Ali naj se komu pomagam? Ne! Osel gre le enkrat na led. Pri nas je veliko pridnih in iznajdljivih ljudi, pa kaj ko je oblast prevelika, pretoga, zavrta in zeli kot iz limone izcediti vse se predno dozori! Nasa zbornica in predstavnistva v tujini, to je skupina krvosesov, ki imajo poslanstvo le, da jim je dobro, zakaj pa so tam, to pa sploh ni vazno. Kar poglejmo si po svetu, kako smo prepoznavni. Poznajo hokejista Kopitarja, potem pa je ze konec. Po nasih casopisih pa se tako pise o vsemu. Bodimo realni in priznajmo sami sebi da smo velika nicla. Raje nekaj naredimo in naj svet da oceno in dober glas o nas ven, ne pa da smo kot majhni kuzki, ki lajajo, da bi jih kdo ne pohodil!! Pa brez zamere, tako je!
User761137
20. 03. 2012 06.49
+8
Za slovensko gospodarstvo je najbolj pomembno, da se mali in srednji podjetniki povežejo v nove "grozde" v nove podjetniške verige in se vključijo v mednarodno trgovanje. Pri tem početju pa morajo zelo paziti, da se v njihove vrste ne vrinejo pametni lenuhi in sodelavci bivšega režima. Obvezno se morajo rešiti sodelovanja z GZ in Obrtno podjetniško zbornico, kajti tam je poguba, tam so neproduktivni paraziti. Daleč stran tudi od vseh "srebrnih" podjetij, tam ni denarja, tam ne bodo dobili plačila za svoje izdelke ( mimogrede ta ista logika velja tudi za slovenske kmete). Bolje je biti izdelovalec sestavnih delov nemške korporacije, kot sodelovati s slovenskimi "pametnjakoviči" in paraziti iz legla bivšega režima. Parole kupujmo slovensko so si izmislili, da bi vas slekli do golega, ker za izdelke, ki jih kupijo v tujini, morajo odšteti gotovino, toliko, kot prodajalec zahteva, doma pa vam ponudijo mizerno ceno za vaš proizvod ali vašo storitev, potem vam pa še tega ne plačajo.
tantadruj1
20. 03. 2012 07.10
+5
User831278
20. 03. 2012 06.28
+6
To bi moralo pisati pod Projekti Občina, zbornica, Fakulteta in 20 Družboslovcev na en delavski pukelj pardon pri vsakem pasjem dreku..
User831278
20. 03. 2012 06.28
+3
User491000
19. 03. 2012 22.46
+2
Dokler bojo trgovine forsirale svoje čtrto-razredne blagovne znamke, nima veze kje je narejeno, saj proizvajalci te znamke dobavljajo po mnogo nižjih cenah (za tako blago sicer več tudi ne morejo računati) in si grejo v minus, tako pa ne mora biti nobene gospodarske rasti!
simevlado
19. 03. 2012 21.50
+8
kaj pa je v slo narjeno? racun ki je natiskan v trg. centrih pa se to je vprasanje a je slo barva pa slo tiskalnik...
jaok
19. 03. 2012 21.49
+16
Država z največ trgovin,gostiln, in črpalk to je slo.gospodarstvo.
spidi33
19. 03. 2012 20.56
+19
a v sloveniji sploh še kdo dela?
PolnKontejner
19. 03. 2012 20.59
+17
User662214
19. 03. 2012 19.51
+8
Kakšno gospodarstvo? Od kdaj pa ima Slovenija gospodarstvo? Je Slovenija sploh kdaj imela gospodarstvo?
80sRock
19. 03. 2012 20.36
+1
kleopatra-1
19. 03. 2012 23.58
+5
imela, in to zelo dobro. Kot pravi SFRJ - Mura, Labod, Sct, Primorje, MIP, TAM, Beti Metlika, Jutranjka, Gorenjska oblačila itd itd - vse pokradeno po letu 1991 - uradno privatizirano, kar pomeni, da je nekaj posameznikov za nič denarja z velikimi podarjenimi posojili dobilo najboljša SLo podjetja, jih izčrpalo, denar prenakazalo v davčne oaze, Slovenijo pa napolnilo s strupeno kitajsko robo. Tito se v grobu obrača.
kleopatra-1
20. 03. 2012 00.00
-2
in vsa našteta posjetja vključno z NLB (takrat Ljubljanska banka), Pivovarno Laško, pivovarno Union itd. v času stare Juge niso imela izgub.
User485062
19. 03. 2012 19.50
+17
Kaj naj bo pa narejeno v Sloveniji, če samo firme zapirajo??
kleopatra-1
20. 03. 2012 00.02
+6
Nekaj malega je pa le ostalo - imamo dobro domače meso in mesne izdelke, nekaj malega kvalitetnega tekstila (Lisca, Svilanit, Odeja ...) brez strupenih kitajskih barv, nekaj turizma in kmečkih turizmov, ostalo je pa res že pokradeno ...