Gospodarstvo

Ryanairovi piloti stavkajo, odpovedanih je 400 letov

Dundalk, 10. 08. 2018 09.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ryanairovi piloti na Irskem, Švedskem, Nizozemskem ter v Nemčiji in Belgiji stavkajo. Zaradi tega je odpovedan vsak šesti let, prizadetih je vsaj 55.000 potnikov. Gre za največjo stavko v zgodovini te letalske družbe.

Stavka pilotov irskega nizkocenovnega letalskega prevoznika Ryanair v Nemčiji, Belgiji, na Irskem, Švedskem in Nizozemskem poteka in povzroča težave v letalskem prometu na stari celini.

Največja stavka v zgodovini podjetja se je začela ob 3.01 zjutraj, trajala pa bo do 2.59 v soboto zjutraj. Zaradi nje je irski prevoznik odpovedal 400 od načrtovanih 2400 današnjih letov po Evropi, od tega največ, 250, v Nemčiji. Po oceni prevoznika je prizadetih okoli 55.000 potnikov.

Stavka pilotov irskega nizkocenovnega letalskega prevoznika Ryanair v Nemčiji, Belgiji, na Irskem, Švedskem in Nizozemskem poteka in povzroča težave v letalskem prometu na stari celini.
Stavka pilotov irskega nizkocenovnega letalskega prevoznika Ryanair v Nemčiji, Belgiji, na Irskem, Švedskem in Nizozemskem poteka in povzroča težave v letalskem prometu na stari celini. FOTO: AP

O odpovedanih letih so poročali tudi s Hrvaške. Kot so zapisali tamkajšnji mediji, so odpovedali 12 letov na letališčih v Puli in Zadru. Na omenjenih dveh letališčih bi moralo danes pristati in nato odleteti 12 Ryanairovih letal, zato pri južnih sosedih ocenjujejo, da bo brez prevoza danes ostalo več kot 2200 potnikov.

Ni pa bilo odpovedi letov na Nizozemskem. Nizozemski piloti so se stavki pridružili kot zadnji in sodišče je stavko odobrilo šele v četrtek. Vendar pa se je Ryanair znašel in za lete z in na Nizozemsko angažiral pilote iz drugih držav, ki danes ne stavkajo.

Vodja trženja v Ryanairu Kenny Jacobs je že v sredo napovedal, da bodo lahko potniki že kupljene vozovnice za odpovedane lete zamenjali ali pa jim bodo vrnili denar. Večini potnikov naj bi medtem že zagotovili nove lete. Na dodatne odškodnine pa v irski družbi ne pristajajo.

V Ryanairu ne pristajajo na zahteve sindikatov

Piloti sicer želijo novo kolektivno pogodbo, ki bi jim prinesla boljše delovne pogoje, tem željam pa se ne želijo ukloniti v vodstvu družbe, kjer pravijo, da imajo piloti "odlične delovne pogoje" in povprečno letno plačo v višini do 190.000 evrov, kar je več kot pri tekmecih, kot je Eurowings, večina pa naj bi bila vsaj v Nemčiji že tudi v rednih delovnih razmerjih. Obenem so v družbi ta teden zatrdili, da so pilotom ponudili 20-odstotni dvig plač in da so pripravljeni na nadaljnje pogovore.

Sindikati zahtevajo tudi, da letalski prevoznik zaposlene zaposli skladno z zakonodajo države, v kateri delajo, in ne z irsko zakonodajo. Prav tako zahtevajo, da Ryanair sindikate prizna kot reprezentativne. Doslej so to namreč storili le za sindikate v Veliki Britaniji in Italiji.

Množični stavki so se pridružili tudi piloti v Nemčiji.
Množični stavki so se pridružili tudi piloti v Nemčiji. FOTO: AP

Druga največja evropska letalska družba se že od decembra ukvarja s stavkami in zahtevnimi pogajanji, vendar pa sindikati menijo, da doslej niso dosegli pomembnega napredka v pogajanjih.

Če se je Ryanairu, ki leti v 37 držav in je lani prepeljal 130 milijonov potnikov, uspelo izogniti stavkam v močno obremenjenem božičnem času decembra lani, pa jim to ni uspelo v poletni letalski sezoni. Že konec julija so zaradi niza stavk Ryanairovih pilotov v Belgiji, Italiji, Španiji, na Portugalskem in Irskem odpovedali 600 letov, kar je prizadelo 100.000 potnikov.

Pred nekaj dnevi je nemški sindikat pilotov Vereinigung Cockpit (VC) letalsko družbo obtožil, da je v času pogajanj kategorično zavračala zahteve po zvišanju plač. "Ob tem nam niso dali signala, da obstaja volja za iskanje rešitve," je dejal predsednik VC Martin Locher, in odgovornost za današnjo stavko prevalil na Ryanair.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

devlon
10. 08. 2018 11.49
+4
povprecna placa 150.000 na leto? naj gredo avtobuse vozt, ce bo tist boljs
Julijann
10. 08. 2018 10.12
-1
Ocitno bodo potem leti s to druzbo iz Skotske potekali normalno ali kako...?...
spidman
10. 08. 2018 10.07
-2
jao jao da bo mel slovenci to podjetje nebi poznal kaj pomen stavka.. se vid da smo pridni