Slovenski mobilni operaterji s 30. junijem, ko je začela veljati uredba Evropske unije o cenah gostovanj v tujih mobilnih omrežij, niso bili pripravljeni na obveščanje svojih naročnikov o tem, kako lahko izberejo evrotarifo, ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Kot je povedal Boštjan Okorn iz ZPS, je Simobil junija sporočil, da bo začel prijave za evrotarifo zbirati 29. junija, vendar tega ni sporočil neposredno naročnikom ali predplačnikom, ampak samo medijem. Po opozorilih ZPS in medijev sta nato največja operaterja - Mobitel in Simobil - po Okornovih besedah resno pristopila k uvajanju evrotarife.
Evropska komisija je zahtevala, da evrotarifa vklopi mesec dni po poslani zahtevi. Mobitel je vsem, ki so zahtevo poslali julija, evrotarifo vklopil 1. avgusta, Simobil pa jo je začel vklapljati 29. julija, in sicer so jo uporabniku vklopili mesec dni po poslani zahtevi. Izimobil, M mobil in Debitel predplačnikom so evrotarifo vklopili konec julija, je povedal Okorn.
Debitel zaspal?
Debitel pa je "zaspal" pri naročnikih; in sicer jih ni obvestil, kako bi lahko predčasno vklopili evrotarifo, tako da avgusta niso mogli telefonirati po tej tarifi. O tem je ZPS obvestil Agencijo za pošto in elektronske komunikacije, ki naj bi kmalu ugotovila, ali so naročniki, ki so avgusta telefonirali v drugih državah EU, upravičeni do odškodnine. V Debitelu so ZPS povedali, da so se v tem času odrekli 15-odstotni proviziji na klice v tujini, ki jo bodo obračunavali kot popust, ampak tega niso navajali v svojih cenikih. ZPS jim tako očita neobveščanje in netransparentnost cen.
Debitel je o ugodnosti evrotarife javnost obvestil že v začetku julija, pa so sporočili iz družbe v odzivu na navedbe ZPS. "Konec julija smo skladno z uredbo javno objavili cene evrotarife, poleg tega smo informacijo o evrotarifi objavili tudi na zadnji strani računov," so zapisali. Debitel se je v avgustu odpovedal vsemu svojemu zaslužku od posredovanja klicev v državah, kjer velja evrotarifa. Na vprašanje, zakaj so se proviziji odpovedali, so odgovorili, da je to "Debitelova komercialna odločitev".
Slovenski operaterji dražji kot britanski
V ZPS ugotavljajo, da je Slovenija ena redkih držav, kjer se noben operater ni odločil za nižjo tarifo od predpisane, ki je 49 centov brez davka (drugo leto veljavnosti bo ta 46, tretje leto pa 43 centov). Tako Mobitel kot Simobil sta se odločila za najvišjo možno ceno, z DDV 58,8 centa. Okorn je za primerjavo navedel, da ima britanski operater 3 ceno odhodnih klicev 32 centov. Po izračunih evropske potrošniške organizacije BEUC bi bili operaterji še dobičkonosni, če bi za odhodni klic zaračunavali 33 centov, je dejal Okorn in dodal, da so pri ZPS pričakovali, da bo vsaj en slovenski operater ponudil nekoliko nižjo ceno. Okorn je tudi dejal, da so bili dohodni klici (sedaj 24 centov brez DDV) prej v določenem času v nekaterih državah, na primer na Hrvaškem, malenkost cenejši in da bi jih lahko operaterji "v znak dobrega sodelovanja s potrošniki prilagodili".
Eurocall ni evrotarifa
ZPS moti ime paketa eurocall, ki ga Simobil ponuja vsem, ki želijo ceneje klicati v evropskih državah, saj da ga lahko marsikdo zamenja z evrotarifo. Eurocall je po Okornovih besedah trenutno zanimiva zbira za potovanje v nekatere evropske države, ki niso v EU, na primer Srbijo (95 centov namesto 3,4 evra), dražji pa je v državah EU.
Okorn je izpostavil tudi visoke cene prenosa podatkov v tujini. Priklop na internet prek telefona je namreč v nekaterih državah EU lahko tudi do 40-krat dražje kot v Sloveniji. Tu je cena za 100 kB prenesenih podatkov 0,04 centa, najbližje je Sloveniji še Latvija z 0,39 centa, najdražje pa so Nizozemska (2,02 centa) in Danska (1,73 centa).
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.