Preiskava ameriških oblasti tudi ni zaznala nobenega novega varnostnega problema na toyotah, razen že odkritih nevarnih predpražnikov in zatikajoče se stopalke za plin.
Ameriška vesoljska agencija Nasa in uprava za varnost v cestnem prometu sta se lotili temeljite preiskave avtomobilskih "črnih skrinjic" oziroma naprav, ki so beležile dogajanje v 58 vozilih, v katerih naj bi prišlo do nezaželenega pospeševanja.
Toyota si lahko precej oddahne: v 35 primerih so preiskovalci namreč ugotovili, da vozniki sploh niso uporabili zavor. V približno polovici teh 35 primerov vozniki na zavoro niso pritisnili, medtem ko je bila v ostali polovici primerov tik pred trkom pritisnjena stopalka za plin. To pomeni, da so vozniki avtomobilov pohodili stopalko za plin namesto zavore.
Med preostalimi primeri so preiskovalci v 14 avtomobilih našli zapise o delnem zaviranju. V enem primeru se je stopalka za plin ujela v predpražnik, kar je bil eden od razlogov za odpoklice toyot, v enem primeru pa je voznik pritisnil na zavoro in plin hkrati. Preostali primeri so bili nedoločljivi.
Nekatere ugotovitve preiskave so ameriški strokovnjaki v torek že predstavili kongresnikom, a kljub temu preiskava v ZDA teče naprej. Pregled črnih skrinjic je bil namreč le majhen del celotne preiskave, je pojasnila predstavnica ministrstva za transport Olivia Alair.
Nasa in uprava za varnost v prometu tako nadaljujeta preiskave v laboratorijih, ki bi lahko pokazale morebitne napake na elektronskem sistemu ali programski opremi toyot. Da za nenadno pospeševanje ni kriva elektronika, sicer vse od začetka preiskave zagotavljajo v Toyoti.
Toyota je maja letos plačala ameriškemu ministrstvu za transport 16,4 milijona dolarjev kazni zaradi počasnega odzivanja na težave s stopalkami za plin. Skupno je od oktobra lani po vsem svetu odpoklicala približno 10 milijonov vozil.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.