Portugalska je namreč po prevzemu evra zaradi napačnih potez padla v globoko gospodarsko krizo. Enako se lahko zgodi v Sloveniji, saj ima inflacija, po mnenju poznavalcev, enake nastavke.
Zagovor vlade in vladnih ekonomistov z urada za makroekonomske analize in razvoj, da so za inflacijo krive predvsem visoke cene hrane in nafte, je iz trte zvit, pravi profesor z ekonomske fakultete v Ljubljani Maks Tajnikar. "Ne morem se strinjat, da so bile te cene začetni impulz za slovensko inflacijo. Mislim, da so bile to t.i. avtonomne investicije, ki so na novo nastale v gradbeništvu konec lanskega leta,“ pravi Tajnikar.
Povedano drugače. Vlada je naložbami v avtoceste povzročila povečano zaposlovanje v gradbenem sektorju. Povečano zaposlovanje je zvišalo plače. Višje plače so dvignile apetite prodajalcev, ki so dvignili cene. To pa pomeni povišano inflacijo. "Cene hrane pa so hitro narasle, ker so stroški iz svetovnih trgov pritiskali na cene hrane. Doma pa je bilo dovolj povpraševanja,“ pojasnjuje Tajnikar.
Tudi nekdanji finančni minister in profesor na ekonomski fakulteti Dušan Mramor meni, da je vzroke za inflacijo treba iskati drugje. "Brez dvoma so razlogi sistemske narave, to pomeni, da je pri nas nemenjalni sektor premalo konkurenčen oz. relativno slabo nadzorovan.“
Pa je sploh realno, da se ponovi portugalski scenarij? Namestnik portugalske veleposlanice pri nas meni, da ne, saj so bila tam izhodišča drugačna. "Inflacija je bila nad evropskim povprečjem, vendar za naše gospodarstvo ni bila ključen problem. Ključen je bil proračunski primanjkljaj in njegove posledice,“ namestnik portugalske veleposlanice, Rui Almeida.
Inflacija je začasni učinek
Slovenija ostaja v regionalnem vrhu, ta mesec pa sta napredovali Poljska in Albanija, so danes sporočili iz partnerske družbe Dun & Bradstreeta, bonitetne hiše I.
Dun & Bradstreet se v tokratnem poročilu za Slovenijo osredotoča na visoko inflacijo in ugotavlja, da gre za bolj začasni spremljevalni učinek razmeroma visoke gospodarske rasti.
Dun & Bradstreet je napovedal, da se bo inflacija v Sloveniji letos oblikovala pri 2,9 odstotka, prihodnje leto pa se bo umirila. Po mnenju analitikov so vzroki za povečano inflacijo svetovna gibanja cen energije in hrane ter pritiski proizvajalcev na povečanje cen.
Analitiki Dun & Bradstreeta povečane inflacije ne vidijo kot grožnje nacionalnemu gospodarstvu, temveč bolj kot začasni spremljevalni učinek razmeroma visoke gospodarske rasti. Na tak zaključek poleg ocen gibanja kazalcev navajajo tudi izkušnje Irske in Španije v času visoke gospodarske rasti, so pojasnili v Dun & Bradstreetu.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.