Delodajalci v Sloveniji v zadnjem četrtletju napovedujejo manj priložnosti za iskalce zaposlitve, kaže danes predstavljena raziskava družbe Manpower.
Glede na raziskavo, v katero so vključili 620 delodajalcev iz 10 panog, 12 odstotkov delodajalcev za zadnje četrtletje letos napoveduje rast zaposlitvenih možnosti, 12 odstotkov pa znižanje števila zaposlenih. 74 odstotkov vprašanih ne načrtuje sprememb na področju zaposlovanja.
Neto napoved zaposlovanja – razlika med deležem delodajalcev, ki načrtujejo zvišanje, in delodajalcev, ki načrtujejo znižanje števila zaposlenih – tako znaša nič odstotkov, kar pomeni, da so zaposlitvene možnosti v četrtletni primerjavi upadle za sedem odstotnih točk, v letni primerjavi pa za tri odstotne točke.

"Po zmernem optimizmu, ki ga je bilo čutiti iz napovedi zaposlovanja v tretjem četrtletju, so napovedi delodajalcev za konec letošnjega leta precej manj optimistične. Če primerjamo rezultate zadnjega četrtletja 2013 z rezultati enakega obdobja lani, zaznamo, da so slovenski delodajalci zelo previdni pri zaključevanju poslovnega leta," je povedala Romana Šercelj, direktorica prodaje v družbi ManpowerGroup Slovenija. "Podatki raziskave kažejo, da bodo priložnosti za iskalce zaposlitve v prihodnjih mesecih ostale skromne. Kljub temu pa pretekli rezultati skozi vse leto 2013 nakazujejo splošno stabilnost na trgu dela z doslednim razmerjem, in sicer približno trije od štirih delodajalcev ne načrtujejo sprememb v svoji zaposlitveni strukturi," je dodala.
Najslabše v javnem sektorju, gostinstvu in hotelirstvu
Napovedi zaposlovanja po posameznih gospodarskih panogah v naslednjem četrtletju kažejo na negativne zaposlitvene možnosti v petih od skupno desetih gospodarskih panog.
O najbolj pesimistični napovedi poročajo delodajalci iz panoge javnega sektorja in socialnih storitev, kjer neto napoved zaposlovanja znaša –14 odstotkov. Napoved je v primerjavi s prejšnjim četrtletjem upadla za deset odstotnih točk, v primerjavi z istim obdobjem lani pa za sedem odstotnih točk. Zelo majhne zaposlitvene možnosti podajajo tudi delodajalci iz panoge gostinstva in hotelirstva, pri katerih napoved znaša –11 odstotkov. V tej panogi so se zaposlitvene možnosti glede na prejšnje četrtletje poslabšale za kar 31 odstotnih točk, v primerjavi z istim obdobjem lani pa za sedem odstotnih točk. Neto napoved zaposlovanja v proizvodni panogi znaša –4 odstotke. V primerjavi s prejšnjim četrtletjem so zaposlitvene možnosti v tej panogi upadle za 11 odstotnih točk oz. za 4 odstotne točke v primerjavi z enakim obdobjem lani. Napovedi so negativne tudi v panogi trgovine na debelo in drobno ter v panogi kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova z neto napovedjo –3 odstotke in –2 odstotka.
Bolje v financah, zavarovalništvu in nepremičninah
Medtem pa delodajalci iz panoge finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva ter nepremičnin napovedujejo nekoliko boljše možnosti za iskalce zaposlitve, in sicer neto napoved zaposlovanja znaša +14 odstotkov. Napoved je tako v primerjavi s prejšnjim četrtletjem upadla za eno odstotno točko, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa se je izboljšala za 8 odstotnih točk. Rast zaposlovanja je mogoče zaznati tudi v panogi oskrbe z elektriko, plinom in vodo z neto napovedjo zaposlovanja, ki znaša +10 odstotkov, in v panogi transporta, logistike in komunikacij z napovedjo +9 odstotkov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.