Gospodarstvo

Največja elektrarna pri nas

Naklo, 05. 12. 2007 17.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z obratovanjem je pričela največja slovenska sončna elektrarna, ki je sestavljena iz 394 fotocelic.

Z obratovanjem je danes začela največja fotonapetostna elektrarna v Sloveniji, nameščena na strehi Biotehniškega centra Strahinj. Elektrarno sestavlja , katerih skupna moč znaša 83 kW. Predvidena letna proizvodnja električne energije naj bi znašala 85.000 kWh, kar zadošča za potrebe približno 28 gospodinjstev, so sporočili iz Gorenjskih elektrarn.

S priklopom na distribucijsko omrežje je v sredo začela obratovati sončna elektrarna Strahinj.
S priklopom na distribucijsko omrežje je v sredo začela obratovati sončna elektrarna Strahinj. FOTO: Drago Papler

Gorenjske elektrarne s tem projektom nadaljujejo gradnjo sončnih elektrarn v skladu z zastavljenimi smernicami in strategijo pridobivanja elektrike iz obnovljivih virov. Temeljna dejavnost Gorenjskih elektrarn je sicer proizvodnja električne energije v hidroelektrarnah, od leta 2005 pa električno energijo pridobivajo tudi iz sončnih elektrarn.

Sončna elektrarna, nameščena na streho biotehniškega centra, je četrti proizvodni vir sončne energije Gorenjskih elektrarn, ki so povečale skupno inštalirano moč sončnih modulov na 137 kW, kar pomeni prvo mesto med proizvajalci v Sloveniji. "V Sloveniji bi ob izkoriščanju celotnega potenciala sončne energije iz tega vira lahko letno proizvedli 960 GWh električne energije," je povedal direktor Gorenjskih elektrarn Marko Čarman.

Alternativni viri energije

Največja sončna elektrarna v Sloveniji, ki je postavljena na dveh gospodarskih poslopjih Biotehniškega centra Naklo v Strahinju ima v prvo fazi moč 83 kW.
Največja sončna elektrarna v Sloveniji, ki je postavljena na dveh gospodarskih poslopjih Biotehniškega centra Naklo v Strahinju ima v prvo fazi moč 83 kW. FOTO: Drago Papler

"Ob hidroenergiji in energiji sonca imamo razvojne načrte tudi na področju drugih alternativnih virov energije: bioplinu, biomasi, gorivnih celicah in drugih virih.Zavedamo se cilja, ki si ga je zadala Evropska unija, da doseže 20-odstotni delež obnovljivih virov v primarni energetski bilanci do leta 2020," je dejal vodja službe za investicije in razvoj Gorenjskih elektrarn Drago Papler.

"Že nekaj let spodbujamo različne projekte s področja alternativne rabe energije. V letu 2004 smo dobili certifikat za ekološko kmetovanje za večino pridelkov in izdelkov. Vključili smo se v projekt evropskega združenja Ekošol in v letu 2006 dobili mednarodni certifikat. Tudi v prihodnje želimo v okviru enote medpodjetniškega izobraževalnega centra sklepati partnerstva na področju varovanja okolja ter tako prispevati k zmanjševanju onesnaževanja," je ob tem povedal v.d. direktorja Biotehniškega centra Naklo Marijan Pogačnik.

Fotonapetostni generator dosega zelo visoke izkoristke, kar je posledica najnovejše tehnologije proizvajalcev fotonapetostnih celic. Sončna elektrarna služi poleg proizvodnje okoljsko čiste električne energije tudi v izobraževalne namene dijakov in študentov Biotehniškega centra Naklo.

"Naše poslanstvo je, da kot proizvajalci električne energije veliko delamo tudi na področju izobraževanja, predvsem mlajših uporabnikov, jih pomagamo učiti o koristnosti teh virov in tako privzgajati okoljsko osveščenost, to je bil poglavitni cilj za sodelovanje Gorenjskih elektrarn z Biotehničnim centrom Naklo," je dejal Čarman.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
27. 08. 2010 08.50
Ajd, začnemo z foušijo prva bo udarla država,ker pr nas pač ne sme bit nč zastonj
DryAxE
25. 11. 2008 13.44
Res, da je že skoraj leto in pol od zadnje objave, mi je pa smešno ker vsi tako zelo omenjajo akumulatorje, čeprav nič ne piše o njih v tem tekstu. Pri principu teh sončnih celic ni nobenih akomulatorjev ker se proizvedena elektrika prodaja direktno v omrežje (citiram: \"S priklopom na distribucijsko omrežje je v sredo začela obratovati sončna elektrarna Strahinj.\" ). Na ta način ti prodajaš energijo čez dan, ko je ti recimo ne rabiš (ker te ni doma :D), zvečer pa isto energijo odkupiš nazaj. Res je da je cena velika, je pa res, da naj bi te celice zdržale tudi 30 let in da naj bi se strošek povrnil čez čas. Poleg vsega pa ni čistejšega vira energije kot je svetloba. brankob: bogi ti zj k je šla elektrika gor. Naj ti samo povem da povprečno gospodinjstvo v Sloveniji porabi 290 kWh na mesec ( nekje okol 10kWh/dan). Ne vem kaj delaš ti, da imaš tako porabo?
damirg@email.si
06. 12. 2007 11.02
eh kva sm reku... tistim, ki živijo v blokih, bi pa prodajal cenejšo elektriko...
damirg@email.si
06. 12. 2007 11.01
že ob prvi toči bo to vse potolklo. sicer pa upam da bo država kaj subvencionirala ljudi, da bi si sami postavili take elektrarne na svojih strehah...
brankob@avtomatika.com
06. 12. 2007 08.57
Aja, in rad bi videl tistih 28 gospodinjstev, katerih potrebe naj bi to pokrilo. 85000 kWh / 12 = 7.083 kWh mesečno. Jaz porabim v povprečju 1500 kWh na mesec ( nekako 50 kWh dnevno). Resda sicer nekaj več od povprečnega soseda ( recimo 3 x več ) pa vseeno. Ta zadeva pokrije moje potrebe nekako 5x. Če so večje od potreb povprečnega gospodinjstva recimo 3x je to v res optimističnem slučaju mogoče 15 gospodinjstev....
brankob@avtomatika.com
06. 12. 2007 05.52
Ti podatki so vrejtno čisto marketinško s*anje. Nekdo je vzel toliko modulov kot jih je lahko stlačil na streho (394) pomnožil njihovo NAZIVNO moč ( verjetno 210W) s številom modulov in dobil 83kW. Težava je le v tem, da: - je to maksimalno dosegljiva moč modula pod največjo dosegljivo osvetljenostjo ( ekvator, sonce opoldne). V praksi pa prodajalci panelov pravijo, da je pri nas letno povprečje tako, da dobiš iz modulov ekvivalent 3 ur maksimalne moči na dan. Pri tej elektrarni torej 83kW * 3 ure = 249 kWh ali cca 20 EUR vrednosti elektrike na dan. Pri tem seveda nismo upoštevali izgub pri pretvorbi in hranjenju energije niti izgub pri prenosu. ČE pogledate na svoj račun za elektriko, boste videli, da je v njem cena same elektrike za ene 50% računa, ostalo so STROŠKI DOBAVE te elektrike od elektrarne do potrošnika. Povejmo še nekaj o stroških. Cena enega samega 150W panela pri nas je cca 500 EUR. 210W modul je verjetno za tretjino dražji, recimo 650 EUR. Pomnožimo to s 394 in dobimo 256.000 EUR, brez stroškov akumulatorjev, pretvornikov in ostale infrastrukture. Potem je tu še drobni problem akumulatorjev. ZA tako breme potrebujemo veliko dobrih, trajnih ekumulatorjev. ZELO soliden akumulator prenese recimo 1.000 polnilno/praznilnih ciklov. Za hranjenje 250kWh potrebujete vsaj 200 solidnih, robustnih VRLA svinčevih akumulatorjev 12V /100Ah, pa raje recimo nekajkrat več, recimo 5x. S tako predimenzioniranimi akuji je njihovo breme majhno in tako je lahko njihova trajnost praktično večna ( recimo par desetletij). Vse to za elektrarno, ki ti daje v povprečju štroma za 20 EUR na dan. Mogoče nekoč, ko bodo celice veliko ceneje, a danes še ne. Vsaj ne za navadne smrtnike.
goso
06. 12. 2007 05.15
28 gospodinjstev se danes napaja nepretrgoma 24 ur s kvalitetno elektriko, ki jo zahteva trgovski standard (stalna napetost, frekvenca, nepretrgana dobava,zanesljivost vira - omrežje). Sončna elektrarna morda lahko nadomesti omrežje, če polniš s sončnimi celicami akumulatorje, akumulatorji pa napajajo 28 gospodinjstev s kvalitetno elektriko kot zgoraj. Če sončna elektrarna ne more nadomestiti omrežja, potem je govorjenje o napajanju 28 gospodinjstev zavajanje in kaznivo. Je pa to najdražja elektrika (90 sit/ kWh proti 5 sit/kWh iz Dravskih elektrarn in 6-8 sit/kWh iz jedrske, vse te so brez co2). Je pa v perspektivi sonce super stvar , ker dobiš toploto in elektriko. A vmes mora biti akumulator, da je stvar resna.
azi6110
05. 12. 2007 21.21
Baje da so že nardil sončno celico iz materiala podobnega plastiki. ta naj bi bil dosti cenejši za proizvodnjo in tudi večje izkoritke naj bi imel kot današnje celice.
jsmazarot@email.si
05. 12. 2007 20.22
Treba svetlobno in toplotno hkrati imet...drugače se ne splača skor!
cenevols1@yahoo.com
05. 12. 2007 18.54
Pohvalno! Sedaj mora slediti še kdo drug.
pumpar@volja.net
05. 12. 2007 18.35
Čez par let pa bo glavni vir energije...izkoristki so slabi zaenkrat.Je pa najdražje plačana in zelo subvencionirana.
DarthRevan
05. 12. 2007 18.23
Dejansko je sončna energija med tistimi, katere pridobivanje je najdražje...