Gospodarstvo

Namesto tržnega državno gospodarstvo?

Portorož, 16. 10. 2009 22.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za krizo je morda delno odgovorna tudi država, ki sistema morda ni vzdrževala dovolj dobro, meni notranja ministrica Katarina Kresal.

Danilo Türk in Lojze Ude
Danilo Türk in Lojze Ude FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik republike Danilo Türk je na okrogli mizi z naslovom Ekonomija, pravo in politika v času finančne krize, ki se je v okviru 35. dnevov slovenskih pravnikov odvila v Portorožu, izpostavil pomen socialnega dialoga in utrjevanja kakovosti pravosodja za izboljšanje učinkovitosti in etičnosti družbe.

Kriza avtoritete institucij

"Brez pravilno definiranih institucij ne bo izhoda iz krize," je dejal Türk, ki je ob tem poudaril, da se v Sloveniji ob gospodarski krizi soočamo tudi s krizo avtoritete institucij. Ob tem je izpostavil še, da je za Slovenijo največja praktična nevarnost krize, da zamudi priložnost za potrebne reforme, kar lahko vodi v podaljševanje krize in zastoj v razvoju.

V času krize je po njegovih besedah potrebno bolj kritično razmišljati tudi o pravu in pravnih institucijah ter o etičnih vprašanjih. Kot je še dejal, se etičnost družbe vidi v kakovosti njene regulative, pri čemer pa moramo v Sloveniji, ki je gospodarsko in monetarno vpeta v širše sisteme, ugotoviti, kaj sploh lahko reguliramo in s kakšnimi instrumenti.

Namesto tržno državno gospodarstvo?

Marjan Senjur
Marjan Senjur FOTO: Dare Čekeliš

Marjan Senjur z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je opozoril, da se trenutno soočamo z reguliranjem in stimuliranjem trga, ustvarjanjem konkurenčnega okolja in umetnih trgov, kar vse potrebuje pomoč države. Sam vidi nevarnost predvsem v tem, da bomo namesto v tržnem pristali v državnem gospodarstvu. Kot je še opozoril, morajo poleg pravnikov v sistemu reguliranega kapitalizma osrednjo vlogo ohraniti tudi ekonomisti, ki bodo skrbeli za učinkovitost sistema.

Iluzija je, da bo gospodarske probleme rešilo pravosodje

Po mnenju predsednika Zveze društev pravnikov Lojzeta Udeta se je ocena liberalnih ekonomistov, da je model tržne ekonomije v pogojih globalizacije sposoben samokontrole, izkazala za napačno, prav tako pa bi bilo iluzorno pričakovati, da bo ključne probleme gospodarske narave sposobno rešiti pravosodje. Čeprav je vprašanje etike osrednje vprašanje gospodarske krize, govorjenje o etiki navadno ne rezultira tudi v ravnanju, je še dejal Ude.

Če bi prepoznali anomalije, krize morda ne bi bilo

Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal pa je izpostavila pomen dobrega sistema nadzora, kajti "svobodni trg lahko svobodno funkcionira samo ob zelo jasno določenih pravilih". Regulatorni sistemi predstavljajo po njenih besedah imunski sistem prostega trga. Po mnenju Kresalove je za krizo morda delno odgovorna tudi država, ki sistema morda ni vzdrževala dovolj dobro. "Če bi znali prepoznati anomalije v sistemu, danes krize mogoče ne bi bilo," je poudarila.

Vzrok za razmere so slaba pravila igre

Bernard Brščič in Katarina Kresal
Bernard Brščič in Katarina Kresal FOTO: Dare Čekeliš

Po mnenju Bernarda Brščiča z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani za gospodarsko krizo ne smemo obsojati liberalnega modela kapitalizma. Vzrok nastalim razmeram je predvsem pomanjkljivo določanje pravil igre, ki je temeljno poslanstvo države, je poudaril Brščič. Do krize, ki je po njegovih besedah ponovitev velike depresije iz 30. let prejšnjega stoletja, sta privedli zgrešena ekonomska politika in institucionalni zlom, je dejal Brščič.

Po njegovem mnenju je nujno potrebno zagotoviti delovanje pravne države, ostalo pa naj bo prepuščeno svobodni podjetniški pobudi. Vmešavanje države v tržne rezultate po njegovih besedah poslabšuje mehanizme svobodnega trga, ki ob upoštevanju pravil igre sicer daje optimalne rezultate.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User411430
19. 10. 2009 11.33
Dobrodošli v starih časih, s to pa vlado pričakujte: - podržavljenje slovenskega gospodarstva in namesto prostrega trga in svobodne konkurence, kjer je merilo kakovost in cena, pričakujte kontroliran trg, - kontrolirano šolstvo - nadzorovane medije - permanentne podražitve - astronomsko zadolževanje - redukcije električne energije - upad kakovosti proizvodov - mukotrpno delo za pest riža, ...
resslovenka
19. 10. 2009 10.22
Bi dodala: Ne tržnega, ne državnega gospodarstva ne potrebuje ta država. Samo enega ta pravega kmeta z obilo zdrave pameti bi rabili. Bi hitro pometel filozofiranje naših tv. ekonomistov in zadeve konkretno postavil na zdrave in trdne temelje. Konec koncev vidimo do česa pripelje eksperimentiranje vlad, svetovalcev, ministrov in podobnih pametnjakovičev, ki se resnosti zavejo šele tedaj, ko je že prepozno. Pa smo to ugotovili že zdavnaj vsi, ki živimo v tej državi in se spopadamo z realnim življenjem.
User450322
18. 10. 2009 19.59
ČE BI BILA SLOVENIJA PREGNALA 91 LETA KOMUNISTE ZA VEDNO IZ VODILNIH POLOŽAJEV, KAKOR SO TO NAPRAVILE DRUGE POSTKOMUNISTIČNE DRŽAVE, BI BILI DANES MI RESNIČNO DRUGA ŠVICA IN BI SE LAHKO KUČAN OPERIRAL DOMA.........
User450322
18. 10. 2009 18.40
KRESALKA JE BLOND, ZATO IMA SAMO SLAMO V GLAVI, NA FRISU PA SAMO ŠMINKO, KAKO BO IZGLEDALA KO BO 50, KOT ENA HARMONIKA !!!!!!!!!!!!
User100285
18. 10. 2009 16.27
Ja izgleda, da bo komunizem (Kitajci) na koncu zmagal in Američani hladno vojno izgubili.
User446084
18. 10. 2009 13.39
Za Ekonomiste velja vedno vse vedo..recimo o Lektriki..in noletroniki.....pa niso imeli enega predmeta na to temo...O Mašinah rorih travernah in ztitkinah.....pa se jih niso učili..O Krompirju in fižolu bučah in paradajzu.. ..pa ga še pokztai ne znajo..o zanosti in tehnologiji pa čeprav sploh ne vedo kaj je to...so to tisti strokovnjaki ki vedno vedo kako je treba..ko pride polomija natanko vedo zakaj je do nje prišlo in že vedo zakaj bo nova polomija in kako naprej..?' Družba se mora teh strokovnjakov kravate in Oslarij ter kravjega pogleda čimprej znebiti v celoti...'? Rezuktati so pa vidni povsod popoln razpad zahodne ekonomije...
User446084
18. 10. 2009 12.12
Vsega so krivi vase zagledani z kravjim pogledom in izbuljenimi očmi vase zagledani desetkrat preplačani butasti Ekonomisti......kravji managemnt njihove kravate in ekonomske oslarije..??? Ti so osiromašili države ..ter pripeljali z svojimi idiotskimi teorijami zahod na rob polomije tako da se že vsi učijo osnove pri Komunističnih Kitajcih.. Rešitev iz uprav in vodstev podjetja Ekonomiste zmetati na asvalt skoti zaprto okno..?? Ter na njihovo mesto postaviti izkljiučno tehniški kader..
User465798
18. 10. 2009 12.11
zahod.west.Najprej je bil človek s svojim dostvojanstvom, šele potem ..... se pojavi anarholiberalizmom s svojo neomejeno pogoltnostjo.
User100313
18. 10. 2009 12.11
Ta Kresalka je pa pametna da ji že mal škodi!! LP
User449176
18. 10. 2009 11.30
prvi_maj, lahko pa se preseliš v Afriko , nihče ne bo jokal. Namesto tebe, pa bo prišlo v ta "ostudni" svet 100 afričanov.
User449176
18. 10. 2009 11.28
Katarina Kresal pa je izpostavila pomen dobrega sistema nadzora, kajti "svobodni trg lahko svobodno funkcionira samo ob zelo jasno določenih pravilih" TOREJ: " kar je naše je naše, kar ni naše mora postati naše".
User465798
18. 10. 2009 11.24
Liberalizem je ena izmed najostudnejših oblik kapitalizma. Zato smo pa tam, kjer smo.
Cofar
18. 10. 2009 10.27
pa navezal se bom še na b77 Neki je mel tud komunizem dobrga: Veselje do dela... V "kapitalzmu" pa so gospodje obdržal ogromno "komunističnega socializma" in tako pokradli vse kar se je dalo na najlažji možni način. Jaz vem, da v kapitalizmu ne morejo met vsi dobre plače - moral pa bi imet vsi enake pogoje! Teh pa še zdaleč ne vidim. Katgerakoli vlada pride gor, je čedalje slabša! Ljudje se pritožuejjo - oni pa samo dasvoje rite grejejo v stolih po 2000€ pa govorijo: KOK SMO DOBRI; RES SMO ODLIČNI (to leti na vse politične strane!) ker ni nobene ki bi se kritizirala. Sej men je vseen kako delajo. Samo obnašajo se: Kot da državniki lahko brez gospodarstva. PA vsi mi, ki imamo akršnokoli delo v gospodarstvu vemo, da temu ni tako!
Cofar
18. 10. 2009 10.21
Prvo kot prvo: Mene ne moti, če ima nek direktor firme v primerjavi s svojimi zaposlenimi ful dobro plačo, če je to firmo ustvaril sam!!! Agonija v Sloveniji je, da imajo direktorji firm, ki jih ješe v prejšnjem režimu ustvarila država (in tudi v novem sistemu pomaga preživeti tem firmam s finančnimi inekcijami), tako ogromne plače, da se ti zrola. Že plače so ogromne, kaj šele potem nagarade. In to v firmah za katere se ve, da je država zmetala ne vem koliko milijonov, ljudje pa stradajo ker si mora direktor kupit novega mercedesa!!! Kot pravim: Če vem, da nek direktor firmo ustvari iz nule sam - potem naj ma, konec koncev je sam obremenjen s pufi in tako dalje in tako dalje.... Ampak državne firme: Te bi morale biti vzor vsem drugim... pa mečejo le salbo luč na vso gospodarstvo in mišljenje ljudi!!
b77
18. 10. 2009 10.14
KOMUNIZEM JE RAJ ZA LENUHE IN TO SLOVENCI DOKAZANO SMO!
User420976
18. 10. 2009 10.01
Živimo v gospodarstvu nevarni državi, ker nam vladajo nesposobneži!
User437104
18. 10. 2009 02.15
Ker sem tudi sam zaskrbljen, sem vprašal na DURS, davčno asistentko Vido za nasvet: Jaz: "Vlada krade kot sraka, Kaj mi je storiti?" Vida: "Pravite, da sem sraka? Duhovitost, ki je mešana s hudobijo, ni nič vredna."
luciluk
17. 10. 2009 20.56
Vzrok nastalim razmeram je predvsem pomanjkljivo določanje pravil igre, ki je temeljno poslanstvo države,..... neverjetno na čem so doktorirali tile brezvezni teoretiki??? Kvasenje neumnosti in še kaj. Enron je propadel ker je glavno nadzorno podjetje z bleščečo zgodovino in raitingom zavestno lagalo, lagalo, lagalo in pomagalo pri lažnih finančnih izkazih. Propad bank v USA in GB je sledil istemu vzorcu. Pravila igre so že sedaj določena jasno in glasno, problem nastane ko se bleščeči nadzorniki prelevijo iz angelov v hudiče in nihče tega ne prepreči , niti sodni organi države. Zgolj pohlep, egoize in materializem te fama o bogatem življenju sta povzročila to krizo. Ker miljoni niso več dovolj sedaj potrebujejo miljarde!!!! Enako velja za SLO. Zakoni so jasni in napisani, tožilstvo in sodišča namerno zastarajo zadeve, zato smo sedaj v gnoju do vratu. In glede na kader politikov, ki trenutno operira po SLO se bomo potopili še 2m pod gnojevko! krste ne bomo več niti potrebovali. Mogoče pa si to raja (ki voli to politiko) to tudi želi. Welcome to hell.
User432786
17. 10. 2009 15.50
PREPOLOVIMO NAPIHNJENO BIROKRACIJO v tej državici in denarja bo dovolj.
zulj001
17. 10. 2009 11.54
V naši državi kvalitetno delo ni vrednota,to je ključni problem.Če temu nebi bilo tako,ne bi imeli direktorjev z ogromnimi dohotki , podjetja katera vodijo ti isti direktorji so pa na robu propada.Kot drugo bi morali imeti z zakonom določen raspon med najvišjo in najnižjo plačo.