Dobra polovica – 202 uvrščena – je svoje bogastvo povečala, 119 ljudi pa je nekaj milijonov v primerjavi z lanskim letom, izgubilo. 35 tistih, ki so bili na lestvici lani, je letos izpadlo, ker jim je skopnelo preveč bogastva.
Na lestvici Forbes 400 je tudi 25 novincev, med njimi je tudi najmlajši član te prestižne druščine, Evan Spiegel. 25-letnik, ki je študiral na Stanfordu, se je na lestvico uvrstil skupaj s poslovnim partnerjem Bobbyjem Murphyjem, bogastvo pa sta zgradila s pomočjo aplikacije za komuniciranje Snapchat, ki ga investitorji trenutno ocenjujejo na 16 milijard dolarjev. Med novinci so še investitor Robert Smith, za Oprah Winfrey sicer druga najvišje uvrščena temnopolta oseba, ter trojica soustanoviteljev spletne storitve za iskanje namestitev Airbnb: Nathan Blecharczyk, Brian Chesky in Joe Gebbia.
Medtem na samem vrhu ni sprememb, Bill Gates je na vrhu že 22. leto zapored, tokrat vrednost njegovega bogastva znaša 76 milijard evrov, in zanimivo – njegov osnovni vir bogastva, družba Microsoft, ki jo je (so)ustanovil pred 40 leti, danes predstavlja le 13 odstotkov njegovega bogastva.
Njegov veliki prijatelj, investitor in soavtor številnih dobrodelnih pobud, Warren Buffett je znova drugi, premoženje šefa družbe Berkshire Hathaway znaša 62 milijard dolarjev. Buffett je drugouvrščeni že vse od leta 2001. Med prvo trojico pa najdemo že Larryja Ellisona, prvega moža programskega podjetja Oracle, s premoženjem, ocenjenim na 47.5 milijarde dolarjev. Četrti je Jeff Bezos, ustanovitelj Amazona, ki ima na računu 44,3 milijarde dolarjev, peti pa Charles Koch z 39,6 milijarde dolarjev.
Bezos je sicer tisti, ki je svojemu premoženju vsak dan dodal največ, kar 45 milijonov dolarjev.
Sicer pa je svoje premoženje v zadnjem letu z vidika odstotkov, najuspešneje plemenitil Travis Kalanick, ustanovitelj Uberja, ki je premoženje podvojil na 6 milijard dolarjev in se uvrstil na 80. mesto. Investitorji njegovo "taksi" službo ocenjujejo na okoli 50 milijard dolarjev.
Velika vrnitev na lestvico pa je uspela ustanovitelju družbe Nike Philu Knightu, ki se je pri 77-ih med dvajset najbogatejši vrnil po 18 letih.
In če vas slučajno zanima, koliko denarja je bilo potrebnega za uvrstitev med 400 najbogatejših … 1,7 milijarde dolarjev, kar je tudi najvišji vstopni znesek v 34 letih, odkar Forbes spremlja gibanje bogastva najbogatejših Američanov. Lani je bilo dovolj že 1,55 milijarde dolarjev.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.