
Iz Abanke so sporočili, da jih je Matej Narat danes obvestil, da mu Banka Slovenije ni izdala dovoljenja za opravljanje funkcije člana uprave Abanke. Licenca je sicer pogoj za opravljanje funkcije predsednika uprave. Nadzorni svet banke bo tako na prihodnji seji odločal o nadaljnjih postopkih za imenovanje novega predsednika uprave, so še sporočili iz banke.
V Banki Slovenije razlogov za zavrnitev podelitve licence Naratu niso razkrili, zapisali pa so, da so "v vsaki odločbi o izdaji oziroma zavrnitvi dovoljenja natančno navedeni in obrazloženi razlogi za to". Razlogi so opredeljeni v zakonu o bančništvu in so zavezujoči pri odločanju Banke Slovenije, so dodali.
"O nadaljnjih korakih se bom skupaj s svojo odvetniško ekipo odločil po temeljiti proučitvi same obrazložitve prejete odločbe," je, kot pišejo Finance, zapisal Narat in dodal, da mu je Banka Slovenije zavrnila izdajo licence "navkljub izpolnjevanju vseh formalnih pogojev, ki jih predpisuje zakon o bančništvu".
Kot so glede tega pojasnili v Banki Slovenije, je v skladu z zakonom o bančništvu proti odločbam Banke Slovenije dovoljeno začeti postopek sodnega varstva. "Torej je to legitimna pravica vložnika zahteve za izdajo dovoljenja, če se z odločitvijo Banke Slovenije ne strinja," so zapisali.
Nadzorni svet Abanke, ki ga vodi Janez Bohorič, je Narata za predsednika uprave Abanke imenoval konec maja, potem ko je nekdanji predsednik Aleš Žajdela tragično preminul v prometni nesreči.
Narat je bil od julija 2002 do novembra 2009 član uprave največje banke v Sloveniji NLB. Od lanskega decembra, ko ga v upravo NLB niso ponovno imenovali, je pomočnik uprave NLB.
V prvem mandatu v upravi NLB, do julija 2007, je bil pristojen za poslovanje s podjetji, vodil pa je tudi poslovno mrežo. Od julija 2007 do novembra 2009 je bil kot član uprave pristojen za zakladništvo, investicijsko bančništvo, podjetniške finance, poslovanje z mednarodnimi institucijami in dokumentarno poslovanje.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.