Največji svetovni jeklar Mittal Steel je prepričan, da bo dobil podporo delničarjev Arcelorja za 25,8 milijarde evrov vreden prevzem. Delničarji Arcelorja bodo o tem odločali v petek, potem ko je upravni odbor minulo nedeljo po petih mesecih podprl izboljšano ponudbo Mittala. Vodstvi obeh jeklarskih koncernov sta na skupni novinarski konferenci v Luksemburgu pozdravili doslej največjo združitev v jeklarski industriji.
Mittal je ponudbo zvišal za deset odstotkov na 25,8 milijarde evrov. Za delnico Arcelorja bo tako odštel 40,40 evra, kar je 15 odstotkov nad tržno vrednostjo in 49 odstotkov več, kot je znašala vrednost prve Mittalove ponudbe. Pristal pa je tudi na številne Arcelorjeve pogoje, med drugim na prevzem Arcelorjevega poslovnega modela in modela vodenja.
Družina Mittal, ki obvladuje 87-odstotni delež v Mittalu, bo postala lastnica "zgolj" 43,6 odstotka novonastalega koncerna, čeprav je sprva zahtevala 51-odstotni lastniški delež. Pri tem se je odrekla tudi vodenju Arcelor-Mittala, saj bo v sedemčlansko upravo Arcelor imenoval štiri člane uprave, Mittal pa tri.
Novonastali koncern bo dobil tudi novo vodstvo. Sedanji izvršni direktor Arcelorja Guy Dolle je namreč že ponudil odstop. Kot je njegovo odločitev pojasnil Kinsch, je Dolle prepričan, da je bolje, če že v času združevanja imenujejo novo vodstvo.
Delničarji Arcelorja bodo postali lastniki 50,5 odstotka osnovnega kapitala novega koncerna in 60 odstotkov njegove tržne vrednosti. V gotovini pa bo Mittal Arcelorjevim delničarjem izplačal dodatnih 8,5 milijarde dolarjev. Kinsch je nedeljski dogovor označil za "poroko iz razuma". "Upam, da se bo končala kot poroka iz ljubezni," je dodal. Prvi mož Mittal Steela, indijski milijarder Lakshmi Mittal, je ob tem pripomnil, da je mlado nevesto k poroki dolgo prepričeval, zato upa, da bo zakon dolgotrajen.
Soglasje morajo, kot omenjeno, dati še delničarji. Pri tem je za Mittal pomembno tudi, da obenem zavrnejo ponudbo ruskega Severstala. Ruskemu jeklarskemu koncernu je Arcelor do nedeljskega preobrata dajal prednost, da bi se rešil pred prevzemom Mittala.
Naporna petmesečna pogajanja
Prevzemna bitka se je začela 27. januarja, ko je Mittal Steel za Arcelor ponudil 18,6 milijarde evrov. Vodstvo koncerna je prevzem označil za sovražnega, konec aprila pa so se proti izrekli tudi delničarji. Zoper prevzem se je vnelo tudi politično nasprotovanje s strani Francije, Španije in Luksemburga, vendar je slednji kot največji posamični delničar napovedal, da prevzema ne bo preprečil z zakonom.
Mittal je prevzemno ponudbo v vrednosti skoraj 20 milijard evrov uradno objavil 18. maja, le dan pozneje pa jo zvišal za 34 odstotkov na 25,8 milijarde evrov. V igro se je nato 26. maja presenetljivo vmešal ruski Severstal.
Vodstvo Arcelorja je združitev z ruskim koncernom podprlo, vendar so ji nekateri delničarji nasprotovali. S tem, ko je vodstvo Arcelorja v nedeljo po petih mesecih končno sprejelo ponudbo Mittala, je dogovor Severstalom dejansko odpisan. Zaradi prekinitve dogovora Arcelorju zdaj grozi pogodbena kazen v višini 140 milijonov evrov.
Prevzem je Arcelorja s strani Mittala je z določenimi pridržki že odobrila Evropska komisija, ki je v začetku junija ocenila, da ne bi oviral konkurence pri večini jeklarskih izdelkov.
Problematične so se ji zdele le razmere na področju težkih nosilcev iz profilnega jekla, vendar naj bi Mittal za to že ponudil rešitev. Po takratnih navedbah naj bi predvidoma prodal dve Arcelorjevi jeklarni v Nemčiji in Italiji ter svoj obrat na Poljskem, ki skupaj predstavljajo 10-odstotni delež na trgu evropskega gospodarskega prostora.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.